Yavru Köpekleri Annelerinden Ayırmak

Bir köpeğin hayatının ilk dakikası en önemlisidir. Köpeğin düzgün gelişimi için anneleri ve kardeşleri ile aralarında bir bağ oluşmasını sağlamak gerekir. Yavru köpekleri annelerinden ayırmak için doğru zamanı merak ediyorsanız, cevabı size bu yazıda vereceğiz.
Yavru Köpekleri Annelerinden Ayırmak

Son Güncelleme: 05 Mayıs, 2019

Sağlıklı, mutlu ve uyumlu bir yavru köpek, en az 10 hafta boyunca annesiyle birlikte kalmalıdır, çünkü annesi ile geçirdiği her hafta sağlığı ve sosyalliği için farklı şekillerde önemlidir. Yavru köpekleri annelerinden ayırmak için doğru zamanı bulmanıza yardımcı olacak bu makalemize mutlaka bir göz atın!

Bir köpeğin hayatının ilk dakikası en önemlisidir. Köpeğin düzgün gelişimi için anneleri ve kardeşleri ile aralarında bir bağ oluşmasını sağlamak gerekir. Yavru köpekleri annelerinden ayırmak için doğru zamanı merak ediyorsanız, cevabı size bu yazıda vereceğiz.

Yavru köpekler neden anneleriyle birlikte olmalıdır?

Her yavru köpeğin deneyimlemesi gereken, “izleyerek öğrenme” olarak adlandırılan bir aşama vardır. Bu sürecin uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi hayati öneme sahiptir; çünkü yavru köpeğin doğru bir şekilde gelişme ve uyumlu, mutlu bir köpeğe dönüşme yeteneği buna bağlıdır.

İzleyerek öğrenme nedir? Bu kavram, basit bir şekilde söylemek gerekirse, hayvana belli kuralları öğretecek olan ilk sosyalleşme deneyimidir. Yaşamının ilk anlarını annesi ve kardeşleri ile birlikte geçirecek ve bu zaman dilimi ona yetişkinlik hayatı boyunca hizmet edecek birçok konuda yardımcı olacaktır. İşte bunlardan bazıları:

  • Başkalarıyla yaşamayı öğrenir. Annesi ve kardeşleriyle yeterince zaman geçiren bir köpek, başka bir evcil hayvan ya da kişiyi her gördüğünde korkmayacaktır. Etafında başkaları olmasına alışmış olacak ve bu onun sosyal, arkadaş canlısı bir köpek olmasını sağlayacaktır.
  • Nasıl davranacağını öğrenir. Yavrular, sevimli oldukları kadar, can sıkıcı da olabilir, çünkü dünyaya yeni gelmişlerdir ve nasıl davranacaklarını bilmiyorlardır. Anneleriyle yeterince zaman geçirirlerse, anneleri neyin yanlış olduğunu onlara öğretir. Sonuç, uygun seviyede oyunculuk seviyesine sahip bir köpek olacaktır.
  • Kilo almaya ihtiyacı vardır. Yaşamının ilk günlerinde beslenme, bir köpeğin fiziksel gelişimi için hayati öneme sahiptir. Yavrular annelerinden çok erken ayrılırsa, daha sonra diğer hastalıklara yol açabilecek yetersiz beslenmeden muzdarip olabilirler.
  • Oynamayı öğrenir. Annesi ve kardeşleri ile birlikte olmak, onun sosyalleşmesine de yardımcı olacaktır. Başka bir deyişle, nasıl oynayacağını, pençeleri ve dişleri gibi doğal güçlerini ve ‘silahlarını’ nasıl kontrol edeceğini öğrenecektir.
  • Sevginin ne olduğunu öğrenir. Annesi ona elinden gelen tüm sevgi ve şefkati verecektir. Sonuç olarak, köpeğiniz sevgi ve şefkat dolu bir köpeğe dönüşecektir.
Yavru Köpekleri Annelerinden Ayırmak

Bu faktörler, bir köpek ve diğeri arasındaki farkı yaratan şeydir. Her şeye havlayan, sahipleri dışında kimseyle birlikte olmak istemeyen ve her şeyden korkan bir köpek görüyorsanız, bunun sebebi, doğru bir şekilde izleyerek öğrenme süreci geçirmemesidir.

Peki, yavru köpekleri annelerinden ayırmak için doğru zaman ne zamandır?

İzleyerek öğrenmeye dahil olan her şeyden dolayı, yavru köpekler ve annelerinin mümkün olduğunca birlikte olmasına izin verilmelidir, ancak en az 10 hafta kesinlikle ayrılmamaları önerilir. Peki bunun sebebi nedir? Çünkü bu haftaların her birinin bir amacı vardır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir, mutlaka göz atın: Sütten Kesilmiş Bir Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

anne köpek ve yavruları
  • İlk haftalar boyunca, yavru köpek ilk önce ağız sütü (doğumdan sonra gelen ilk süt) ve daha sonra geliştirmesi gereken tüm besinlerle birlikte anne sütü ile beslenmeye başlar.
  • Dördüncü ve beşinci haftalardan itibaren, yavru köpek, kardeşleriyle oynamayı öğrenir ve arkadaşça bir kişilik geliştirir.
  • Beşinci ya da altıncı haftada yavru köpek, etrafta oynayarak ve güreşerek sosyal ilişkileri öğrenir. Aslında bu daha sonra cinselliğine yardımcı olacaktır.
  • Yedinci haftada, motor gelişimine büyük ölçüde yardımcı olacak nesnelerle etkileşime girmeye başlayacak ve aynı zamanda koşmaya ve yuvarlanmaya başlayacaktır.
  • Dokuzuncu haftadan itibaren, anne, yavru köpeklerin kurallara uymayı başaracak kadar büyüdüklerini düşünür. Bu nedenle, en az 10 hafta öncesine kadar anneleriyle birlikte olmaları önemlidir.

Yani, üç aya kadar beklemeyi göze alabiliyorsanız, bu ideal olacaktır. Yavru köpeğinizin iyi bir izleyerek öğrenme dönemi olacak, bu da sağlıklı, mutlu ve uyumlu bir köpek ile sonuçlanacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.