Köpeğinizin Gece Havlaması Nasıl Engellenir?

Hastalık, yanlış beslenme, egzersiz veya sevgi eksikliği, can sıkıntısı veya sahibin köpeğin eğitimini etkileyen kötü alışkanlıklara sahip olması gibi birçok şey bu konuda rol oynayabilir.
Köpeğinizin Gece Havlaması Nasıl Engellenir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizin gece havlaması, büyük olasılıkla dikkatinizi çekmeye ve size bir şey anlatmaya çalışıyor olmasındandır. Bu acil bir biçimde iletişim kurmaya ihtiyaç duyma, dostunuzun rutininde eksik olan bir şeye ya da bir soruna işaret ediyor olabilir.

Bazı köpekler neden bu kadar havlıyor?

Havlamak, köpeklerin sahip olduğu doğal bir özelliktir, ancak bunu çok fazla yapmaları sorunlara neden olabilir. Bir apartman dairesinde veya ortak bir yerleşim bölgesinde yaşıyorsanız, tüm bu gürültü komşularınızla olan ilişkinizi bozabilir. Geceleri havlaması da herkesin iyi bir gece uykusu almasını zorlaştırabilir.

Bununla birlikte, sürekli havlama bir hastalığın belirtisi veya daha büyük bir davranışsal sorun olabilir. Bir köpek aşırı derecede acı çekmeden ötürü veya duyularını engelleyen bir hastalık yüzünden havlayabilir.

Olumsuz ortamlarda yaşayan veya hareketsiz rutinleri olan köpekler ayrıca yoğun stres veya can sıkıntısı belirtileri göstermeye başlayabilir. Bu işaretlerden biri aşırı havlamadır. Gerilimi ve ürettikleri tüm enerjiyi serbest bırakmalarının bir yoludur.

Köpeğinizin gece havlaması için başka potansiyel nedenler de vardır. Bir veterinerden tanı almak bu nedenle çok önemlidir, böylece köpeğinizin sağlıklı olduğundan emin olabilirsiniz. Veteriner bir hastalığı eleyince, profesyonel bir eğitmenden yardım istemek iyi bir fikir olacaktır.

Köpekler neden geceleri çok havlıyorlar?

Köpeğiniz gece havlıyorsa, oynamak, yemek yemek ya da sadece biraz şefkat almak istediklerinden dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilirler. Köpekler, fiziksel, duygusal, sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirmek için zihinlerini ve bedenlerini kullanmaları gereken aktif, zeki, sosyal yaratıklardır.

Havlamak, dikkat çekmenin ve gerilimi serbest bırakmanın bir yoludur. Köpeğiniz yalnız başına çok zaman harcıyorsa ve tüm enerjisini kullanmak için bir yolu yoksa, o zaman davranışsal problemler geliştirebilir.

Bu nedenle, köpeğinizin iyi rutin alışkanlıklar edinmelerini sağlayacak yeterli alana sahip olduğundan emin olmanız önemlidir. Aşağıda geceleri sızlanma ve aşırı havlama gibi davranışsal problemleri önlemede iyi olan bazı faydalı ipuçları verilmiştir.

havlayan köpek

Köpeğinizin gece havlaması: önlemek için ipuçları

Tam ve dengeli bir beslenme

Beslenme, köpeğin sağlığında önemli bir rol oynar. Yanlış beslenme her türlü hastalığa neden olabilir ve davranışları üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu, büyüklüklerine, yaşlarına, sağlıklarına vb. dayalı olarak tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan dengeli bir beslenme uygulanmasıdır.

Düzenli olarak egzersiz yapın

Günlük fiziksel aktivite, köpeğinize enerjilerini kullanma ve sağlıklı bir kiloya ve iyi bir davranışa sahip olma şansı verir. Yürüyüş, bir köpeğin sosyal becerilerini ve duyularını harekete geçirmesi için harika bir zamandır.

Her köpeğin fiziksel durumuna ve enerji seviyesine bağlı olarak fiziksel egzersiz için kendine özgü ihtiyaçları vardır. Bununla birlikte, genel olarak köpeklerin çoğu, günde en az iki kez dışarı çıkmak ve en az 30 dakika egzersiz yapmak zorundadır.

Zihinsel stimülasyon

Köpekler, bedenlerini hareket ettirmeye ihtiyaç duydukları kadar zihinlerini de kullanmaya ihtiyaç duyarlar. Sıkılmanın önüne geçebilmek için duygusal ve bilişsel becerilerini kullanmaları gereken akıllı, hassas hayvanlardır.

Bu yüzden, zihinsel stimülasyon davranışsal problemleri önlemenin büyük bir parçasıdır. Kong gibi, evcil hayvan dükkanlarından satın alabileceğiniz birçok tür etkileşimli veya teşvik edici oyuncak vardır.

Sevgi

Köpekler, bir toplulukta yaşamaktan zevk alan ve yalnızlığı çok iyi karşılamayan sosyal hayvanlardır. Ailenin bir parçası gibi hissetmeleri ve mutlu olmaları ve dengeli bir davranış sergilemeleri için sevgi almaları gerekir.

İyi bir miktarda eğitim verin

Birçok köpek, istediklerini elde etmek için çok fazla havlama alışkanlığı edinir. Bu genellikle, yavru olduklarında eğitim almamaları nedeniyle olur.

Bu yüzden evinizde yaşamaya başladıkları andan itibaren bir köpeği eğitmeye başlamak önemlidir. Çok fazla havlamalarını istemiyorsanız, davranışlarını ödül vererek pekiştirmeyin veya her sızlandıklarında ya da havladıklarında onlara sevgi göstermeyin.

köpeğinize eğitim verin

Pek havlamayan bir köpek ister misiniz?

Köpeğinizin gece havlaması sizi endişelendiriyor veya çok da havlamayan bir köpek arıyor olabilirsiniz. O zaman genetiğin bu konuda önemli bir rol oynadığını göz önünde bulundurmalısınız. Bazı ırklar doğal olarak daha fazla kendini ifade eder ve dışa dönüktür, bazıları ise daha utangaç ve içe kapanıktır.

Yani, daha sessiz bir köpek arıyorsanız, sizin için mükemmel olabilecek ırklar var. Örneğin, bir Basenji, Golden Retriever, Fransız Bulldog, Pug, Kan Tazısı, Labrador Retriever, Rottweiler, Danua, Akita veya An Inu.

Unutmayın, bir köpeğin davranışı, eğitimine ve onun için sağladığınız çevreye çok bağlıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.