Banyo Yaptırmadan Köpeğinizi Temizlemenin Yolları

Eğer fazla zamanınız yoksa, köpeğinizi banyo yaptırmadan hızlıca temizleyebilirsiniz
Banyo Yaptırmadan Köpeğinizi Temizlemenin Yolları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sağlıklı ve kaliteli bir hayat yaşamak için bütün evcil hayvanların takip edilmesi gereken belirli bir sağlık ve hijyen düzenleri vardır. Bir köpeği temizlemek ise basit bir iş değil, tersine sağlıklı beslenme alışkanlıkları kadar önemli bir konudur.

Geleneksel su ve sabunla yıkama metodu da bugün sadece en çok tercih edilen temizlik yöntemi değil aynı zamanda da en etkilisidir.

Ancak, eğer zamanınız yoksa, eğer hava şartları uygun değilse, veya başka önemli bir sebep varsa, banyo yaptırmaya alternatif yollar da mevcut. Ancak bu yolların ev köpeklerinin sağlık ve hijyenini ihmal etmek anlamına gelmediğini, sadece bir olasılık olduğunu belirtmekte fayda var.

Tarama: Suyla yıkamak kadar önemli

Köpeklerin tüylerini düzenli olarak taramak sadece sağlığı açısından önemli bir strateji değildir. Aynı zamanda hayvanla sahibi arasındaki duygusal bağı güçlendirmenin de en iyi yoludur.

köpeklerde temizlik

Her bir köpeğin farklı karakteristik özelliklerine göre, tüy tarama sıklığı değişken olabilir. Örneğin kısa tüylü türlerin haftada iki kez, yumuşak bir fırça veya diş fırçası ile taranması yeterlidir.

Biraz daha fazla tüylü köpeklerin ise haftada dört defa, daha sert bir saç veya diş fırçası ile taranması tavsiye edilir.

Uzun ve kalın tüylü köpeklerin ise günlük rutinin bir parçası olarak yumuşak kıllı bir saç veya diş fırçası ile her gün düzenli taranması gerekir. Dolaşmış tüyleri ayırmak için tımar kullanmanın da sakıncası yoktur.

Köpekleri temizlemenin faydaları

Temizleme ve fırçalama işlemleri sadece köpeğin kopan tüylerini atmaya değil, aynı zamanda yeni tüylerin çıkmasına da yarar. Ki kepeği azaltmak ve kirleri atmak gibi başka faydaları da vardır.

Daha da ötesi, köpeğin derisini kontrol edip herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için de iyi bir fırsattır.

Aslında genelde bir köpeği çok sık fırçalayamazsınız. Ancak eğer zamanınız varsa ve gerektiğini de düşünüyorsanız, kısa veya orta boy tüylü köpekleri de her gün tarayabilirsiniz.

Böyle durumlarda, köpeğin oturacağı bir fırçalama masası hem hayvan hem de sahibi için çok rahat olur. Bu aynı zamanda köpekler için pozitif bir koşullanma da yaratabilir: Masaya tırmandıktan sonra güzel zaman geçireceği ile ilgili bir koşullanma. Bu alışkanlığı edinen bir köpek, veteriner randevularında doktorun masasına çıkmakta da sorun yaratmayacaktır.

Bir de bonus var: Köpeklerin tüylerini fırçalamak kan dolaşımlarına da yardımcı olur.

Islanmadan banyo yapmak

Köpeklerin ıslanmadan temizlenmesini sağlayan ürünler de harika bir çözüm.

Piyasada son derece etkili kuru şampuanlar mevcut. Uygulaması da basit sayılır: İlk olarak hayvanın tüylerini tarayarak karışıklıkları açın. Nemli bir pamuk havluya sıvıyı uygulayın (ki genellikle bu havlular ürünün kutusunda verilir) ve ardından da hayvana sürün. Sırtından başlayıp, patileri, kuyruğu ve en son da yüzü ile devam edin.

Sonrasında ise nemli bir havlu ile şampuanı temizleyin.

Bu uygulamayı ne kadar gerektiğine inanıyorsanız o kadar sık tekrar edebilirsiniz. Sonrasında ise tekrar tarama ve fırçalama ile işlemi bitirin.

Bu işlem için sadece köpeklerin kullanımına özel yapılmış ürünleri tercih etmelisiniz. İnsanlar için hazırlanan ürünler asla kullanılmamalıdır.

Köpekleri temizlemede beslemenin rolü

Evcil hayvanların sağlığı büyük ölçüde beslenmeleriyle alakalı. İhtiyaç duydukları tüm vitamin ve minerali aldıkları dengeli bir beslenme programı hem kısa hem de uzun vadede faydalıdır.

köpeklerde temizlik

Bir köpeğin temizliği, tüylerinin durumu, kokusu ve yedikleriyle ilgilidir.

Örneğin bazı köpek sahipleri köpeklerinin kötü kokmasından şikayet ederler. Çoğu durumda, bu kişiler köpeklerin her gün fırçalanması gerektiğine inanmadıklarını söylerler.

Çoğu zamansa sorun ucuz ve kalitesiz mamalardır. Bu mamalar hem hayvana ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayamazlar hem de köpeklerde sindirim sorunları yaratırlar. Sonuç ise; sürekli gaz problemi ve deri kokusunda değişiklik olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.