Sıcağa Dayanıksız Köpek Irkları ve Özellikleri

Yaz mevsimi geldiğinde bazı köpek ırklarının sıcak hava ve yüksek sıcaklıklarda zorlandığını aklınızda bulundurmalısınız. Dolayısıyla, gerekli önlemleri alarak köpeğinizle ilgilenmeniz çok önemlidir. 
Sıcağa Dayanıksız Köpek Irkları ve Özellikleri

Son Güncelleme: 15 Mart, 2019

Evcil hayvanlar insanlara birçok yönden benziyor. Mesela, hayvanlar da insanlar gibi sıcaklık değişimlerinden etkilenirler. Örneğin, yazın sıcağa dayanıksız köpek ırkları vardır. Hangi köpek ırklarının sıcak havalarda sağlık sorunları yaşadığını öğrenmek için bu yazımızı okumaya devam edin.

Sıcağa dayanıksız köpek ırkları hangileridir?

Yazın geldiğini hepimiz kolayca anlarız, özellikle hayvanlar. Yılın bu döneminde, birçok evcil hayvan sahibi, köpekleriyle dışarıda daha fazla zaman geçirmek istiyor. Oysa, köpeklerinin sıcağı tolere edip etmediğini bilmiyorlar.

Bazı ırklar tropikal iklimlere adapte olmuş olsa da, sıcak havalarda sağlık sorunları yaşayan bazı köpekler de vardır. Dolayısıyla, hava sıcaklıkları yükseldiğinde onları daha dikkatli takip etmeniz gerekir: tüylerini kesmeli, yataklarını klimanın yanına koymalı ve daha sık banyo yaptırmalısınız. Sıcağa dayanıksız köpek ırklar arasında şunlar sayılabilir:

1. İngiliz Bulldog

Brakisefali ırkların yaşadığı problemlerden biri, yaz aylarında nefes alma güçlüğü çekmeleridir. İngiliz Bulldog’u – yukarıdaki resimde görebilirsiniz – sıcak çarpmasına meyilli olup vücudu düzgün bir şekilde serinlemez.

Bu köpeklerin daima serin ve havadar yerlerde, gölgede tutulması, ayrıca bol su verilmesi gerekir. İngiliz Bulldog’u almayı planlıyorsanız, yaz tatilinde evcil hayvanınızı yanına alırken bu özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız.

2. Chow Chow

Aslan görünümlü ve mavi dilli bu köpeklerin asıl sorunu, çok fazla tüylerinin olması. Bu köpekler karlı ve soğuk ortamlar için uygundur. Ayrıca vücutlarında ikinci bir yağ katmanı olduğundan sıcak havalarda çok zorlanırlar.

sıcağa dayanıksız köpek ırkları chow chow

Chow Chow sahipleri yaz aylarında köpeklerini tıraş edebilir, ancak bu durum hayvanın sağlığı için tehlikeli olabilir. Güneş altında kalırlarsa vücut sıcaklıklarını kontrol edemezler ve muhtemelen güneş yanığına maruz kalacaklardır. Bu yüzden tüylerini traş etmek önerilmez. Bu hayvanları mümkün olduğunda gölgede tutmalı ve bol su içirmelisiniz.

3. Pekinez

Bu cins önceki iki köpek türüyle aynı problemleri yaşıyor. Düz ve kısa burunlu, brakiefalik bir cinstir ve bu durum, nefes almalarını zorlaştırır. Aynı zamanda çok fazla tüyleri vardır ve yaz aylarında fazla tüy dökmezler.

Pekinez

Pekinez cins köpekleri sıcak çarpması riskinden kurtarmanın en iyi yolu, onları gün ortasında yürüyüşe çıkarmamaktır. Her türlü egzersiz – hatta hafif hareketler bile- köpeğin kalbine zarar verebilir ve ölümcül olabilir. Özellikle öğle saatlerinde, Pekinez cinsi köpeklerinizi gölgede tutmalısınız.

4. Bernese Dağ Köpeği

Aslen İsviçre Alpleri’nden olan bu büyük köpek, sıcağa dayanıksız köpek ırkları arasındadır. Çünkü bunlar, karlı dağlarda koyun veya keçi çobanlarına yardım etmek için uygun köpekler olup çok tüylüdürler. Bu nedenle, bu köpekler doğal yaşam alanlarından uzaklaştırıldıklarında, sıkıntı yaşayacaklardır.

Bernese dağ köpeği

Bernese Dağ Köpeği gibi uzun ve yoğun tüyleri olan tüm ırklar, çok yüksek sıcaklıklara sahip yerlerde yaşamamalıdır. Tüyleri tıraş edilse bile vücutlarındaki yağ tabakası düzgün şekilde serinlemelerine imkan vermez.

5. Pomeranyalı

Sıcağa dayanıksız köpek ırkları listesindeki son köpek cinsi Polonya’ya ait, ancak ataları Finlandiya’dan geliyor. Pomeranyalı cinsi küçük bir köpek olup aslan benzeri bir yelesi ve bol miktarda tüyü vardır. Dolayısıyla, kışın ortasında bile serin yüzeylerde uyumayı tercih ederler.

pomeranyalı

Bu cins aynı zamanda oldukça hassas bir cilde sahiptir. Dermatit ve egzama bu köpeklerde yaygındır. Bu sorunlar çok uzun süre güneşte kalmak veya sahiplerinin çok sıcak havalarda onları ıslatmaya çalışmasının bir sonucu olabilir.

Sıcağa karşı dayanıksız köpek ırkları listemizi aslında daha da uzatabiliriz. Yaz aylarında sıkıntı yaşayan diğer köpeklere örnek olarak Staffordshire Bull Terrier, Bokxer, Pug, Shih Tzu ve Cavalier King Charles Spaniel türlerini örnek vermek mümkün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.