Köpeklerde Böcek Isırıkları: Korunma Yöntemleri

Rahatsız edici görünebilirler, ancak bazı sivrisinekler köpeklerde kalp kurtlarına neden olabilir, bu ölümcül bir durumdur. Evcil hayvanınızı güvende tutmak için, bugün köpekleri böcek ısırıklarından korumak için vereceğimiz ipuçlarını takip edin.
Köpeklerde Böcek Isırıkları: Korunma Yöntemleri
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İlkbahar ve yaz, evcil hayvanların sivrisinek ve diğer böcek ısırıklarına en açık olduğu mevsimlerdir. Köpekleri böcek ısırıklarından korumak için alınan önlemlerin farkında olmak, köpeğinizin doğadan vazgeçmeksizin sağlıktan zevk almasını sağlayacaktır. Bugün bu ipuçlarını ve köpeğinizin ısırılması durumu için özel tedavileri paylaşacağız.

Küçük boyutlarına rağmen, böcekler dışarıda zaman geçiren evcil hayvanlar için büyük bir tehdit oluşturabilir. Dahası, çok çeşitli böcek türleri ve her birinin ürettiği farklı semptomlar göz önüne alındığında, risk daha da büyüktür.

Temel hijyen

Herhangi bir veteriner tavsiyesine uymadan önce, bazı temel hijyen yönlerini kontrol etmek en iyisidir:

  • Düzgünce yıkanmış olması. Banyoların sıklığı birkaç faktöre bağlıdır. Bunlar ortamı, bir köpeğin dışarıda geçirdiği zamanı ve cinsi içerir. Aynı şekilde, daha kalın kürklü köpeklerin daha detaylı banyolara ihtiyacı vardır. Aynı şey, toprak ve kirin birikebileceği kırışıklıklara sahip olan köpekler için de geçerlidir. Pati aralarını ve kulaklarının içindeki ve çevresindeki alanı incelemek de önemlidir. Bu alanlar özellikle keneler konusunda risk taşımaktadır.
  • Ev hijyeni. Evcil hayvanınızın ortamındaki bakım koşulları, köpeğinizin vücudunun bakımı kadar önemlidir. Bu, hem köpeğinizin eşyalarını hem de evinizin geri kalanını içerir. Köpeklerde böcek ısırıklarını önlemek için, pencerelere ve kapılara sineklikler takın ve uygun havalandırmayı sağlayın.
koltukta yatan köpek
  • Olası odak noktalarından kaçının. Tabii ki, doğada olduğunuzda köpeğinizin hareketlerini kontrol etmek zor olabilir. Aynı şekilde, su birikintileri, çamur ve aşırı nemli diğer yerlerden kaçınmak önemlidir. Bu nedenle, bir bahçeniz varsa, özellikle köpeğinizin en çok zaman geçirdiği alanlarda uygun bakımı sürdürmek önemlidir.

Köpeklerde böcek ısırıkları için tedavi ve özel önlemler

Evinizin içinde ve dışında uygun hijyeni garanti altına aldıktan sonra, her böcek için özel bakım ve önlemleri bilmek önemlidir. En yaygın suçlular şunlardır:

  • Keneler. Keneler kırsal alanlarda yaygın olmalarına rağmen, parklar veya diğer köpeklerle temas da onları şehre yayabilir. Şekilleri ve boyutları göz önüne alındığında kolay fark edilebilirler. Ancak, bunların çıkarılması için doğru yöntem izlenmelidir. Kene ısırıklarını önlemek için spreyler, anti-parazit tasmalar, damlalar veya veterinerin önerdiği diğer ilaçları kullanabilirsiniz.
  • Pireler, bitler ve akarlar. Bunlar en yaygın böceklerdir. Onların varlığı, evde hijyen eksikliği ve tozu gidermek için taramanın olmaması ile ilgilidir. Semptomatoloji açıktır, çünkü hayvanlarda aşırı kaşıntıya neden olurlar. Kenelerde olduğu gibi, tasmalar ve topikal tedaviler de en etkili önlemlerdir.
böcek ısırığını kaşıyan köpek

Diğer böcekler

  • Sivrisinekler. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, sivrisinek ısırıkları yaz aylarında ve nemli ortamlarda daha sık görülür. En yaygın semptomlar kızarıklık, şişme ve döküntüdür. Sivrisinekler rahatsız edici görünmese de, köpeklerde böcek ısırıkları ile ilgili en tehlikeli hastalıkların bazılarına neden olabilirler: kalp kurdu. Bunun için ilaçlar vardır ve dozlar köpeğin büyüklüğüne ve maruziyetine bağlıdır.
  • Arılar ve eşek arıları. Sokmalarının neden olabileceği yoğun ağrı ve kaşıntıların yanı sıra, arı ve eşek arısı alerjisi olan köpekler için çok tehlikeli olabilir. Alerjik reaksiyon verdiğindeki semptomlar arasında ishal, kusma ve hatta kalp krizi bulunur. Bu nedenle, evcil hayvanınızda bu tür bir aşırı reaksiyondan şüpheleniyorsanız, acilen veteriner hekime başvurun.

Evcil hayvanlarımızı etkileyebilecek birçok böcek türü olması, korunmanın en iyi yolunun önleme olduğu anlamına gelir. Köpeklerde böcek ısırıklarını önlemek için, iyi hijyen ve veteriner bakımı esastır.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğiniz için En İyi Yaz Yiyecekleri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğiniz için En İyi Yaz Yiyecekleri

Yaz aylarında köpekler susuz kalmamalıdır. Köpeğiniz için en iyi yaz yiyecekleri ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyoruz. Detaylar için tıklayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.