Köpeğinize Ağızlık Takmayı Nasıl Öğretirsiniz

Köpeğinize Ağızlık Takmayı Nasıl Öğretirsiniz

Son Güncelleme: 14 Eylül, 2018

Bazen, bazı köpekler için bir ağızlık kullanmaktan başka yapabileceğiniz bir şey kalmaz. Bu nedenle, köpeğinize ağızlık takmayı öğretmek çok önemlidir.

Bazı köpeklerin hayatları boyunca, bazı köpeklerin ise sadece bir süreliğine bir ağızlık takmaları gerekir. Her iki durumda da köpeğinizi dışarı çıkarmak ve diğer köpekler ve insanlarla güvenli bir şekilde sosyalleşmelerini sağlamak için ağızlık gerekmektedir.
Potansiyel olarak tehlikeli olarak sınıflandırılan köpeklerin tüm hayatları boyunca bir ağızlık takması gerekir. Ancak ne olursa olsun, bir ağızlık asla bir ceza yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

Köpeğinize Ağızlık Takmayı Öğretmek

Ağızlık, bir köpeğin burnunun üzerine takılan bir şeydir ve genel olarak rahat bir şey değildir. Köpeğinize ağızlık takmayı öğretmek için köpeğin bunu olumsuz bir şey olarak ya da bir ceza yöntemi olarak görmediğinden emin olmanız gerekir.

Eğer köpeğiniz bir yürüyüşe çıktığı zaman kendisini rahatsız hissediyorsa ve daha önce hiç bir ağızlık takmadıysa o halde çok büyük bir ihtimalle yaptığı yürüyüşten de keyif almayacaktır.

Böyle bir durumda köpeğiniz ağızlığı çıkarmaya çalışacak, sinirlenecek, bir şeyleri doğru düzgün koklayabilmek için yeterince yaklaşamayacak ve resmen mutsuz olacaktır. Herkes bilir ki, yürüyüş yapmak bir köpeğin gün içerisinde en sevdiği kısımlardan biridir.

Unutmayın ki, eğer bir köpeğin ağızlık takması gerekiyorsa, bu onların gerçekten tehlikeli olduğu anlamına gelmez. Bir köpeğin ağızlık takmasını ve davranışlarının daha öngörülebilir olmasını gerektiren pek çok sebep vardır. Örneğin, tehlikeli olma potansiyeline sahip olarak sınıflandırılmış köpek cinslerinin karakterlerinden bağımsız olarak tüm hayatları boyunca halka açık yerlerde ağızlık takmaları yasa gereği zorunlu hale getirilmiştir.

köpek ağızlığı

Ağızlık Çeşitleri

Köpeğinize ağızlık takmayı öğretmeniz için, başlangıçta ne tip bir ağızlık kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok farklı çeşit ağızlık vardır; ancak ideal olarak ön tarafında açıklık bulunan sepet tipi bir ağızlık kullanmalısınız. Bu sayede, ilk kez bir ağızlık taktıktan sonra köpeğinizle dışarı çıktığınız zaman onlara ödül maması verebilirsiniz. Böylece köpek, ağızlık ile olumlu bir ilişki kurabilir.

Ağızlığı Tanıtmak

Köpeğinize ilk kez ağızlık takmadan önce, evde ya da köpeğiniz için güvenli ve bildiği bir ortamda ağızlığın ne olduğunu köpeğinize tanıtmalısınız. Ağızlık çok enteresan bir eşyadır ve onu takmak kesinlikle hiç hoş değildir. Bu yüzden, köpeğinizle bir yürüyüşe çıkmadan önce köpeğinizin ağızlığa aşina olması gerekir; aksi takdirde bütün yürüyüşü ağızlığı çıkarmaya çalışarak geçirecektir.

Köpeğinizin ağızlığa alışmasını sağlamak için ağızlığın sadece evde bulunan diğer eşyalardan biri olduğu izlenimini vermeye çalışın. Ağızlığı, köpeğin onu görmesi ve koklaması için diğer oyuncakları ve diğer ev eşyalarının arasında, ulaşabileceği bir yere bırakın.

