Köpekler Korkunun Kokusunu Alabilir mi?

Eğer bir köpekten korkmuş birisi kaçmaya çalışırsa, kişinin ani hareketler yapmasından dolayı köpeğin saldırma ihtimali yüksektir. Peki, köpeklerin korkuyu hissedebildikleri doğru mudur?
Köpekler Korkunun Kokusunu Alabilir mi?

Son Güncelleme: 11 Temmuz, 2019

Eminiz, siz gençken anne ve babanız, “köpekler korkunun kokusunu aldığı için sakın korktuğunu gösterme” diye öğütlemiştir. İnsanlarda korktuklarını hissettiklerinde köpeklerin hemen ısıracaklarına dair bir görüş vardır. Peki, bu doğru mudur?

Köpekler Korkunun Kokusunu Alabilir mi?

Ailenizin uyarıları çok da alakasız sayılmaz. Köpeklerin koku duyularının etkileyici derece gelişmiş olduğunu herkes bilir. Köpekler, bu duyularını çevreleriyle ve diğer hayvanlarla iletişim kurmak için kullanmaktadır. Bu duyuyu kullanarak, başka bir köpeğin cinsiyetinin yanı sıra daha başka yararlı bilgiler de edinirler.

Korku, edinilen bu bilgilerin arasında yer alır mı? Görünüşe göre, korktuğunuz zaman vücudunuzda bir adrenalin patlaması olur. Bu yüzden köpeklerin bu korkuyu hissedebilecekleri düşünülür.

Köpeklerin feromonları kullanarak, adrenalin akışı gibi bazı şeyleri hissedebilecekleri düşünülür. Ancak, bilim aksi yönde düşünüyor. Uzmanlar köpekler ve köpeklerden korkan insanlar arasında bir çalışma yürüttü. Fakat köpeklerin kişiliklerinde bir değişiklik olmadı.

Eğer köpekler sakin, dost canlısı ve oyuncuysa onlardan korkan kişilerin yanında bile aynı şekilde davranmaya devam ettiler. Vücudunuzdan ne kadar çok adrenalin geçerse geçsin, köpekler kokusunu alamazlar.

Korkarsam köpek saldırır mı?

Köpeklerden korkan insanlara köpeklerin saldırdığı vakalar olmuştur. Ancak, bunun tek sebebi saldıran köpeğin agresif olması veya yabancılara saldırması için eğitilmiş olmasıdır.

köpekten korkan adam

Hatta Cornell Üniversitesi’nin Veterinerlik Fakültesi’nde yürütülen bir çalışmaya göre, köpek saldırılarının çoğu, köpeklere en çok onlar güvendikleri ve her köpeğin arkadaş canlısı ve sosyal olduğunu düşündükleri için hayvanseverlerin başına gelmektedir.

Doğru, bazen hayvanlara çok güveniriz, bir zarar gelmeyeceğini düşünür ve bir köpeği sevmeden yolumuza devam etmeyiz. Bir yandan, köpekten korkan insanların yaptığı hatalar da bulunmaktadır. Mesela, köpeklerden korkan birisi köpek görünce ne yapar?

Kaçar.

Eğer bir köpek sizi kovalıyorsa, bunun sebebi korkunuzu hissetmesi değil, onlardan kaçmak için ani hareketler yapmanız sonucu sizi durdurmaya çalışmasıdır.

Koşmaya başlarsanız size saldırabilirler. Tabii ki, bu hayvanın ne kadar arkadaş canlısı ve sevgi dolu olduğuna göre değişir. Bu yüzden, eğer agresif bir köpekle karşı karşıyaysanız, sanki köpek hiç orada olmamış gibi yolunuza devam edin.

agresif bir köpek ve adam

Eğer köpek saldırırsa…

Sakin olun: İlk yapmanız gereken şey budur. Ani bir hareket yaparsanız, köpeğe vurur ya da bağırırsanız köpeği daha da kızdırırsınız. Köpeğin saldırmasını engellemek için onunla aranıza bir şey koymalı ve olabildiğince sakin kalmalısınız.

Gözlerinin içine bakmayın: Köpekler göz temasını tehdit olarak algılar. Bu durum onları saldırmak için fişekleyecektir. Yapılacak en iyi şey, kafanızı başka yöne çevirmek ve hiçbir şey olmamış gibi davranmaktır.

Komut verin: Eğer köpeği önceden tanıyorsanız, ona “hayır” ya da “dur” komutu verdiğinizde büyük ihtimalle komuta uyacaktır. Bu durum bazen tanımadığınız hayvanlarda da işe yarayabilir. Bunlar, bütün köpek sahiplerinin köpeklerine öğrettiği temel komutlardır. Komutlara uyabilirler.

Unutmayın, köpekleri sevseniz bile her zaman onlara güvenemezsiniz. Herhangi bir sorundan kaçınmak için, önce onların elinizi koklamasına müsaade edin, kokladıktan sonra zaman tanıyın ve ilk onların size yaklaşmasını bekleyin. Bunlar, köpeklerin size saldırmasını büyük oranda engelleyecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.