Evcil Hayvanınıza Sizden Hastalık Bulaşabileceğini Biliyor Muydunuz?

Evcil Hayvanınıza Sizden Hastalık Bulaşabileceğini Biliyor Muydunuz?

Son Güncelleme: 14 Kasım, 2018

İnsanlar tarafından her zaman hayvanların insanlara hastalıkları bulaştırdığı söylenmiştir. Ancak insanlar, kendilerinin hayvanlara hastalık bulaştırma ihtimali üzerinde hiç konuşmazlar. Bu biraz garip bir durumdur; çünkü hayvanların insanlara hastalık bulaştırdığı gerçeği, hakkında çok az  şey bilinen bir gerçektir. Fakat biz insanların onlara hastalık bulaştırma ihtimali ise, onların bize hastalık bulaştırma ihtimali kadar doğrudur.

Bu enteresan, daha yeni yeni hakkında bilgi edindiğimiz sürece verilen isim ise antropozoonoztur. Gelin insanlar evcil hayvanlarına hangi hastalıkları bulaştırabiliyor birlikte görelim.

Evcil Hayvanınıza Bulaştırma İhtimaliniz Olan Hastalıklar

sahibinin yanında yatan köpek

Evcil hayvanlarımız şeker, alerji, bağırsak problemleri, kabızlık, eklem iltihabı ve daha pek çok rahatsızlıktan muzdarip olabilirler. Bunun sebebi, ne yazık ki bizler stres dolu ve kirlenmiş bir dünyada yaşıyoruz. Mantıksal olarak yaklaşırsak, aslında evcil hayvanlarımız da bu gibi sorunlara karşı hassastırlar.

Örneğin stres, insanların daha az uyumasına ve daha gergin olmasına sebep olur. İnsanlara yakın olan köpekler de, insanların bu tutumlarını öğrenebilir. Hatta normalden daha vahşi ya da tehlikeli bir hale bile gelebilirler. Sonuç olarak, onları uzun yürüyüşlere çıkarmak çok önemlidir. Böylece hayvanlar koşabilecek ve enerjilerinin bir kısmını yakabileceklerdir.

Aynı şekilde, köpekleri insanların yediği yemeklerle beslerseniz, yemek zararlı kimyasallar ve diğer bazı maddeler içerdiği için hayvanın karnının ağrımasına ve hatta organ hasarına bile yol açabilir.

Aşağıdaki hastalıklar köpeğinize insanlardan bulaşabilen hastalıklardan bazılarıdır:

  • Tüberküloz
  • Gribal enfeksiyon
  • Tenyazis (bağırsak kurdu hastalığı)

Evcil Hayvanımın Enfekte Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Evcil hayvanınızın enfekte olup olmadığını bilmenin en iyi yollarından biri de davranışlarını gözlemlemektir. Yürüyüş, bakış ya da davranışlarındaki herhangi bir değişiklik, vücutlarında bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

Örneğin; diyelim ki evcil hayvanınız çimenleri yiyor ya da her zamanki mamasını yemek istemiyor.  Bu iki davranışın anlamı, derhal bir veterinere gitmenizin en doğru karar olacağıdır. Eğer beklerseniz, bu davranışlarının önemli olmadığını ve bir şekilde geçeceğini düşünürseniz, evcil hayvanınızın hayatını büyük bir tehlikeye atmış olursunuz.

Evcil Hayvanlardan Korunmak İçin Alınacak Önlemler

Ancak, gelin görün ki evcil hayvanınız da size bazı hastalıkları bulaştırabilir. Bu nedenle hasta olmaktan kaçınmak için belirli önleyici tedbirler almanız önerilmektedir.

mama yiyen köpek
  • Sağlıklı kalın. Kendiniz ve aileniz için sağlık kontrolleri yaptırın ve her şeyin yolunda olduğundan emin olun. Ayrıca, kendinizi de evcil hayvanınızı da hasta etmeyeceğinizden de emin olun.
  • Sağlıklı bir ortam sağlayın. Böylece kimse birbirine herhangi bir hastalık bulaştırmamış olur. Sağlıklı bir yaşam alanı sağlamak gerçekten önemli bir faktördür. Evinizi temiz tutun ve sık sık havalandırın. Ayrıca evde toz olmadığından da emin olun. Evcil hayvanınızın yatak ve çarşaflarını en az iki haftada bir yıkayın. Bu işlemi sadece yatak ve çarşafları için değil, aynı zamanda hayvanınızın oturmayı, dinlenmeyi sevdiği belirli bölgelere de uygulayın.
  • Hayvanınızı kendi mamasıyla özellikle de onlar için özel olarak hazırlanmış olan mamalarla besleyin.
  • Kimyasal madde içermeyen ürünler kullanın. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, hayvanlar çok hassas canlılardır. Ya çok az bir miktar kimyasal içeriği olan ya da hiç olmayan temizlik ürünleri kullanın. Bu, bütün ailenizin (evcil hayvanınız da dahil) sağlıklı kalması için yararlı olacaktır.
  • Egzersiz yapın. Ezgersiz, alabileceğiniz önleyici tedbirler arasından en iyi seçenektir. Ve tüm aile için de uygulanabilir bir yöntemdir. Egzersiz, hastalıkları önlemek adına ve hem fiziksel hem de mental olarak sağlıklı kalmak adına çok yararlıdır.
  • İlgi. Sevgi, ilgi ve sabır, evcil hayvanınız da dahil olmak üzere tüm aile bireyleri için, duygusal ve mental olarak sağlıklı kalmanın en iyi yoludur. Ne derler bilirsiniz: Sağlıklı zihinler, sağlıklı bedenlerde yetişir.
  • İnsanlar ve hayvanların birbirine hastalık bulaştırma durumu, bir hayvanı evlat edinmemeniz için bahaneniz olmamalıdır.Unutmayın ki, bir evcil hayvan dükkanından bir hayvan almak değil, bir aileye ihtiyacı olan bir hayvan evlat edinmek en güzelidir. Bununla birlikte, hayvanın sağlıklı olduğunun garantisini verebilecek yetkili bir yerden hayvan evlat ediniyor olduğunuzdan da emin olun.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.