Ardından, köpeğin dikkatini çekmek için ağızlığın olduğu bölgeye birkaç ödül maması ya da bir miktar lezzetli mama koyun. Sonrasında ise ödül mamalarını ağızlığın içine yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz yüzünü ilk kez ağızlığın içine soktuğun zaman ağızlıkla ilgili iyi bir izlenim edinmiş olacaktır. Yani köpeğinizi ağızlık takmaya zorlamayın. Köpeğin ağızlığa yaklaşmasına kendisinin takmasına müsaade edin.

Köpeğinizin ağızlık takmakta herhangi bir problemi kalmadığı zaman ön tarafta bulunan açıklıktan köpeğinize ödül maması vermeyi deneyin. Daha sonra, köpeğin ağızlığı takılıyken ödülü almasını sağlayın ve ödül maması vermeye bu şekildeyken devam edin. Bu şekilde, ağızlık her ne kadar onu rahatsız etse de, yine de tahammül etmeye değer olduğunu görmüş olacaktır.

Bu adımları birkaç kez tekrarlayın. Bir süre sonra köpeğiniz kolay bir şekilde ağızlık ile sevdiği bir şey arasında bir ilişki kurmayı öğrenmiş olacaktır. Aynı şekilde, ağızlığı birkaç kez taktıktan sonra köpeğiniz için o kadar da rahatsız edici olmayacaktır.

köpekler için ağızlık

Ağızlık ile Oynanan Oyunlar

Ağızlık takmak bir ceza olarak kullanılmak zorunda değildir. Aslında temelde ağızlık sadece bir güvenlik önlemidir. Bu nedenle, köpeğiniz bir ağızlık takıyor olsa da, onunla bol bol oyun oynamayı unutmayın. Ona cezalandırılmadığını ve ağızlık taktığı zaman dahi eğlenebileceğini ve sizinle oynayabileceğini gösterin.

Eğer ağızlığı sadece yürüyüş yaparken takıyorsanız ve bu sırada köpeğinizle hiç oynamıyorsanız, köpeğiniz en nihayetinde ağızlık taktığı zaman eğlenceli hiçbir şey olmadığı düşüncesine kapılacaktır. Muhtemelen ağızlık takmaktan nefret etmeye başlayacak ve hatta yürüyüşlere çıkmak bile istemeyecektir. Ağızlıkla olumlu bir ilişki kurabilmek kolaydır.

Bir yürüyüş sırasında değilseniz, köpeğinizde ağızlık varken ya da köpeğinize ağızlık takarken onunla oynamak, köpeğinize ağızlık takmayı öğretmek için iyi bir yöntemdir. Bu alışkanlığı bozmadığından emin olun.

Ağızlık ve Diğer İnsanlar

Ağızlık takmış bir köpekle birlikte yürüyüşe çıktığınızda, birden bire korkan pek çok insanla karşı karşıya geleceksiniz. Diğer köpek sahipleri büyük ihtimalle yanınıza yaklaşmak istemeyecekler; çünkü ağızlığı tehlikenin bir işareti olarak görürler. Ancak durum tam olarak bu şekilde olmayabilir. Yasalara göre, saldırgan olmasalar da halka açık alanlarda ağızlık takması gereken pek çok köpek vardır.

Eğer köpeğiniz hiç saldırgan bir köpek değilse, bu uygulamalar gerçekten de haksızlık olur. Köpeğinizin daha az şüpheli bakışlara maruz kalmasını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

  • Ağızlığın daha az dikkat çekici olmasını sağlayın ve köpeğinizin rengiyle aynı renkte bir ağızlık seçin.
  • Ağızlığı güzel renklerle dekore edin.
  • Köpeğinizi, ağızlık takmayan başka bir köpekle birlikte yürüyüşe çıkarın. Bu sayede köpeğinizle ilgili endişe verici hiçbir şey olmadığını ifade etmiş olursunuz.
  • İnsanların olduğu yerlerde yürüyüş yapmaktan kaçının. Köpeğinizin hoşuna gitmediği takdirde, diğer insanlardan ya da köpeklerden uzak durmalısınız. Bu şekilde, kendinizi bir sürü problemden kurtarır ve köpeğinizin stres seviyesini azaltırsınız.

Tıpkı bir tasmada olduğu gibi, ağızlık da yapay bir şeydir. Köpeğinize ağızlık takmayı öğretmek şarttır; böylece köpeğiniz yürüyüş sırasında kendi gibi olabilecektir. Bu çok zor bir süreç değildir ve bu sayede köpeğiniz çok daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.