Köpekler Farklı Uyuma Şekillerini Nasıl Seçer

Köpeğimizin uyuma şekillerini gözlemlemekten daha eğlenceli bir şey olamaz.
Köpekler Farklı Uyuma Şekillerini Nasıl Seçer

Son Güncelleme: 19 Aralık, 2018

Köpeklerin hemen hemen hiçbir uyku pozisyonu diğeriyle aynı değildir. Ve hatta, belirli zamanlar için seçilmiş pozisyonları vardır. Bu yüzden köpeklerin uyuma şekillerinin içinde bulundukları durum ile oldukça alakalı olduğunu söylemek istiyoruz.

Köpeklerin uyuma şekilleri ne ifade ediyor?

Köpekler üzerine uzmanlaşmış bir internet sitesi olan Dog’s Best Life, bir köpeğin farklı şekillerde uyumasının yalnızca içinde bulundukları durumu değil, aynı zamanda sahip oldukları tutum ve kişiliklerinin bazı özelliklerini de gösterdiğini belirtiyor.

Şimdi size farklı yatış pozisyonlarının her birinin evcil hayvanınız hakkında size neler öğretebileceğini görelim:

Yüz üstü yatmak

uyuma şekilleri

Bu şekilde yatan köpeklerin hassasiyet ve utangaçlık gösterdikleri söylenir. Ancak bu sizi aldatmasın çünkü en ufak bir sorun veya tehlike sezdiklerinde yerlerinden kalkabileceklerdir.

Sırt üstü yatmak

Bu şekilde yatan yavru köpekler temelde bunu tek bir sebepten dolayı yaparlar: Vücudunu soğutmak için. Her ne kadar bu pozisyonu alsa da, bulunduğu yerde güvenli, korunmuş ve kendinden emin olduğunu gösterir.

Yan yatmak

Bu, bir köpeğin en tipik yatış pozisyonlarından bir tanesidir. Eğer köpeğiniz böyle yatarsa, sadece bulunduğu yerde değil, genel olarak evinde de çok rahat olduğu içindir. Ayrıca bu yatış pozisyonu, kendinden emin ve son derece mutlu bir köpek olduğunu gösterir.

Bir şeye sarılarak yatmak

Bu, normalde ev dışında uyuyan köpeklerin aldığı bir yatış pozisyonudur. Bu sayede en önemli organlarının sıcak tutulmasını sağlarlar. Aynı zamanda bu pozisyonu, ısıyı almak ve dağıtmak için bir araç olarak da kullanabilirler.

“Ceset” pozisyonu

Yüz üstü yatan köpekler olduğunu daha önce söylemiştik. Bununla birlikte bazı diğer köpekler, yüz üstü yatma pozisyonunu sanki ölmüş gibi ayaklarını gergin bir şekilde dışarı uzatarak yaparlar. Bu, hayvanların evlerinde aşırı rahat olduklarını gösteren çok savunmasız bir pozisyon.

Dümdüz yatmak

Bu yatış şeklini kurbağanın duruşu olarak da adlandırabiliriz, çünkü hayvan dostlarımız bu pozisyonu aldıklarında böyle görünürler. Ancak bu, endişeli olmayan, mutlu ve motive olan yavrular arasında daha yaygındır ve enerjilerini dengelemenin bir yolu olduğu için böyle yaparlar.

Baygın yatmak

Bizler çok yorulduğumuzda kendimizi bir kanepeye nasıl atıyorsak, köpekler de aynı bizim gibi kendilerini kanepeye atıp böyle bir yatış pozisyonuna geçebilirler. Bu, birçokları gibi, aynı zamanda, onların güvende ve rahat olduklarını gösteren savunmasız bir duruştur. Ayrıca bu pozisyonu benimseyen köpeklerin farklı durumlara uyum sağlayabildiği söylenir.

Evcil hayvanınızda uykunun önemi

uyuma şekilleri

Bazı uyku pozisyonları diğerlerinden daha eğlenceli – buna hiç şüphe yok – ama hepsi aynı hedefe sahip: Dinlenme. Hayvanların bizim gibi gevşeme ve dinlenme seanslarına ihtiyacı vardır, bu yüzden uyku döngülerinin kırılmamaları tavsiye edilir.

Hayvanımız uyuyorsa, sırf biz onunla oynamak istiyoruz veya mobilyamızı çekmek istiyoruz diye onları uyandırmamalıyız. Bazı şeyler bekleyebilir ve bu da onlardan bir tanesidir.

İyi dinlenme ve derin bir uyku bu hayvanlar için vazgeçilmezdir, böylece sakinleşirler, enerjilerini toparlar ve yıkıcı ya da saldırgan davranışlar göstermezler.

Bu nedenle, köpeğinizi seyrettiğiniz ve onun komik yatış şekillerine güldüğünüz anların tadını çıkartın. Onun uyumasına izin verin ve böylelikle birlikte daha sakin bir hayat sürdüğünüzü göreceksiniz. Sonuçta, kim uykusundan uyandırılmak ister? Tatlı rüyalar!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.