Köpek Tıraşı, Köpek Kuaföründe Mi Evde Mi Olmalı?

Tasarruf yapmaya çalışıyorsanız, elbette köpeğinizin tüylerini evde kesmek, bir köpek kuaförüne gitmekten çok daha ucuza gelecektir. Bununla birlikte bir profesyonel, köpeğiniz huysuzlaştığı takdirde ne yapacağını bilecektir. 
Köpek Tıraşı, Köpek Kuaföründe Mi Evde Mi Olmalı?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Profesyonel bir köpek kuaförü genellikle az insanın karşılayabileceği bir lükstür. Bu nedenle, evde köpek tıraşı yapmak iyi bir seçenek olabilir. Köpeğinizin cinsine bağlı olarak, bu düşündüğünüzden çok daha basit olabilir.

Köpek Tıraşı Neden Önemlidir?

Uzun tüylü köpekler, kısa tüylü köpeklerden çok daha fazla bakım gerektirir. Daha sık yıkanmaları ve tüylerinin bir saç kurutma makinesi ile kurutulması gerekir. Ayrıca tüylerinin aşırı dolanmasını önlemek için günlük fırçalamaya ihtiyaçları vardır.

Ek olarak, köpeğinizin tüylerini kesmek pire veya keneleri önlemek için de iyi bir fikirdir. Ayrıca böylece hayvan daha az tüy döker.

Veterinerler köpeklerin tüylerinin kışın bakımlı kalmasının özellikle önemli olduğunu söylüyor. Bunun nedeni, soğuk ve yağışlı havaların onlar için kötü olmasıdır.

Tüyleri, bir saç kurutma makinesi ile çabucak kurutulmazsa mantar, pire ve keneler için mükemmel bir ortam olacaktır. Bir köpeğin tüylerini kurutmak, ıslak köpek kokusunun evin içinde yayılmasını önlemenin en iyi yoludur.

Köpek Tıraşı Kuaförde Mi Evde Mi Yapılmalı?

Tahmin edeceğiniz gibi köpeğinizin tüylerini profesyonel bir köpek kuaförüne kestirmek şiddetle tavsiye edilir. Ancak köpek tıraşı için kuaföre gitmek ya da bunu evde yapmak arasında seçim yaparken, birkaç şeyi göz önüne almalısınız.

evde köpek traşı

Kendiniz yapacaksanız, yeterli alana, doğru araçlara ve doğru tutuma sahip olup olmadığınızı düşünmeniz gerekir. Birçok köpek tüyleri kesilirken gerginleşir. Ancak sahipleri yaparsa daha sakin ve güvende olmaları daha olasıdır.

Bunu rahat ve güvenli bir şekilde yapmak için geniş bir alana ihtiyacınız olacak. Bir verandanız varsa burası köpek tıraşı için mükemmel bir yer olurdu.

Ancak köpeğinizin tüylerini profesyonel bir köpek kuaföründe kestirmenin birçok avantajı olduğunu unutmayalım. Bunlardan en önemlisi, köpeğinizin agresif veya gergin olması durumunda, profesyonelin tam olarak nasıl tepki vereceğini bilmesidir. Dezavantajı ise genellikle oldukça pahalı bir seçenek olmasıdır.

Evde Köpek Tıraşı Yapmak İçin Öneriler

İlk olarak, Köpeğinizin Tüylerini İnceleyin

Köpeğinizin tüylerini hızlıca kontrol ederek başlamalısınız. Tüylerini kesmeye başlamadan önce bit, kene veya yara olmadığından emin olmalısınız. Bütün bunlar, tüyleri kesilirken hayvanın acı çekmesine neden olabilir.

Tüyleri Fırçalama

Hijyen ve köpeğinizin tüylerinden çıkan kir veya tozdan kurtulmak önemlidir. Tüyleri açmak için önce fırçalamanız ve kopuk tüylerden kurtulmanız gerekir.

Köpeğinizin Tüylerini Kuruyunca Kesin

Köpek tıraşı yapan profesyoneller tüyleri hala ıslakken keserler. Ancak evde tıraş yaparken, doğru uzunlukta olduğundan emin olmak ve sonucu tam olarak görebilmek için köpeğinizin tüylerini kuruduğu zaman kesmelisiniz.

Makas Mı Elektrikli Tıraş Makinesi Mi?

makasla tüyleri kesilen köpek

En iyi seçenek elektrikli tıraş makinesi kullanmaktır çünkü bu sayede çok daha düzgün bir yüzey elde edersiniz. Hata payı çok daha düşüktür. Bununla birlikte, dikkatlice kullandığınızdan ve köpeğinizin acı çekmediğinden emin olun.

Köpeğinizin tüylerini profesyonel bir kuaföre kestirmek veya evde kesmek, büyük ölçüde beklentilerinize bağlı olacaktır. Tasarruf etmeye çalışıyorsanız, köpeğinizin tüylerini kendiniz kesmek çok daha ucuza gelir. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.