Tellington Ttouch Yöntemi: Havai Fişek Kaygısı için Köpek Sargıları

Tellington Ttouch yöntemi, yüksek sesler oluşmadan önce köpeklere güvenlik aşılamak içindir.
Tellington Ttouch Yöntemi: Havai Fişek Kaygısı için Köpek Sargıları

Son Güncelleme: 08 Ağustos, 2019

Tellington Ttouch yöntemini ve havai fişek için köpek kaygı sargılarını sosyal medyada görmüş olabilirsiniz. Size bu ve benzeri tekniklerin nasıl çalıştığını anlatacağız.

Köpekler havai fişeklerden korkabilir

Havai fişeklerden korkan köpeklerin yanı sıra fırtınalar ve diğer yüksek seslerden korkan köpekler de çok yaygındır. Yaygın semptomlar titreme, kontrolsüz havlama ve dışarı çıkmayı reddetmedir. Bu tür korkuları olan hayvanlar ile baş etmek gerçekten zor olabilir.

Gürültü başka insanların havai fişeklerinden geliyor ve fırtınalar da kontrol edilemeyen olaylardır. Gerçekten, kimse insanların havai fişekleri patlatmalarına son vermelerini sağlayamaz. Bazı köpekler kaçabilir ve kaybolabilir.

Havai fişek korkusu ile başa çıkmak için haplar, şuruplar  ve pozitif tedaviler gibi pek çok yöntem geliştirilmesinin nedeni de budur. Genellikle gergin köpekler için oluşturulan Tellington Ttouch yöntemi, bir çözüm önermek için uyarlandı.

Tellington Ttouch yöntemi

Bu yöntem havai fişeklerden korkan köpekler için basınç sargılarından çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda gergin köpekleri sakinleştirmeyi, tasmayı çekiştirmeden yürümelerini, eklem ağrısını hafifletmeyi, ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırmayı vb. amaçlamaktadır.

havai fişekten korkan köpek

Köpeğinizin korkularını aşmasına yardımcı olmak için her sorunun kendine özgü bir tekniği vardır. Bu teknikler, köpekler için masajları, yürüyüşler sırasında tasmayı belirli bir açıda tutmayı ya da basınç sargılarını kullanmayı içerir. Gazlı bez veya bandajlarla, korkan köpeği sakinleştirmek için sarma talimatlarını takip edebilirsiniz.

Yöntemin mucitleri, havai fişeklerden korkan köpekler için tasarlanan bu sargılarla, korkan hayvanların kan dolaşımının gelişmesini sağlar. Daha fazla fiziksel refah sayesinde korkularıyla yüzleşebilir ve havai fişek ya da fırtınalarla baş edebilirler.

Havai fişek korkusu ve yüksek sesler hakkında gerçekler

Ancak, bu yöntem köpeklerin neden yüksek seslerden korktuğunu sorgulamıyor. Eğer bu kötü bir deneyimden kaynaklanıyorsa, gerginlik yaşarlar çünkü fiziksel olarak rahatsızlık yaşarlar veya insanların tepkileri onları uyarır. Hayvanın fiziksel iyiliğini artırarak, korkularını yenebileceklerini anlayın.

Köpeklerin ve insanların bir korkunun gerçekten üstesinden gelebilmesi asla genelleştirilmemelidir. Herkes farklı bir şekilde korku yaşar ve hiçbir ana formül yoktur. Bu yöntemle, tam olarak bu yapılmaktadır: Aynı yöntem, karmaşık sorunlara da uygulanmaktadır.

Köpekler korktuğu zaman, kendi yollarıyla rahatlık ararlar: Bazıları izole bir alanda saklanmayı, bazıları da sevilmeyi ve insanlarla temas etmeyi tercih eder. Bununla birlikte, köpeklerini yürüyerek rahatlatan insanlar da vardır. Ayrıca, korkutucu görünen pek çok davranış, bir köpeğin strese karşı emniyet kilidini açmasının bir yoludur.

tellington ttouch yöntemiyle köpek sakinleştirme

Bu teknikler, her köpeğin kendine özgü ihtiyaçlarını dikkate almaz. Bu yöntem doğru uygulandığında, iyi bakıma ihtiyacı olan, sevilme ihtiyacı duyan köpeklerin küçük bir yüzdesi üzerinde etkili olabilir ve bu köpekler korkularıyla karşı karşıya kaldıklarında uyumlu hallerini koruyabilirler.

Ayrıca, sargıları havai fişeklerden korkan bir köpeğe nitelikli bir kişinin sarması gerekir. Hemen hemen hiç kimse, internette gördüğü bir rehberin yardımıyla bunu iyi bir şekilde yapamaz.

Geri kalan değişkenler ve birçok hayvanın ihtiyaçları çoğu zaman ihmal edilir, bu da bu korkunun üstesinden gelmelerine hiç yardımcı olmaz.

Sonuç

Havai fişek ve fırtına korkusunun, diğer birçok korku gibi, bir çözümü vardır. Ancak, her bir vaka benzersiz olduğundan, tedavi de benzersiz olmalıdır. Sadece uzman bir köpek eğitmeni, köpeğe yardım etmek için çaba harcayan kişi olmalıdır. Nadir vakalarda, çözüm havai fişekten korkan köpeklerin etrafına bir şeyler sarmak kadar basit olacaktır.

Ancak bu durumun kanıksanmaması gerekiyor: Etkili olan birçok farklı faktör vardır. Köpekler sadece tedaviler uygunsa korkularıyla yüzleşebilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.