Köpekler için Arabada Güvenlik Önlemleri

Köpekler için bir emniyet kemeri, bir kaza durumunda hayatlarını ve hatta sahiplerinin hayatını kurtarabilir. Aynı zamanda, hayvanı arabada sınırlandırmak bir trajediye neden olabilecek riskli durumları önleyecektir.
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvanlar, herhangi bir ailede tam üyelerdir. Bu nedenle, insanlar ile aynı faydalara sahip olabilirler. Bu, gezileri ve tatilleri de içerir. Ancak, bir yolculuğa çıktığınızda, köpeğinizin araca güvenli bir şekilde oturduğundan emin olmalısınız.

Bir aile üyesi, ama kanuni bir mal değil

Köpekler kati yasal amaçlar için, bagajla aynı kategoride kabul edilir. Elbette, sahiplerine göre, köpek hiçbir koşulda bagaj olarak kabul edilmez. Bununla birlikte, genellikle birkaç durumda bu gerçekleşir.

Bu yasalar, köpekleriyle bir araçta seyahat edenlerin, diğer araçların, yayaların ve hayvanın güvenliğini korumaya yöneliktir.

Seyahatin amacı: herhangi bir sorun yaşamadan seyahat etmek ve eğlenmek

Köpek kendine özgü bir canlıdır ve hoşuna giden ve gitmeyen şeyler vardır. Bazıları araba gezileri için çok uygundur, bazı köpekler ise sadece pencereden bakar ya da uyurlar. Bazıları sürekli olarak ileri geri atlar ve emirlere uymadıkları için huzursuzluk yaratabilir.

Bu tür gergin evcil hayvanlar, yolculuklar sırasında tehlikelidir. Onların hiperaktivitesi sürücünün dikkatini dağıtabilir. Bu nedenle hiperaktif köpekler birçok sayıda kazadan sorumludur.

Arabada bir köpek yavrusu

Aynı şekilde, bazı gergin köpekler için bir aracın içine binmek travmatik bir şeyi ifade edebilir. Bu nedenle, bu tür köpeklerin özel bir bakıma gereksinimi vardır.

İstenmeyen gecikmelerin yanı sıra, hayvan çok acı çekebilir. Yolculuğa çıkmak, trajedi ile değil zevkle eş anlamlı olmalıdır.

Sorumluluk ve farkındalık

Köpekleriyle araçlarında seyahat eden sürücülerin % 50’si kendileri için herhangi bir özel güvenlik önlemi almaz, ayrıca bunu köpekleri için de neredeyse hiç yapmadıkları tahmin edilmektedir.

camdan sarkan köpek

Bu grubun sadece % 20’si bunun ciddi bir hata olduğunu kabul ediyor.

Köpekler için araç güvenliği: temel donanım

Güvenlik standartlarına uymak ve riskleri azaltmak için, köpekler için bir yolculuğun tüm aşamalarında kullanılması gereken emniyet cihazları vardır:

Bir evcil hayvan kutusu, hayvanla aynı boyutta olmalıdır. Ayağa kalkması için yeterince büyük olmalıdır, ama araç hareket ederken bir yandan diğer yana kaymaması için çok da geniş olmamalıdır. Küçük bir evcil hayvan ise, taşıyıcıyı araba zeminine ya da arka koltuklara yerleştirin.

Orta büyüklükteki köpeklerin – varsa – kasalarını emniyet kemeriyle arka koltuğa bağlayabilirsiniz. Yoksa, arka koltuğun arkasına binmek zorunda kalacaklar.

Bu durumda, köpekler arka koltukta emniyet kemeri ile sabitlenebilir. Bele takılan kemerlere nazaran omuzdan geçen emniyet kemerleri önerilir, çünkü bunlar yüksek hızlı çarpmalarda daha dayanıklıdırlar.

Oturma alanını bavullardan ayrı tutmak için ağ kullanmak

Seyahat ederken köpeği bağlı tutmak neden önemlidir? Bu sadece teorik değil. Hayvan ve diğer yolcuların güvenliği, seyahat ederken kuralları takip etmesi gereken herkese bağlıdır. Örneğin, bazı çalışmalar, arabada serbest duran köpeklerin darbe kuvvetinin 35 katına kadar çıkabileceğini göstermiştir.

Bunun anlamı şudur: bir araç saatte 80 km’den fazla giderken önden çarpışma yaşanırsa, 25 kilo ağırlığındaki bir köpek ileri doğru uçma durumunda, 875 kiloluk bir nesnenin darbe gücüne sahip olur. Arkasına vurduğu kişiye ve hayvana gelen zarar muhtemelen ölümcül olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Shen, J., Li, S., Xiang, H., Pang, S., Xu, G., Yu, G., & Schwebel, D. C. (2013). Dog safety in rural China: Children’s sources of safety information and effect on knowledge, attitudes, and practices. Accident Analysis and Prevention. https://doi.org/10.1016/j.aap.2013.05.014


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.