Tazılar İçin Martingal Tasması Kullanmak İyi Midir Yoksa Kötü Mü?

Martingal tasmaları, köpeğin canının yanmasına ve yara almasına sebep olan bir çeşit tasmadır. Bu tür tasmaları kullanmak yerine başka alternatifleri kullanma şansınız vardır.
Tazılar İçin Martingal Tasması Kullanmak İyi Midir Yoksa Kötü Mü?

Son Güncelleme: 12 Eylül, 2018

Tazılar en çok suistimal edilmiş köpek cinsleridir ve hayvanların refahı için çalışan pek çok insan diğer köpek cinslerinden daha çok, tazılar ile ilgili uzmanlaşmayı tercih etmiştir. Bu köpekler ince ve görünüşte hassas gövdeleri sebebiyle çok kolay bir şekilde fark edilebilirler.

Bu köpeklerin pek çoğu, eskiden beri kötü muameleye maruz kalmış ya da terk edilmiştir. Bu nedenle de insanlardan korkmayan bir tanesini bulmak gerçekten de çok zordur. Normalde renkli bir kumaştan yapılmış olan bu Martingal tasmaları tazılara takılmış olarak sıklıkla görmüşüzdür.  Bugün ise sizlere tazılar için en iyi seçimin Martingal tasmaları olup olmadığını soruyoruz.

Martingal Tasması Nedir?

Martingal tasması geniş ve çok güzel görünen bir tasmadır. Ve genellikle deri ya da kumaştan yapılır ve iki kısma ayrılır. İlk kısmın her iki ucunda birer halka vardır. Bu halkalar sayesinde hareketli bir kısım oluşur. Tasmanın ipi bu hareketli kısma geçirilir. Eğer köpek ipe asılırsa, hareketli kısım (halkalar birleşerek) boynun etrafındaki tasmanın sıkılaşmasına neden olur . Böylece köpek tasmadan kurtulmaya çalışsa da, başaramaz.

Tazılar için Martingal tasmaları aslında her yerde kolayca bulunabilen tasmalardır ve hatta bu tasmaları renkli kumaşlardan yapan pek çok üretici vardır. T azılar ile ilgili uzmanlaşmış olan, hayvanların refahı için çalışan insanlar da kendilerine bir gelir elde etmek için bu tasmalardan satmaktadırlar. 

tazılar için martingal tasmaları
Kaynak: diegofornero (destino2003)

Neden Köpek Sahipleri Martingal Tasması Kullanır?

Köpek sahiplerinin tazılar üzerinde Martingal tasması kullanmasının iki temel sebebi vardır:

  1. Bir tazının kafası ile boynu kıyaslandığında, boynunun kafasına oranla daha ince olması.
  2. Tasma takan pek çok tazının sahip olduğu korku.

Genellikle, sıradan bir köpek korktuğunda ve boynunda normal bir tasma olduğunda, kaçmaya çalışmaya çalışsa da bunu başaramayacaktır; çünkü boynu kafasından daha dardır; bu yüzden de tasma, kulaklarının üstünden çıkamayacaktır.

Ancak, tazılar söz konusu olduğunda, boyunları başlarına göre çok daha geniştir; bu yüzden de normal bir tasma, kafalarından kolayca çıkabilir. Bu saydığımız sebepler netincesinde, Martingal tasması, köpek kaçmaya çalıştığı zaman sıkılaşacaktır ve köpek boynunu tasmadan kurtarmayı başaramayacaktır.

Martingal Tasması Neden Zararlıdır?

Pek çok tazı sahibi, Martingal tasmasının köpeğe zarar verebileceğinin farkında değildir. Daha önce yazdığımız makalelerde,tasmaya asılmanın ve bunun uzun bir süre yapılması sonucu zamanla köpeğin boynunda oluşturduğu baskının neden olduğu sağlık sorunlarından bahsetmiştik.

Bu tip bir tasma, boğma zinciri ya da eğitim tasması takan köpeklerde görülen sağlık problemlerinin aynılarına sebep olur. Bu tasmalar, tıpkı Martingal tasmasında olduğu gibi hayvanın boğazını sürekli olarak sıkar. Martingal tasması, sivri uçlu bir metal yerine şerit halinde bir kumaştan yapılmıştır; ancak yine de iki tasmanın da uyguladığı baskı aynıdır.

Her ne kadar tazılar için Martingal tasmasının uygulayabileceği baskı miktarı sınırlı olsa da, yine de hayvanın boğazına uygulanan baskı gerçekten çok fazladır. Bütün köpekler için boyun kısmı hassas bir bölgedir.

Aynı şekilde bazı tazı sahipleri dokunma ile ilişkilendirilen hisler ya da anılar anlamına gelen kas hafızasını göz önünde bulundurmayı hiç düşünmezler.  Eğer bir tazı daha önce bir boğma zinciri ya da buna benzer bir şey ile istismar edilmişse, o halde bu hayvanlar boğazlarını ne zaman bir şey sıkıştırsa korkacaklar ya da savunmaya geçeceklerdir.

mertingal tasması takmış tazılar

Elbette ki Martingal tasması pek çok kötü anıyı da tetikleyecektir ve hayvanın maruz kaldığı kötü muameleyi atlatması, eğer ki imkansız değilse, çok daha uzun bir zaman alacaktır. 

Tazılar İçin Martingal Tasmasına Alternatif Öneriler

Standart tasmalar bir tazı için güven verici değildir; çünkü bu tasmalardan çok kolay bir şekilde kendilerini kurtarabilirler. Bunun yanı sıra tazıların dar göğüs kısımları nedeniyle standart bir göğüs tasması da pek güvenli değildir.

Bel tasmaları ya da belden iki şerit geçen tasmalar gün geçtikçe daha popüler olma yolunda ilerliyorlar. Köpeğin göğüs ve kaburga kısmına bağlanan bu tasmalar normal tasmalardır; fakat aynı zamanda köpeğin vücudunun en dar kısmı olan karın bölgesinin etrafında bir bağlantı noktası daha vardır.

Tasmanın diğer kısımlardan daha kısa olan bu üçüncü bölgesi sayesinde köpek kaçamaz. Diğer iki şeritten kurtulmayı başarsalar dahi, üçüncüden kurtulamazlar.

Diğer tasmalarda olduğu gibi, eğer köpek tasmayı çekerse, oluşan güç göğüs kısmı ve kaburgalar üzerinde dağılacaktır. Bir başka deyişle, oluşan baskı boyun gibi hayvanın vücudundaki hassas bölgelerde değil, kemikler üzerinde olacaktır. Ayrıca köpek sadece bir tasma takmaktan daha güvenli bir şekilde bağlanmış olacaktır.

Son olarak, eğer bir tazı kötü muamele ve zulüm yaşadıysa, hayatının geri kalanını üzgün ve korku dolu olarak geçirecektir. Artık Martingal tasmasının hayvanın boynunu sıkılaştırdığının ve onlar için acı verici olduğunun farkına varmanın zamanı gelmiştir. Herhangi bir avcı köpeği için en iyi seçenek bel tasmaları olacaktır. Bu tasmalar oldukça güvenlidir ve köpeğin sağlığı için de çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.