Gençlik Hastalığı: Belirtileri, Tedavisi ve Enfeksiyonu

Herhangi bir köpek türü gençlik hastalığına yakalanabilse de, aşılandıklarında bu hastalığı kapma ihtimalleri çok daha düşüktür.
Gençlik Hastalığı: Belirtileri, Tedavisi ve Enfeksiyonu

Son Güncelleme: 15 Ağustos, 2019

Gençlik hastalığı köpekler için en ölümcül hastalıklardan biridir. Hem solunum hem de sindirim sistemlerini etkiler ve daha ileri durumlarda sinir sistemini etkileyebilir. Bu yazıda, bu hastalığın belirtileri, tedavisi ve enfeksiyonu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Gençlik hastalığı nasıl gelişir?

Gençlik hastalığı paramiksoviridae virüsüne ait bir virüstür – aynı virüs kızamığa neden olur. Evcil köpekleri, çakalları, tilkileri, kurtları, kır kurtlarını ve rakunları etkiler.

İnsanlara bulaşamamasına rağmen, hayvanlar arasında çok bulaşıcı bir hastalıktır ve hayatlarını tehlikeye atabilir. Esasen yavru köpekleri ve yaşlı köpekleri etkiler çünkü çok güçlü bağışıklık sistemlerine sahip değillerdir.

Bu bulaşıcı hastalıktan kaçınmanın en iyi yolu evcil hayvanınızın zorunlu aşılama programını güncel tutmaktır. Virüsü tedavi eden belirli bir aşı var, ama %100 etkili değildir.

Gençlik hastalığı nasıl yayılır?

Gençlik hastalığı ile enfekte olmuş bir hayvan öksürdüğünde, hapşırdığında veya sadece bir yerde bulunduğunda, havaya virüs partikülleri bırakır. Sağlıklı bir köpek bu alana girerse ve mikroorganizmaları nefes yoluyla alırsa enfekte olabilir.

Ayrıca, eğer enfekte olmuş köpek yemek yer veya su içerse ve daha sonra başka bir köpek aynı kabı kullanıyorsa, ikinci köpek enfekte olma riski altındadır. Bu, herhangi bir köpeğin enfeksiyon riski altında olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, aşıları güncelse, bu hastalığı geliştirme olasılığı çok düşüktür.

Yavruların enfeksiyona karşı savunmasız olduklarını bilmek önemlidir, çünkü henüz tam olarak aşılanmamışlardır. Ayrıca, eğer anneleri aşılanmadıysa, sütü ile korunmalarını sağlayamayacaktır.

Küçük köpekler henüz bu büyüklükteki bir virüsle başa çıkabilecek kadar güçlü değildir. Bu aynı zamanda yaşlı veya hasta köpeklerde de geçerlidir.

Gençlik hastalığı belirtileri

Virüs hayvanın vücuduna girdiğinde, kuluçka dönemi yaklaşık iki hafta sürer. Bu saatten sonra belirtiler görünecektir.

gençlik hastalığı belirtileri

Bu hastalığın ilk işareti, gözlerde ve burun deliklerinde sulu veya sarımsı ve irinli akıntıdır. Ardından, hayvanın ateşi çıkacak, öksürmeye başlayacak, zayıflık, iştahsızlık, ishal, kusma gözlemlenecek ve hatta pati yastıkları kalınlaşacaktır.

Hastalık ileri bir aşamaya geldiğinde, vücudu ele geçirebilir ve sinir sistemini zayıflatabilir. Bu spazmlara, nöbetlere, kısmi veya tam felce neden olabilir.

Gençlik hastalığına sahip köpeklerin çoğunun hayatta kalamayacağını bilmek önemlidir. Hayatta kalan küçük sayının, sinir sistemindeki hasar nedeniyle birçok sağlıksal ve davranışsal sorunu olacaktır.

Gençlik hastalığının tedavisi var mı?

Ne yazık ki, hayvanın vücuduna girdikten sonra bu hastalık için tam bir tedavi yoktur, yani bu noktada onları aşılamak işe yaramaz.

aşılanan yavru köpek

Herhangi bir sağlık sorununun ilk belirtisini gördüğünüzde evcil hayvanınızı veterinere götürmeniz önemlidir. Veteriner bunları test etmekten ve teşhis etmekten sorumlu olacaktır. Tedavi semptomları hafifletmek ve hastalığın ilerlemesini önlemek için uygulanır. Ayrıca dehidratasyonun azaltılmasına ve yeni enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur.

Antibiyotiklerin yanı sıra, bazı semptomları iyileştirebilecek vitamin takviyeleri yardımcı olabilir. Köpeğinize gençlik hastalığı teşhisi konulursa, hastalığın seyrinin süreceğini anlamak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız ve gerekirse, veteriner hayvanın acı çekmesini önlemek için ötanazi önerecektir.

Bir köpeğin gençlik hastalığına yakalamasını önlemenin tek yolu aşılamadır. Bu aşının yapılması için uygun dönem ilk altı ila sekiz hafta arasındadır. Sonra, hayatlarının geri kalanında yıllık olarak almalılar. Ayrıca, dişiler hamileyken aşılanmalıdır. Dedikleri gibi, önleme en iyi tedavi yöntemidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.