Meksika'nın Emekli Polis Köpeklerinin Kaderi Değişiyor

İşçi köpekler emekli olduktan sonra da uzun bir süre çok başarılı olabilirler
Meksika'nın Emekli Polis Köpeklerinin Kaderi Değişiyor

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2018

Resmen dünyadaki tüm ülkelerde hayvanlar, polis ve asker güçleri için oldukça faydalı olmuşlardır. Ancak bu hayvanların da kaçınılmaz olarak bir noktada emekli olma zamanı gelir.  Bazen emekli polis köpekleri hak ettikleri, sevgi görebilecekleri yuvayı bulamazlar. Bu nedenle Meksika, polis köpeklerinin ülkenin kolluk kuvvetleri için çalışmasından sonra mutlu bir emeklilik hayatı yaşamalarına yardım etmek için yeni bir proje başlattı.

Meksina’nın Yeni Polis Köpeği Sahiplenme Programı

Meksika’nın Emniyet Genel Müdürü Renato Sales Heredia’ya göre, bundan sonra polis köpeklerinin fiili hizmetten ayrıldıktan sonra bir aile ile yaşama şansı olacak.  Elbette ki daha öncelerde de eski eğitimcileri ya da iş arkadaşları ile birlikte yaşamaya başlayan köpekler her zaman olmuştur. Görevleri bittikten sonra bu şekilde yaşayan köpekler vardır. Ancak maalesef ki bütün polis köpekleri bu kadar şanslı olmuyor.

polis köpeği

Meksika’daki emekli olmuş köpeklerin ilk jenerasyonu “Rosty” isimli bir köpekle başlıyor. Rosty , dokuz yıl boyunca mükemmel bir şekilde hizmet etmiş bir polis köpeğidir. Bunun yanı sıra uyuşturucu madde tespit etmeyi öğrenmek için Kolombiya’da çeşitli eğitimler de tamamlamıştır. Ve Amerika’lı bir polis memuru olan Jorge Luis de Aquino’nun belirttiğine göre şimdiye dek polis köpeklerinin hizmet süreleri sonlandıktan sonra direkt işlerine son veriliyordu. Ve bu hayvanlar iş hayatları bittikten sonra da genellikle uyutuluyorlardı. Neyse ki artık bu değişiyor.

Polis Memuru King David Villalobos’a atanan köpek polis Tokyo, çalışma arkadaşı ile birlikte yaşayabilir.  Villalobos’un iki küçük kızı var. Bu minik kızlar Tokyo’yu eve götürmek ve hayatının son zamanlarında ona hak ettiği tüm sevgi ve ilgiyi vermek için sabırsızlanıyor. Ve bu köpeklerin 9 ya da 10 yaşlarına geldiğinde emekli olduklarını ve yalnızca 5 ya da 6 yıl daha fazla yaşayabileceklerini de belirtmemizde fayda var.

Tokyo’nun Hikayesi

Hem Tokyo hem de onun antrenörü Rey birlikte uyuşturucu kartellerine ve bu kartellerin mermilerine karşı çok mücadele ederek,oldukça tehlikeli operasyonların ardından hayatta kalmayı başardılar. Tokyo’nun uyuştucu maddeleri tespit etmek, gizlenmiş paraları koklayarak bulmak ve yasalara aykırı silahların yerini tespit etmek gibi özel yetenekleri var.

Bir diğer önemli örnek ise Claudia isminde bir köpeğin hikayesi. Claudia, en az 9 yıl boyunca Astsubay Carmen Durán’ın sadık arkadaşı olan siyah bir Labrador Retriever‘dır. Birlikte, sadece 2009 yılında bile 30’dan fazla bomba ihbarı üzerinde çalıştılar.  Ve tüm bunlardan sonra Morelia şehrinin meydanında bir takım organize suçlu tarafından düzenlenen bir saldırıya da maruz kaldılar. Bu saldırı Meksika’nın bağımsızlığının yıl dönümünü anmak için yapılan kutlamalar sırasında gerçekleşmişti.

Bu Köpeklerin Geleceği

Emekli olduktan sonra eski iş arkadaşlarıyla yaşayabilecekleri bir yuva şansı elde edemeyen köpekler, onlara uygun bir evlatlık aile bulmaktan sorumlu olacak olan Asociación Canófila de México’ya gidecek. Manelich Castilla Craviotto’nun dediği gibi, “Bu köpekler kurumumuz için yalnızca birer araçtılar ve de bu nedenle böyle özel bir eğitim aldılar.

Ancak şu an, oldukları gibi tanınıyorlar: Halkın hizmetinde ve onların güvenliği için çalışan köpek polisler. Bu yüzden de iyi bir hayata sahip olmak gibi bir hakları da var. Bundan sonrası için Meksika’daki emekli polis köpekleri evlat edinmek isteyen kişilerin Asociación Canófila de México adındaki kuruluşa gelmeleri gerekiyor.

Katalonya’da Bir Polis Köpeği Evlat Edinme Girişimi

polis köpeği katalonya

2014’ten bu yana Emekli Polis Köpekleri Sivil Toplum Kuruluşu 112, polis köpekler ile birlikte çalışıyor. Bu kuruluş, polis köpekler emekli olduktan sonra onlara sevgi dolu bir evlatlık aile bulabilmek için çalışıyor. Brian’ın hikayesi ise en duygusal hikayelerden bir tanesi. Brian yıllarca polis olarak çalıştı. Ancak en sonunda fiziksel sağlığı sebebiyle ondan daha genç olan polis köpeklerine yer açmak istediler.

Bu güzel siyah tüylü Alman çoban köpeği, İspanyol polisinin bir ekibinde çalışıyorken çeşitli yüksek riskli görevlere göğüs germişti. Sonunda Rafael ve ailesi onu sahiplenmeye karar verdi. Bu, emekli polis köpekleri, evine bir köpek almak isteyen ailelerle tanıştırmaya adamış sivil toplum örgütü sayesinde gerçekleşmiştir.

Barcelona şehrinin bir yerlisi olan Rafael’e göre, Rafael’in çocukları Brian’ı bir polis memuru olarak görmüştü. Bu yüzden de bu köpek onlar için bir kahramandı. Nihayetinde, Brian yeni sevgi dolu yuvasında bir evcil hayvan olarak yaşamaya yalnızca iki ayda alışmıştı.

Fotoğrafların kaynağı lanacion.com.ar ve www.elconfidencial.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.