Köpeğinize Yeni Oyuncak: Kong

Köpeğinize Yeni Oyuncak: Kong

Son Güncelleme: 03 Kasım, 2018

Her gün hayatımızı kolaylaştıracak icatlara bir diğeri ekleniyor ve tabii ki hayvan dostlarımızı mutlu edecek aksesuarlarda da yenilikler var. Bu yazımızda Kong adlı köpek oyuncağından bahsedeceğiz.

Kong Nedir?

kongla oynayan köpek

Kong, armut biçimli ve birçok farklı rengi olan bir oyuncak. Popülerliğini sert ve dayanıklı yapısına borçlu olan Kong’u parçalamak neredeyse imkânsız ancak hayvanınızın dişlerine kesinlikle bir zarar vermeyecektir.

Kong’un ana özelliği içine yiyecek koyabiliyor olmanız. Böylece köpeğinizin ilgisini üstüne çekecek ve gününü Kong ile oynayıp içindeki mamayı dışarı çıkarmaya çalışarak geçirecektir.

Kong’un köpeğinize faydaları

Bu oyuncak sağlam olmasının yanı sıra köpeğinizi içindeki mamayı çıkarmaya çalışırken sayısız yöntem denemek zorunda bırakacak ve böylece Kong köpeğinizin zihnini de çalıştıracaktır.

Özellikle köpeğiniz evde yalnız uzun zaman geçiriyorsa bu oyuncak sıkılmasını da engelleyecektir.

Ancak bütün bu kullanışlı taraflarına rağmen bazı hayvan sahipleri, köpeklerinin Kong ile sadece birkaç gün oynayıp sonra unuttuğunu gözlemliyor. Kong’u nasıl kullanacağınızı bilmezseniz böyle durumlar yaşanabilir.

Bu oyuncağı düzgün kullanabilmek için yapmanız gereken şeyler var yoksa hayvanınız Kong’a ilgisini kaybedecektir.

Kong nasıl kullanılır?

Oyuncağı ilk verdiğinizde köpeğiniz mamayı dışarı çıkarmaya çalışacak, birkaç denemeden sonra yapamadığını görünce de bıkıp oynamayı bırakacaktır. Bu nedenle Kong’u doğru kullanmak için takip etmeniz gereken birkaç adım var.

1.Adım

Köpeğinize oynaması için ilk Kong’unu verirken oyuncağın içine kolay çıkabilecek türde yiyecekler koymalısınız. Çıkarması zor yiyecekler kullanırsanız daha ilk denemesinde çok zorlanacağı için stres yaşayabilir.

İlk deneme için bir avuç normal kuru köpek maması yeterli olacaktır. Mamaları çıkarmasının biraz zaman alması sorun değil, bırakın oynayarak öğrensin.

2.Adım

Bir sonraki aşamada mamasını ıslatıp Kong’un içine koyabilirsiniz veya yapışkan yiyecekler kullanabilirsiniz. Böylece mamayı içinden çıkarması biraz daha zorlaşacaktır.

Bu aşamayı uygulamaya birkaç gün devam edin. Her denemesinde mamayı daha kolayca çıkaracaktır ve devamında bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

3.Adım

Küçük, parça parça yiyecekler yerine bu sefer bir büyük parça koyacağız. Mesela bir adet kurabiye ya da yeterince büyükse ödül maması olabilir. İçinden hiç çıkaramayacağı kadar büyük olmamasına ama önceki adımlardan daha zor olmasına dikkat edin.

yavru köpek oyun oynuyor

4.Adım

Bu adıma geldiğinizde köpeğiniz çoktan bu oyuncağın bağımlısı olmuş olacak. İşteyken acaba köpeğim ne yapıyor diye düşünmenize gerek kalmayacak çünkü Kong’uyla oynuyor olduğunu bileceksiniz.

Son adım Kong’un yarısını mamayla yarısını da suyla doldurarak başlıyor. Köpeğinize vermeden önce bir süre mamanın suyu çekip şişmesini bekleyin. Bu Kong’la oynamanın en zor hali ama artık ne yapacağını öğrendiği için mamayı çıkarana kadar denemeye devam edecektir.

Öğrenme sürecindeyken iyi giden her adımın ardından hayvanınızı ödüllendirin. Pozitif pekiştirmenin köpeğinize bir şeyler öğretmek için en iyi yöntem olduğunu unutmayın.

Zaman zaman Kong’un içine özel ödüller de koyabilirsiniz. Kesinlikle bayılacaktır!

Resimlerin kaynağı: KONG Facebook


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.