Köpeğinizi Grip Karşısında Korumak

İnsanlarda olduğu gibi, iklim değişiklikleri evcil hayvanınızı soğuk algınlığı veya hatta grip kapmasını etkiler. Ciddi hastalıklar olmamasına rağmen, bir köpeğin hasta hissetmesi hiç de rahat bir şey değildir. Bu nedenle, bu koşulların nasıl önleneceğini bilmek daha iyidir.
Köpeğinizi Grip Karşısında Korumak

Son Güncelleme: 03 Nisan, 2020

Köpeğinizin grip hastalığına yakalanmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bu makalede, köpeklerin niçin gribe yakalandığını, nasıl önleneceğini ve semptomların neler olduğunu öğrenebilirsiniz. İkincisi ile başlayalım.

Köpeklerde grip belirtileri

Köpeğinizin grip veya soğuk algınlığına yakalanmasına neden olabilecek farklı virüsler vardır. En yaygın ve bulaşıcı olan parainfluenza‘dır. Bu hastalıkların, barınak hastalığının nedeni olan adenovirüs tip 2‘den kaynaklanabileceği bilinmektedir.

Bununla birlikte, her iki durumda da, bu hastalığa neden olan virüs olsa da olmasa da, belirtiler aynıdır:

köpeklerde grip belirtileri
  • Hapşırma. Köpeğiniz birçok nedenden dolayı hapşırır, çünkü tıpkı insanlar gibi toz, karabiber veya başka bir maddenin toz molekülü köpeğinizin hapşırmasına neden olabilir. Bununla birlikte, sürekli olduklarında, grip veya soğuk algınlığı belirtisidir.
  • Mukus. Evet, köpekler de soğuk algınlığı veya grip olduğunda mukus kaybeder. Burnundan suya benzer bir şey akar ve hayvan için çok rahatsızlık verici olur. Burnunda hiç sümük olmadığından emin olun, çünkü daha büyük sorunların olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda veterinere gitmeyi geciktirmeyin.
  • Öksürük ve nefes almada zorluk. Köpeğinizi gözlemleyin ve nefes alırken ve öksürürken en küçük bir ıslık sesini bile dikkate alarak nefes darlığı çekip çekmediklerini görün. Öksürük, bazen, şiddetliyse, kusmaya yol açabilir. Sulu, kanlanmış gözler de bu viral enfeksiyonun bir işareti olabilir.
  • Baş ağrısı ve genel halsizlik. Bunu ayırt etmek çok kolay olacak, çünkü köpek gününü uzanarak ve hiçbir şey yapmak istemeyerek, yüzlerine hüzünlü bir bakışla geçirecek. Ayrıca iştahsız olması da mümkündür. Bunu çözmek için iyi bir teknik, yiyeceklerini ılık suyla ıslatmaktır.
  • Ateş. Kuru ve çok sıcaksa burnuna dokunarak kolayca tanınabilir, eğer burnu kuru ve çok sıcaksa hayvanınızın ateşi vardır. Ateş iki günden fazla sürmemelidir. Bu süreden sonra ateş devam ederse, veterinere gidin.

Köpeğinizi gripten nasıl korursunuz?

Gördüğünüz gibi, hayvanınızın bu viral enfeksiyona sahip olduğunda gösterdiği semptomlar hiç hoş değildir, bu nedenle gripten nasıl korunacağınızı öğrenmeniz önemlidir.

veteriner ile köpek

Köpek gribini önlemenin en iyi yollarından biri hayvanı aşılamaktır. Evet, köpeklerde grip aşısı vardır ve çok etkilidir.

Köpeğinizin genellikle zaman geçirdiği yerlerin hijyenini korumak çok önemlidir, çünkü bu hastalık çok bulaşıcıdır. Parktaki diğer köpekler, veteriner veya diğer yerlerde bu virüs varsa, evcil hayvanınıza bulaşma olasılığı çok yüksektir.

Yalnızca bir köpekten diğerine yayılabilir. Yani, köpeğin çocuklara ve hatta sizi bulaştıracağından endişelenmeyin.

Soğuk algınlığının köpeğinizin grip kapması için ortak bir payda olabileceğini unutmayın, bu nedenle kış mevsimi geldiğinde hayvanı sıcak tutun. Ayrıca onları yıkıyorsanız, ılık suyla yıkayın ve mümkün olduğunca kurutun.

Bu köpek hastalığını önlemek veya buna yakalanan hayvanınıza bakmak zor değildir. Biraz dikkat ve sevgi ile her şey mümkündür.

İlginizi çekebilir ...
En Bulaşıcı 6 Köpek Hastalığı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
En Bulaşıcı 6 Köpek Hastalığı

Bir köpek sahibinin, en bulaşıcı köpek hastalıklarından bazılarını tanımak en önemli görevidir. Böylece onun sağlığını garanti altına alabilirsiniz...