Köpeklerin Uluma Sebepleri Nelerdir?

Her ne kadar insanlar bu davranışı gizemli bir durum olarak ele alsalar da, aslında bu köpeklerin kendini ifade etme şeklidir. Köpekler bu davranışı, sürü üyelerini potansiyel tehlikeye ya da ava karşı uyarmak için uluyan ataları olan kurtlardan miras almıştır.
Köpeklerin Uluma Sebepleri Nelerdir?

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2019

Efsanelerin ve popüler inancın aksine, bu makalede köpeklerin uluma sebepleri nelerdir, onlardan bahsedeceğiz. Bu şekilde, köpeğinizin davranış şeklini bilecek ve ona yardımcı olabileceksiniz.

Köpeklerde Uluma

Bu köpek davranışının ruhlarla ya da dolunayla bir ilgisi yoktur. Köpeklerin birçok uluma sebebi vardır ve bunların çoğu da vahşi akrabalarından kaynaklanmaktadır. Köpeklerin atası kurtlardır. Bazı köpeklerden daha da eski olan Kuzey ırkları diğer ırklardan çok daha farklı bir şekilde havlamaktadır. Buna en güzel örnek Sibirya Kurdudur.

Uluma genelde kurtlar arasında yaygın bir iletişim şeklidir, ancak köpekler de yapar. Ulumak için, hayvanın boynunu uzatması ve burnunu havaya dikmesi gerekmektedir.

Bu yöntemle ses daha uzağa ulaşabilir. Bu, özellikle bazı durumlar karşısında sürü üyeleriyle iletişime geçen kurtlar için çok önemlidir. Potansiyel tehlikenin haber verilmesi, av bulma ve yırtıcılardan kaçınma gibi durumlar örnek verilebilir.

köpeklerin uluma sebepleri

Köpeklerin Uluma Sebepleri Nelerdir?

Yukarıdaki nedenlerin, köpeklerin tek uluma sebebi olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, köpeklerin uluma sebepleri çok çeşitlidir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır:

1. Bölgelerini korurlar

Sadece alfa kurtların uluduğunu belirtmek isteriz çünkü alfalar, sürülerin “esas patronu”dur. Bu sebeple, eğer köpeğiniz uluyorsa belki de sadece onun borusunun öttüğünü kanıtlamak istiyordur.

Bazı kurtlar, evlerine gelen yabancılara karşı seslerini alarm olarak kullanmak için ulurlar. Bu içgüdüsel hareket köpeklerin ulumayı savunma ve hayatta kalma amacıyla kullandığını açıkça göstermektedir.

2. Sürünün bir araya gelmesini kutlarlar

Siz ve aileniz köpeğinizin sürü üyelerisiniz. Bu yüzden, eve geldiğiniz zaman köpeğinizin ulumasına ve sevinçten zıplamasına şaşırmayın. Köpeğiniz uzun süre yalnız kaldıysa özellikle bu durumla karşılaşabilirsiniz. Vahşi doğada ise alfa kurtlar, sürülerinin bir araya gelişlerini kutlamak için ulurlar.

3. Fiziksel acılarını ifade ederler

Tahmin edebileceğiniz üzere, köpeklerin uluma sebeplerinin hepsi neşeden veya zevkten kaynaklanmamaktadır. Bazı durumlarda, köpekler ciddi ağrılarını ifade etmek için de ulurlar.

Bu acının sebebi yaralanmadan, kesikten, kanamadan veya sindirim sisteminden bile kaynaklanıyor olabilir. Hayvanların bu ifade şekli, insanların hasta hissettiklerinde inlemesine ya da sızlanmasına benzemektedir.

4. Köpeklerin uluma sebepleri arasında diğer sesleri taklit etmesi de yer alır

Belki köpeklerin bazı sesleri taklit etmek için ulumaya çalıştıklarını fark etmişsinizdir. Örneğin; bir ambulans, polis arabası ya da itfaiye geçtiği zaman, uluyarak onlara eşlik eden en az bir ya da iki köpek görmüşsünüzdür.

Bu davranışın iki muhtemel açıklaması vardır. Biri, sirenlerin tiz seslerinin köpeklerin kulaklarını acıtmasıdır. Yüksek sesler gergin ve endişeli hissettirdiği için köpekler genelde şikayetlenmek için ulurlar.

uluyan köpek

Bir diğer neden ise, bazı köpeklerin sürü liderine cevap vermek için duydukları sesleri taklit etmeleridir.

Köpekler kaynağını bilmedikleri seslere karşı özel bir ilgi gösterirler. Bu yüzden, uluyarak genetik hafızalarını uyarmak isterler. Bu yüzden, çevrelerindekilere işaret vermek için bir köpeğin ilk tepkisi duyduğu sesi taklit etmek olacaktır.

5. Anksiyeteyi azaltmak da köpeklerin uluma sebepleri arasındadır

Diğer zamanlarda köpekler sanki ninni söylüyormuş gibi kendilerini sakinleştirmek için de ulurlar. Bu tür bir uluma her zaman belli bir hareketi ya da vücut dilini takiben gerçekleşir. Örneğin kuyruklarını ısırırlar, daire çizerler ya da odanın içinde volta atarlar.

6. Yalnızlıklarını bastırmak için ulurlar

Bir önceki sebebe istinaden, köpekler yalnız hissettikleri zamanlarda da ulurlar. Köpeklerin sürü içerisinde yaşamaktan ne kadar mutlu olduğunu herkes bilir. Bu yüzden, köpeklerin yalnız olması onlar için oldukça depresif bir durumdur.

Yalnızlık kaynaklık ayrılık anksiyetesi ve mutsuzluk, köpeklerin kendilerini bu şekilde ifade etmelerine sebep olur. Bu tepki, insanların mutsuz ya da depresif hissettiklerinde şarkı söylemelerine benzemektedir.

Son olarak, köpeklerin neden uluduklarına dair ortada gezen en yaygın söylentilere değinmeden geçemeyeceğiz. Bazı insanlar köpeklerin felaketlerin hatta ölümün geldiğini hissedebildiklerini iddia etmektedir. Ancak, bu teorilerin bilimsel bir dayanağı bulunmamaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.