Evcil Hayvan Sahiplenmeye Hazır Mısınız?

Evcil hayvan sahibi olmak istiyorsanız evinizde bunun için yeterli alanın, yeterli bütçenizin, boş zamanınızın ve siz evde yokken evcil dostunuza bakabilecek birinin olması gerekiyor.
Evcil Hayvan Sahiplenmeye Hazır Mısınız?

Son Güncelleme: 14 Şubat, 2019

Bir kedi ya da köpek sahibi olmak büyük bir sorumluluktur. Bu iki tür birbirinden tamamen farklıdır ve bambaşka ihtiyaçları vardır. Bu yüzden, böyle bir karar almadan önce dikatlice düşünmenizde fayda var. Bu yazımızda, evcil hayvan sahiplenmeye hazır olup olmadığınıza karar vermeden önce fikir edinmeniz adına bazı kritik noktaların üstünden geçeceğiz.

Evcil hayvan sahiplenmeye hazır olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

İnternette gördüğünüz sevimli kedi veya köpek videolarından sonra hemen aklınızdan şu geçmiş olabilir: “Ben de bir tane istiyorum.” Belki de arkadaşınızın köpeği doğurdu ve yavrular sahiplenilmeyi bekliyor. Durum ne olursa olsun, bu öylece alınabilecek kadar kolay bir karar değildir. Hayvanlar oyuncak değildir; hele ki sıkıldığınızda çöpe atabileceğiniz bir eşya hiç değildir.

Evcil hayvan sahiplenmeye hazır olup olmadığınızı bilmiyorsanız son kararı vermeden önce ilk olarak bundan emin olmalısınız. Emin olduğunuz zaman da kendinize şu soruları sormalısınız:

1. Neden evcil hayvanınız olmasını istiyorsunuz?

İlk önce cevaplamanız ve dürüst olmanız gereken soru bu. Evcil hayvan istemenizin sebebi evde yalnız kalmanız, hayvanları çok sevmeniz ya da bir egzersiz arkadaşı istemeniz olabilir. Belki de çocukluğunuzu hep evcil hayvanlar arasında geçirmişsinizdir.

Daha fazlası için okuyun: Yavru Köpekler ve Egzersiz

2. Dostunuzun bakımını yıllar boyunca üstlenmeye hazır mısınız?

Sahiplenmeyi düşündüğünüz cins ya da türün ortalama ömrüne, bakımını ne derece iyi yapığınıza göre dostunuz 10 seneden uzun süre yaşayacaktır. Bu, aranızda uzun süreli bir bağlılık ilişkisi olacağı anlamına gelir. Yani bu da, muthemelen 10 seneden uzun bir süre boyunca dostunuzun beslenmesine dikkat etmeniz, bakımlarını yapmanız, onu yürüyüşe çıkarmanız gerekecek demek oluyor.

kedisiyle oynayan kadın

3. Ona ayırabilecek yeterli vaktiniz var mı?

Bu çok önemli bir konu. Evcil hayvan sahibi olmak, dostunuzu bütün gün evde yalnız bırakmak ve çalışmanızı ya da dinlenmenizi engellememesi için 24 saat boyunca uyumasını beklemekle olmaz.

Hayvanların da egzersiz ve evin dışında aktivitelerde bulunmak gibi kendine has ihtiyaçları vardır, özellikle de şehir içindeki apartmanınıza bir köpek almayı düşünüyorsanız. Eğer planınız bu yöndeyse, köpeğinizi günde en az bir defa bir parkta ya da geniş bir sokakta yürüyüşe çıkarmanız gerekecektir. Yağmur, kar, sıcak ya da soğuk fark etmeksizin bunu yapmanız gerekiyor.

Ayrıca, köpeklerin 8 saatten uzun bir süre yalnız başına bırakılmaması gerekir. Neden mi? Çünkü bu durum, köpeğinizin anksiyete, depresyon ve strese dayalı davranış problemleri geliştirmesine sebep olur. Bu yüzden, eğer sabah erken saatte evden ayrılıyor ve geç saatte eve dönüyorsanız evcil hayvan sahibi olma fikrini şimdilik ertelemeniz daha iyi olur.

4. Yeterli bütçeniz var mı?

Evcil hayvan mamaları, veteriner randevuları, oyuncaklar, yatak ve diğer her şeyin bir maliyeti var. İnsanlar kadar yemek yemeseler de (hangi havyan olduğuna göre değişir), evcil dostunuzu beslemeye yetecek bir bütçe ayırabilecek misiniz, bunu düşünmelisiniz.

köpeğiyle oynayan kadın

Unutmayın, hayvanlar 10 seneden uzun süre yaşayabilir, bu yüzden geleceği de düşünmelisiniz: Elbette geleceği tahmin edemezsiniz ama borçlarınız çoksa ve ay sonunu zor getiriyorsanız evcil hayvan sahibi olmanız için doğru zaman şimdi değil demektir.

5. Siz evde yokken evcil hayvanınızla ilgilenebilecek birileri var mı?

Bu durum, özellikle şehirden kaçmak için tatile çıktığınızda ya da herhangi bir sebepten dolayı evden uzak kalmanız gerektiğinde önem taşır.

Aynı şekilde hasta olduğunuz ya da başınıza kötü bir şey geldiğinde de bu geçerlidir. Birçok kişi kendisinin yokluğunda evcil hayvanına bakmaktan sorumlu olacak birini seçer. 

6. Evinizde dostunuza yetecek bir alan var mı?

Son olarak, evcil hayvan sahiplenmeye hazır olduğunuza karar vermek için evinizdeki alanı da düşünmelisiniz. Elbette her zaman taşınma şansınız var. Fakat dar bir alanda yaşıyorsanız kaniş, pug gibi küçük ırkları tercih etmeniz daha iyi olur. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.