Köpeğiniz Yürürken Sizi Çekiştiriyor Mu? İşte Çözümü

Yanlış bir davranışı düzeltmek için asla geç değildir. Bu yazıda vereceğimiz eğitim tavsiyelerine uyun ve köpeğiniz yürürken sizi çekiştirmeyi bıraksın. 
Köpeğiniz Yürürken Sizi Çekiştiriyor Mu? İşte Çözümü

Son Güncelleme: 11 Mayıs, 2018

Sokaklarda yürürken sahibini çekiştiren ve aslında tam tersi olması gerekirken sanki asıl sahip kendisiymiş de insanını gezdiriyormuş gibi görünen köpekler oldukça yaygın. Ya da belki bu durumu yaşayan bizzat sizsiniz. Tüm çabanıza rağmen yürürken bu davranışı değiştirmenizin bir yolu yok.

Bugün size bu sorun için kesin çözümü anlatacağız. Tavsiyelerimize uyun ve her şeyin nasıl yerli yerine oturtacağınızı, artık nasıl köpeğinizin sizi değil, sizin onu gezdireceğinizi görün.

İyi bir yürüyüş için doğru tasma ve tasma kayışı

iki köpek gezdiren insan

Bunlar köpeğinizle keyifli bir yürüyüş yapmak için gereken şeylerin başında yer alıyor. Köpeğiniz düzgün bir ekipmanla rahat hissetmeli. Ama bunu nasıl seçeceksiniz?

Aslında doğru ekipman köpeğinizin yürüyüş sırasındaki yanlış davranışlarını direkt olarak değiştirmeyecek ama onu, yürürken sizi veya kendisini yaralamaması için teşvik edecektir.

En çok tavsiye edilen ise sadece boynu saran bir tasma değil bir koşum takımı. Koşum takımı köpeğin tüm göğsünü sarar ve ona fiziksel bir zarar vermeden çekmenizi sağlar. Hatta piyasada anti-pull (köpeğinizin çekiştirmesine izin vermeyen) koşum takımları da mevcut.

Kendinize fiziksel zarar vermemek için de köpeğiniz çekiştirmeye çalıştığında tutabileceğiniz yumuşak bir tutamacı olan dolgulu bir tasma kayışı seçmelisiniz.

Köpeğiniz yürüyüş sırasında neden çekiştirir?

Köpekler kayışlarını aşağıdaki sebeplerden dolayı çekiştirirler:

  • Heyecan. Dışarı yürüyüşe çıkmak her köpeğin sevdiği hatta çok heyecan duyduğu bir şeydir. Bununla başa çıkmanın yolu köpeğinizi daha sık dışarı çıkarmanız ya da eğer bu mümkün değilse, çıktığınızda dışarıda daha uzun zaman geçirmenizdir ki, böylece zamanla kendisi de heyecanını yaşamak için uzun zamanı olduğunu anlayacaktır. Normalde dışarıda 10 veya 15 dakika geçirince köpeklerin heyecanı geçer.
  • Stress veya kaygı. Kayışını çekiştirmek bazen sadece köpeğinizin stres veya kaygısını gösterme yoludur. Eğer dışarıda 15 dakika geçirdikten sonra köpeğiniz hala kayışı çekiştiriyorsa onu bir veterinere göstermelisiniz. Büyük ihtimalle sinirsel bir problemi vardır.
  • Aşırı enerji. Bazı köpekler sahip oldukları enerjiyi diğerlerine göre daha zor tüketir. Eğer köpeğinizin sorununun bu olduğunu düşünüyorsanız ne kadar yemek yediğine dikkat edin ve gerekenden daha fazla yiyecekle beslemeyin. Uzun yürüyüşler köpeklere etrafta koşturma ve adrenalin salgılama şansı verir.

Köpeğinizle bir yürüyüş nasıl olmalı

Köpeğinizin iki tür ihtiyacı var: psikobiyolojik ihtiyaçları ve sizin tarafınızdan eğitilme ihtiyacı. Bunları birleştirmeyi düşünmemelisiniz aksi halde köpeğiniz bunun altından kalkamaz.

Bu yüzden, yürüyüşün ilk birkaç dakikası köpeğinizin idrar veya kakasını yapması için ayrılmalı, böylece emirlerinizi dinlemesi ve yanınızda yürümesi için onu sakinleştirmenize gerek kalmaz.

Köpeğiniz işini bitirdiğinde, kayışı çekiştirmemesi için onu yönlendirmeye başlayabilir, yanınızda yürütebilir ve onu dışarı çıkaranın siz olduğunuzu anlamasını sağlayabilirsiniz.

Köpeğinize yanınızda yürümeyi öğretmek

Köpeğinizin sizinle yan yana yürümesi için aşağıdaki tavsiyelere uymalısınız:

sonbaharda köpek ve sahibi
  • Köpeğinizin sizin yanınızda yürümesini istediğinizle eşleştirebileceği bir ses veya kelime seçin.
  • Ödül kullanın. Seçtiğiniz kelimeyi söyleyin ve köpeğiniz itaat ettiğinde ona bir ödül verin. Bunu 10 – 15 defa tekrarlayın ancak uzun aralar vermeyin. Bu şekilde köpeğiniz seçtiğiniz kelime veya sese alışacaktır.
  • Seçtiğiniz kelimeyi söylerken yavaş yürüyün böylece köpeğiniz önden gitmez.
  • Siz seçtiğiniz kelimeleri bir emir olarak tekrar tekrar söylerken yem olarak hoşuna gidecek bir şeyi kullanın ve peşinden koşmasını sağlayın.
  • Sabırlı olun. Köpeğinizin her seslendiğinizde veya tüm yürüyüş boyunca emirlerinize uymasını beklemeyin. İşe yaraması için bunu birkaç gün boyunca tekrarlamanız gerekir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.