Köpeğinizin Mutlu Olması İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Köpeğinizin Mutlu Olması İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Son Güncelleme: 09 Kasım, 2018

Tüylü arkadaşınızı seviyorsanız ve aynı zamanda sorumlu bir sahipseniz, hiç şüphesiz, köpeğine iyi bakan ve aynı zamanda, ona mümkün olan en iyi hayatı verme konusunda da son derece ilgili birisiniz demektir. Bizler, Benim Hayvanlarım ekibi olarak, köpeğinizi mutlu etmek için, öncelikle ona yeterince ilgi göstermeniz ve onun doğasına saygı duymanız gerektiğine inanıyoruz.

Köpeğinizin Mutlu Olması İçin Yapabileceğiniz Küçük Şeyler

Bunun için yapabileceğin birkaç şey hakkında bilgi vereceğiz, bu anlatacaklarımız yalnızca sizin köpeğinizi mutlu etmekle kalmayacak, aynı zamanda tanıştığınız diğer köpekleri de mutlu edecek. En güzel tarafı da, bunu yapmak için para harcamanıza gerek olmamasıdır. Zaten hayvanlar maddi şeyleri umursamazlar.
Bunun için tek yapmanız gereken, köpeğinize yeterli zaman ve enerji ayırmanız olacak ve bunun neticesinde son derece mutlu sonuçlar elde edeceksiniz. Bu şekilde, yalnızca köpeğinizi daha mutlu etmekle kalmayacak, aynı zamanda onun bunu hissetmesini de sağlayacaksınız.Bundan son derece eminiz.

1.  Köpeğinize onu ne kadar çok sevdiğinizi gösterin

köpek sevgisi

Köpekler şımartılmaya bayılır. Bu yüzden, her fırsatta ona sevginizi göstermeyi ve sevgi dolu sözler söylemeyi ihmal etmeyin.  Ayrıca, köpeğinizin iyi davranışını, kafasını okşayarak ve bir ödül maması vererek takdir etmeyi de unutmayın. Unutmayın ki, olumlu pekiştirme köpeğinizi eğitmek ve onu mutlu etmek için iyi bir yöntemdir.

2.  Köpeğinize İnsan Muamelesi Yapmayın

Köpeğinize mümkün olan en iyi hayatı vermek onu bir insana dönüştürmek anlamına gelmez. Bir evcil hayvanı insanlaştırmak sayısız sağlık  ve davranış sorunlarına neden olabilir. Bu şekilde davranmak, evcil hayvanınızı mutsuz etmenin kesin bir yoludur. Buna bağlı olarak, köpeğinizin insan gibi davranmasını önlemek için birkaç ipucu vermek istiyoruz:

 • Köpeğinize sırf  “moda” diye kıyafetler giydirip, aksesuarlar takmayın.
 • Köpeğinize insanların kullanımı için üretilmiş olan ilaç veya ürünler vermeyin.
 • Makyaj malzemelerinizi köpeğiniz için kullanmayın.
 • Köpeğinizi gereksiz estetik tedavilere tabi tutmayın.
 • Köpeğinizin gıdasını köpekler için olmayan yiyecekler ile değiştirmeyin.

3.  Köpeğinizin doğasına saygı duyun

Eğer köpeğinizin mutlu olmasını istiyorsanız, ona köpek muamelesi göstermelisiniz.  Bu, tuhaf veya rahatsız edici görünen bazı davranışların, aşırıya kaçmadıkça veya zorlayıcı olmadıkça, onun için normal olduğunu kabul etmeyi gerektirir.

 • Bu, dışkı veya çöp koklamak anlamına gelse bile, köpeğinizin etrafındaki dünyayı muhteşem koku alma duyusu ile keşfetmesine izin verin.
 • Köpeğinizin diğer köpek türleri ve aynı zamanda diğer canlılar ile sosyalleşmesine ve oyun oynamasına izin verin.
 • Köpeğinizi farklı farklı yerlerde gezdirin.
 • Köpeğinizin kendisini çamura ya da, pis diye tabir ettiğiniz  başka bir şeye atlamasından dolayı onu azarlamayın. Ve ayrıca, başka bir köpeğin arkasını kokluyorsa ona bağırmayın.
 • Bir arka bahçeye sahip olan şanslı kişilerdenseniz, köpeğinizin çimleri kazmasına izin verin.
 • Köpeğinizin beden dilini nasıl yorumlayacağınızı öğrenin .

 4. Kesin kurallar koyun

Köpeğinizi seviyor olmanız, istediği her şeyi yapmasına izin vereceksiniz anlamına gelmez. Bu, hem insanlar hem de hayvanlar için geçerlidir. Bu yüzden köpeğiniz için net kuralları belirleyin ve onlardan tavizde bulunmayın.

Ailenin geri kalanının bu kurallara uymasını sağlayın ve bazı davranışlara izin vererek  köpeğinizin kafasının karışmasını engelleyin. Bu şekilde, insan olan ve olmayan ev sakinleri her zaman mutlu olacak.

köpek dostlarımız

5.  Köpeğiniz ile mümkün olduğu kadar çok oynayın

Evinizin içinde veya dışında, tüylü arkadaşınız ile oynamak için programınızdan biraz zaman ayırın. Köpeklerin en çok sevdiği oyunlardan bir tanesinin yakala – getir olduğu kanıtlanmıştır. Hem de tekrar tekrar.

Köpeğinizin beyin fonksiyonlarını uyaracak olan yeni aktiviteler için de, oyun zamanlarınızdan faydalanın. Nihayetinde, bulabildiğiniz her fırsatta köpeğinizi yeni oyuncaklarla şaşırtın ki, evin etrafına dağılan eşyalardan kendinizi kurtarabilin.

Köpeğinizi ve kendinizi nasıl mutlu edeceğinizi öğrenin

Şimdiye kadar fark etmiş olabileceğiniz gibi,  köpekler mutluluğun, hayatın sunacağı küçük, günlük şeylerde yattığını bilirler.  Bu yüzden dört ayaklı arkadaşınızdan bir tüyo alın ve onunla birlikte her gün kaliteli zaman geçirin.

Bu şekilde, günlük endişelerinizi ve sıkıntılarınızı en azından bir süre için unutmaya hazır olacaksınız. Aynı zamanda, yaşadığınız stresten de kurtulma şansınız olacak. Her şeyden önemlisi, köpeğinizi mutlu ederken, aynı şekilde, siz de mutlu olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.