Sokaklarında Sahipsiz Köpek Kalmayan Ülke

Sokaklarında Sahipsiz Köpek Kalmayan Ülke
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dünyada çoğu ülkenin sokaklarında terk edilmiş köpekler var. Birçok ülkenin hükümeti, bu durumun önüne geçmek için herhangi bir çalışmada da bulunmuyor, çünkü sorun yeterince önemsenmiyor. Ancak bunun istisnaları olduğunu da görüyoruz. Sokaklarında köpeğin artık kalmadığı bir ülke var.

Benzer birçok projede başı çeken ülkelerden Hollanda, dünyada sokak köpeği sorununu bitiren ilk ülke oldu. Birçok kuruluş ve dernek konuyla ilgili bilgilendirme çalışmaları yapsa da terk edilen köpekler birçok ülkenin sokaklarını dolduruyor.

Hollanda uzun süren çalışmaların ardından zoru başardı

evde ailesiyle köpek

Uzun bir zaman boyunca, Hollanda sokaklarında sayısız köpek vardı. Köpekler büyüyüp artık sevimli bir yavru olmaktan çıktığında, sahipleri onların safkan olmadığını anladıklarında veya av sezonunun sonu geldiğinde yüzlercesi sokağa terk ediliyordu.

19.yüzyılda Avrupa genelinde sokaklarında en fazla köpek olan ülke Hollanda’ydı. Bu durum halk arasında kuduz salgınının başlamasına neden oldu. Zamanın kötü hijyen koşulları da devreye girince kuduz bölgede ana ölüm nedenlerinden biri haline geldi.

Bunun sonucunda insanlar, hastalıktan etkilenecekleri korkusuyla hayvanlarını sokağa atmaya başladı. Sokak hayvanlarının sayısı endişe verici rakamlara ulaştı. Nihayet, Hollanda hükümeti buna bir son verme kararı aldı ve hayvanların ücretsiz kısırlaştırılabilmeleri için çalışmalar başlattı.

Hollanda hükümetinin bu projesi son derece başarılı oldu ve sokaklarda hiç sahipsiz hayvan kalmadı.

Etkili yöntemler

Hollanda nasıl dünyanın sokaklarında sahipsiz hayvan kalmayan ilk ülkesi oldu? Birkaç farklı önlem aldılar:

  • Hayvanlara kötü davranan ya da sokağa atanlara hapis cezası getirildi.
  • Safkan hayvan alımından yüksek vergi toplanmaya başlandı.
  • Hayvanların ücretsiz kısırlaştırılması yapıldı.
  • Polis teşkilatında sadece hayvan istismarı ve sokağa atılmalardan sorumlu özel bir birim kuruldu.

Hayvan sahibi olmanın getirdiği sorumlulukları herkesin anlaması sağlandı. Bu sayede birçok hayvanın kafeslere kapatılmasının ya da uyutulmasının önüne geçmiş oldular.

Hollanda, Avrupa’nın en sert hayvan koruma yasalarından birini yürürlüğe soktu. Hayvan istismarına kesilebilecek cezalar 16.000 euro’dan üç senelik hapis cezasına kadar değişiyor.

Alınan başka bir önlem ise hayvanları kısırlaştırma amacıyla büyük kampanyalar başlatmak oldu. Şu an ülke genelinde kedi ya da köpekler ücretsiz kısırlaştırılabiliyor.

Ayrıca safkan köpek alımına artık yüksek oranda vergi uygulanıyor. Böylece evine köpek almak isteyenler, barınaklardan almaları yönünde teşvik edilmiş oluyor.

Hayvanların çiftleştirilmesine getirilen kısıtlamalarla Hollanda, bu canlıların yaşamının ticarete dönmesini önleme amacı güdüyordu. Şu an başardıklarıyla dünya üzerinde örnek bir ülke oldular.

Barınaklar

yavru köpek dışarıda

Tüm barınakların birbiriyle aynı olmadığını unutmayın. Barınakların amacı sahipsiz hayvanların toplanıp bakılması olsa da kullandıkları yöntemler değişebiliyor.

Bazı barınaklarda, köpekler belli bir süre içinde sahiplenilmezse uyutuluyorlar. Bu sürenin ne kadar olacağını her barınak kendi belirliyor. Günümüzde bu yöntemin terk edilmesi ve alternatif yaklaşımların benimsenmesi için çalışmalar sürüyor.

Ancak başka barınaklarda çeşitli hastalıklarda mücadele eden ve kurtulma olasılığı olmayan hayvanlar hariç, hiçbir hayvan uyutulmuyor. Bu da bir köpeğin hayatı boyunca barınakta kalabileceği anlamına geliyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.