Acil Durumlarda Veterinerlik Hizmetleri

Evcil hayvanlar için, farklı merkezler ve kliniklerde, günün 24 saati acil durumlara müdahale etmek üzere uzmanlar bulunuyor. Acil durum veterinerlik hizmetlerinin nasıl yürütüldüğünü biliyor musunuz?
Acil Durumlarda Veterinerlik Hizmetleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvanlarda acil durumların birçok olası nedeni var. Örneğin, solunum sistemini tıkayan nesneler ve boğulma tehlikesi, kırıklar, gıda zehirlenmesi, gecenin bir yarısı komplikasyonların eşlik ettiği doğumlar, vb. Bugünkü yazımızda, acil durumlarda veterinerlik hizmetleri nasıl oluyor ve hangi esaslarla işliyor, ona bir göz atacağız.

Acil veteriner kliniği olarak hizmet veren klinik ve merkezlerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. Bu tür merkezler, kliniklerin geri kalanı kapalıyken açık oluyorlar. Hizmet saatleri, genellikle Pazartesi’den Cumartesi’ye akşam dokuzdan sonra ve Pazar günleri resmi tatillerde de tamamen açık olacak şekilde planlanıyor.

Bu hizmetler için belirli bir yasal düzenleme olmadığından, her biri kendi belirlediği kurallara göre çalışma saatlerini ayarlıyor. Bazı durumlarda, düzenli olarak hayvanınızı götürdüğünüz veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızı acil servise götürmenizi de önerecektir. Diğer durumlarda da, evcil hayvan sahibi olarak siz, durumun aciliyetine binaen, derhal hayvanınızı acil veterinerlik hizmetleri veren bir klinik veya merkeze götürmeye karar verebilirsiniz.

Acil durumlarda veterinerlik hizmetleri almak

Acil veteriner ihtiyacı olduğunda ne yapacaksınız?

Bazı hayvan klinikleri ve hastanelerinin, acil durumlarda hayvanları transfer etmek için kendi veteriner ambulansları bulunuyor. Bu tür bir hizmet, hayvan bir kaza, sakatlık veya yaşı nedeniyle hareket edememek gibi sorunlardan muzdarip olduğunda çok yararlı oluyor. Bu hizmetler, sahibi yaşlı bir kişi ise veya evcil hayvanını taşımak için uygun araca sahip değilse de son derece faydalı.

Ancak, kendi ambulanslarına sahip hayvan hastaneleri henüz çok da yaygın değil tabii ki. Bu nedenle, hayvan almak konusunu sorun yapmayan bir taksi bulmanız veya bir aile üyesi ya da arkadaşınızdan iyilik istemeniz gerekebilir.

Köpeğinizi acil durum veterinerlik hizmetleri veren merkeze götürüp götürmemeye karar vermek oldukça zor bir seçim. Eğer bir kaza geçirmişse veya bir kırık varsa, gitmeden önce veterineri aramalısınız. Konunun uzmanları, ihtiyaç duyduğunuz takdirde, onu özel bir araçta nasıl güvenli bir şekilde taşıyacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır.

Genellikle, onu araba ile taşıyorsanız, hayvanınızın aracın zemininde olmaması gerekir. Bu tarz bir yolculukta, ani fren yapmak onun için çok tehlikeli olabilir. Yapılacak en iyi şey, onu uygun bir taşıyıcıya koymak veya bir kemer ile bağlamak; ve bu bağı da arka koltukların uygun bir yerine sabitlemek.

Köpek ve kediler için ambulans

Köpek ve kedi ambulansları insanlar için kullanılanlardan farklı değil. Evcil hayvanlara uygun bir biçimde iş görmeleri için bu araçların içerisinde bazı ayarlamalar yapmak gerekiyor.

İlk olarak, hayvanın yolculuk yapacağı yer olduğu için, aracın arkasında bir miktar boşluk da bırakmanız gerekiyor. Bu şekilde, örneğin köpek büyükse (20 veya 30 kilo), yolculuk sırasında daha rahat hissedecektir. Hayvanlar için sedyeler de bulunuyor. Bunlar, köpeğin bacakları gerilmiş olarak rahatça seyahat edebilmesi için kullanılıyorlar.

Tabii ki, hayvan ambulansının sahip olması gereken birçok başka aksesuar da var. Örneğin: kafesler, oksijen, dezenfektan malzeme, mikroçip okuyucular, bandajlar ve diğer malzemeler. Ayrıca, sedye, kemer, ağızlık, kayış, köpeklerin güvenliklerini sağlayacak diğer bağlar ve acil durumlarda ihtiyaç duyabilecekleri benzer diğer her şey gibi bazı önemli veteriner ekipmanlarına da ihtiyaç duyacaklardır.

Bazı ambulanslar, bazı evcil hayvan koruma kuruluşlarının çatısı altında, onlarla birlikte çalışırlar.

Acil durumlarda veterinerlik hizmetleri için bazı öneriler

Acil durumlarda veteriner hizmetlerine nasıl ulaşacaksınız?
  • Acil bir durumda en yakın veteriner klinikleri ve merkezlerinin tam olarak nerede olduklarını bilmeliyiz. Bu tür durumlarda zaman altın gibi değerli oluyor.
  • En beklenmedik anlarda aramak zorunda kalacağınız için bu merkezlerin telefon numaralarını her zaman elinizin altında bulundurmalısınız.
  • Evcil hayvanınızın çok ciddi olmayan bir kazası veya sorunu olabilir. Bu durumda da, klinikten bir uzmana başvurmalısınız. Bu, tamamen gerekli değilse, evcil hayvanınızı gece geç saatlerde taşıma zahmetinden kurtaracaktır.
  • Bazı özel evcil hayvan sigortaları, acil bakım ve durumları kapsıyor. Sözleşmenizi iyi okumak ve detaylara özellikle dikkat etmek önemli.
  • Diğer köpeklerin ısırıkları, kanamalı yaralar, komplikasyonların bulunduğu sezaryen doğumlar ve zehirlenmeler en yaygın hayvan acil durumları.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.