Tavşanlarda Viral Hastalıklar ve Etkileri

Tavşanların bulaştırdığı virüsler, evcil ve vahşi hayvanları etkileyebilir. Ne yazık ki bu virüsler yüksek derecede bulaşıcıdır ve bazılarının tedavisi yoktur. 
Tavşanlarda Viral Hastalıklar ve Etkileri
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tavşanlar egzotik evcil hayvanlar olarak kabul edilir. Günümüzde ev hayvanları olarak daha yaygın hale geldiler. Bununla birlikte, hem evcil hayvanlar hem de vahşi hayvanlar için tehlikeli hastalıklara neden olan birkaç virüs taşıyabilirler. Bunun sonucunda viral hastalıklar ortaya çıkar.

Virüsler evcil tavşanlarda çok yaygın olmasa da yine de bunları bulaştırma ihtimalleri var. Virüsler tavşan yetiştiricileri için özellikle problemlidir ve diğer vahşi türleri ve hayatta kalma yeteneklerini bile etkileyebilir.

Miksomatoz nedir?

Muhtemelen, tavşanların yaydığı virüslerin başında miksomatoz geliyor. Evcil hayvanları ve yabani tavşanları etkileyen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Poxviridae familyasından olan bu virüs, çiçek hastalığına neden olan virüse çok benzer.

Miksomatoz virüsü, hasta hayvanlarla doğrudan temas yoluyla veya sivrisinekler gibi kanla beslenen böceklerin ısırmasıyla yayılır. Bu böcekler taşıyıcı görevi görür ve hastalığı hasta ve sağlıklı insanlara yayar. Dolayısıyla, bu hastalıklar genellikle böcek popülasyonlarındaki artışla ilişkilidir ve sıcak mevsimde nemli bölgelerde daha yaygındır.

Hasta tavşanların salgıları ve sızıntılarıyla kontamine olmuş maddelerle temas etmek (hem nazal hem de oküler) de virüsün bulaşmasına neden olabilir.

viral hastalıklar

Semptomlar virüsün gücüne bağlıdır. Buna göre, hayvanın yüzünde ve cinsel organlarında büyük veya küçük miktarda miksoma veya topaklar olacaktır. Bunlar mukoza zarlarında bile ortaya çıkabilir ve vücutta yayılma eğilimindedir.

Miksomatoz yetişkin hayvanlarda yüksek bir ölüm oranına sahiptir. Ancak bir aydan küçük olan yavrular genellikle enfeksiyonla başarılı şekilde mücadele eder. Kuluçka süresi üç ila altı gün arasındadır ve bu hastalık için hala etkili bir tedavi yoktur.

Viral Kanamalı Ateş Nedir?

Bu, tavşanların taşıyabileceği başka bir hastalıktır. Çok bulaşıcıdır ve ölüm oranı yüksektir. Viral kanamalı ateş, hasta hayvanlarla veya kontamine olmuş nesnelerle doğrudan temas yoluyla bulaşan calicivirus nedeniyle ortaya çıkar. Buna su kanalları, kıyafetler ve kafesler dahildir.

Hastalığın bir ila üç gün süren kısa bir kuluçka süresi vardır. Belirtiler genellikle iki aydan büyük tavşanlarda ortaya çıkar ve 12 ila 36 saat içinde ani ateş ve ölüme neden olur. Viral kanamalı ateş hastalığı ishal, şişme, kilo kaybı ve solunum / sinir rahatsızlıkları gibi semptomlara neden olur.

Kolayca gözlemlenebilir bir belirti olmasa da, bu virüs adından da anlaşılacağı gibi kanamaya neden olabilir.

viral hastalıklar bulaşıcıdır

Her iki virüs türü de evcil tavşanın uygun şekilde aşılanmasıyla önlenebilir. Bu amaçla bir veterinerle görüşmeniz  gerek.

Evcil tavşanlarda bu viral hastalıklar yaygın olmasa da, tavşanınızın aşılarını güncel tutmak şiddetle tavsiye edilir ve evcil hayvanınızın korunmasına yardımcı olur.

Hem miksomatoz hem de viral kanamalı ateş hastalığının teşhisi için önce virüsün belirlenmesi gerek. Bu viral semptomları gösterdikten sonra ölen onlarca tavşan var. Ancak sahipleri semptomları zamanında tanıyabilirse bu hayvanlar hayatta kalabilir.

Tavşanların Bulaştırdığı Virüslerin Etkisi

Avustralya’da bu virüslerin her ikisi de tavşanlara karşı kullanılmış ve bu da milyonlarca hayvanın ölmesine neden olmuştur. Benzer bir şey, İngiltere ve Almanya gibi bazı Avrupa ülkelerinde de oldu. Avcı hayvanların eksikliği nedeniyle tavşan sayısı hızla artıyordu. Bu yüzden bu ülkelerde yetkililer tavşanları öldürmek için miksomatoz ile enfekte ettiler. Bu, Armand Delille’in fikriydi. Bu Fransız doktor, 1950’lerde Avrupa’da miksomatozi tanıtmakta büyük çaba göstermişti.

Diğer ülkelerin tavşan popülasyonunu azaltma niyeti yoktu. Ne yazık ki miksomatoz yabani tavşanlar ve bunlara bağlı hayvanlar için tehlike arz eder. Örneğin; İspanya’da bu hastalıkların ortaya çıkması, şu anda nesli tükenme tehlikesi altında olan Imperial Eagle ve Iberian Lynx gibi birkaç türün nüfusunda düşüşe neden olmuştur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.