Sağlık Uyarısı: Köpeklerde Anaflaksi Nedir?

Hızlı ilerlemeleri nedeni ile, anaflaktik (aşırı duyarlılık) reaksiyonlarına karşı etkili bir tedaviyi mümkün kılabilmek için derhal harekete geçmek gerekir.
Sağlık Uyarısı: Köpeklerde Anaflaksi Nedir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde anaflaksi, yaygın olarak görülen çok şiddetli bir immün (bağışıklık) sistemi reaksiyonudur. Ve aniden ortaya çıkar. Çok şiddetli ve hızlandırılmış bir alerjik reaksiyon gibidir. Temel olarak, kandaki maddeler ve hücre bağları serbest bırakılır.
Daha sonra,  hayvanın kardiyovasküler ve solunum sistemleri risk altına girebilir. Aslına bakılırsa, hayvan şoka bile girebilir.
Hızlı ilerlemesi nedeni ile, anaflaktik (aşırı duyarlılık) reaksiyonlarına karşı etkili bir tedavi şeklini mümkün kılabilmek için derhal harekete geçmek gerekir. Bu makalede size, köpek anaflaksisini nasıl teşhis edebileceğiniz ve hastalığa yakanılması durumunda neler yapabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi vereceğiz.

Köpeklerde anaflaksi belirtileri

Köpeklerde görülen anaflaktik reaksiyonlar, insanlarda görülenden daha farklıdır ve hayvandan hayvana değişiklik gösterebilir. Örneğin, davranışlarda gözlemlenen değişiklikler, bazı köpeklerin uyuşuk hale gelmesine yol açarken, diğerleri hiperaktif, sinirli veya endişeli hale gelir.

Ek olarak, köpeklerde anaflaksi bulguları, hızlı bir şekilde tedavi edilmezse daha şiddetli hale gelir. Birçok hayvan, ancak komaya girdiğinde veteriner kliniğine ulaşır, bu da onların tedavi edilmesini zorlaştırır. Daha ciddi durumlarda, hayvan yığılır ve ölebilir.

köpeklerde aşırı duyarlılık hastalığı

Bu nedenle, aşağıdaki belirtilerden herhangi bir tanesi gözlemlendiği anda, köpeği veterinere götürmek kaçınılmazdır:

 • Kusma ve ishal
 • Kaşıntı veya genellikle aşırı kaşıntıya eşlik eden kurdeşen
 • İdrar ve dışkılama üzerinde kontrol kaybı. Hayvan, kendini kontrol edemeden, aniden idrar yapar ve dışkılar.
 • Sıvı tutulması ve şişmesi, özellikle bir böcek tarafından ısırılırsa.
 • Aşırı salya veya aşırı tükürük üretimi; Hayvan sürekli olarak salya akıtmak eğilimindedir.
 • Ağır solunum veya nefes darlığı.
 • Soluk diş etleri ve mukoza zarları.
 • Apati ve / veya uyuşukluk: Genellikle zayıf bir nabız eşlik eder.
 • Hiperaktivite: Neredeyse her zaman taşikardi ile.
 • Havale geçirmek, kramplar ile el ve ayaklarda soğukluk hissi.
 • Bilinç kaybı: koma.

Köpeklerde anaflaksiye yol açan nedenler

Tıpkı semptomlar gibi, köpeklerde anaflaksiye yol açan nedenler de genellikle farklıdır ve hastadan hastaya değişir. Bununla birlikte, çoğu zaman hayvanı bir anaflaktik reaksiyona yönlendiren nedenler şunlardır:

 • Eşekarısı, arı, sivrisinek vb. böcek ısırmasına karşı alerjik reaksiyon.
 • Özellikle penisilin uygulanması başta olmak üzere, bazı ilaçlar ve aşılar ile yapılan tedaviler.
 • Üzüm, çikolata, zehir, vb. gibi yüksek toksisiteye sahip kimyasallar, ürünler veya gıda malzemelerine maruz kalınması veya tüketimi.

Köpek anaflaksisinde risk faktörleri

Hali hazırda alerji problemi olan köpekler, anaflaktik bir reaksiyon geliştirmeye daha fazla eğilimlidirler. Özellikle birden fazla faktörlere duyarlılık gösterenler.
Bununla birlikte,  alerjenlere uzun süre maruz kalmaktan muzdarip hayvanlar, teşhis edilmiş bir alerji geçmişi olmaksızın, anaflaktik reaksiyon geliştirebilirler.

Ayrıca uzmanlar, köpek anafilaksi için risk faktörleri olarak kardiyovasküler hastalıklar ve albinizmi de işaret etmektedir.

Köpeklerde anaflaksi tedavisi

Çoğu kez anaflaksi olan bir köpek derhal ve uzun süreli tedavi altına alınmalıdır. Hastalığı stabilize etmek için, genellikle intravenöz sıvılar, antihistaminikler ve anti-inflamatuar ilaçlar verilir. Bununla birlikte, tedavinin etkinliği, hayvanın kliniğe ulaştığı duruma bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

anafilaksi tedavisi


Evcil hayvanınızda anafilaktik reaksiyonun belirtilerinden herhangi birini fark ettiğiniz anda, veterinerinizle derhal iletişime geçmeniz önemlidir.

Köpeklerde anaflaksi: Bunu önlemek mümkün mü?

Köpeklerde anaflaksi ile ilgili ilk önleyici tedbir, ilişkili risk faktörlerini önlemek veya kontrol altına almaktır. Şayet ev, çok sayıda böcek bulunan bir bölgede ise, belki de evcil hayvanlara uygun kovucu ve böcek ilaçlarının kullanımına başvurmak en iyisidir.

Her ne kadar, endüstriyel ve ev yapımı pek çok farklı ilaç olsa da, bir veterinere danışmadan önce evcil hayvanınıza herhangi bir ilaç uygulamanızı önermiyoruz.

Eğer evcil hayvanımıza daha önce hiç alerji testi uygulanmadıysa, veterinerinizi bu konuda bilgilendirmeniz önemlidir. Özellikle de yemek rutininde, davranışlarında veya vücudunda değişiklikler gözlemlediyseniz.

Kardiyovasküler problemler, sağlıklı alışkanlıklar benimseyerek neredeyse her zaman önlenebilir veya kontrol altında tutulabilir. Dengeli bir beslenme, düzenli olarak yapılan fiziksel egzersizler, aşılama, kurt tedavisi ve yeterli koruyucu ilaçlar bu alışkanlıklardan bazılarıdır.

Zaten kardiyovasküler rahatsızlık tanısı konan hayvanların uzun süreli olarak veya hatta hayatlarının geri kalanında, ilaç kullanmaları gerekebilir.

Ek olarak, evinizi, evcil hayvanlarınızın ulaşabilmesi olası zehirli maddeleri bırakmayacak şekilde organize etmelisiniz. Bu listeye de temizlik ürünleri, kozmetikler, zehirler, ilaçlar vb ekleyebiliriz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.