Köpeğinizden Kene Nasıl Çıkartılır?

Köpeğinizden Kene Nasıl Çıkartılır?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kene ısırığı kaşıntılı bir yumrudan daha fazlasıdır; maalesef keneler birden fazla ciddi hastalığı bulaştırabilirler. Eğer köpeğinizde kene gördüyseniz, en kısa sürede onu çıkartmanız çok önemlidir. Kene ısırıklarının insanlar için de ciddi etkileri vardır. Köpeğinizden kene nasıl çıkartılır öğrenmek için okumaya devam edin.  

Kene olup olmadığını nasıl anlarım?

keneden kaşınan köpek

Kenelerin, vücutlarının üst kısmının tamamını koruyan geniş, sert kabukları vardır. Ancak, Otobius megnini (dikenli kulak kenesi) gibi yumuşak kabuklu türleri de bulunur. Bütün keneler yaşamlarının ilk evrelerine larva olarak başlar, nimfa evresinden geçer ve erişkinliğe ulaşırlar.

Bu arakdinlerin(örümceğimsiler), bir köpeğin kanından beslendiği ve derisine bağlı olduğu süre ne kadar uzarsa, taşıdığı herhangi bir hastalığı köpeğe ve köpeğin bağışıklık sistemine bulaştırma olasılığı da o kadar artar. Bu küçük böcek, enfeksiyonlara ve hatta, felce neden olabilir.

Kene nasıl çıkartılır?

Köpeğinizden herhangi bir keneyi çıkartmadan önce, bazı aletlere ihtiyaç duyacaksınız. Cımbız ve plastik eldiven almanız, keneleri etkili ve güvenli bir şekilde temizlemeniz için önemlidir. Ayrıca, köpeğinizin tüyleri arasındaki keneleri bulmak için bir de tarak alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, köpeğinizin derisini temizlemek için bir şişe alkol ve dezenfektan alın. Keneyi çıkarttıktan sonra, kene ısırığını ya da herhangi bir yarayı temizlemeniz çok önemlidir. Keneyi başlarından kavramaya yarayan (bu, keneyi tamamen çıkartmak için en önemli adımdır) bazı özel aletler vardır.

Köpeğinize kene kontrolü

Düzenli aralıklarla köpeğinizin tüylerini kene için kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bu tür sorunları erken evrelerde fark etmek çok önemlidir. Yoksa, sadece köpeğiniz kaşınmaya başladığı zaman kene bulaştığını anlarsınız.

Keneler kendilerini, köpeğinizin vücudunun herhangi bir bölümüne gömebilirler ancak kenelerin tercih ettiği belli başlı bölgeler vardır. Genel olarak, keneler vücudun ulaşılması zor bölgelerine ve fazla tüy olmayan bölgelere yerleşirler.

Kenelerin bulunabileceği en yaygın bölgeler: bacaklar, patiler, göğüs, kuyruk, yüz, baş, makat ve kulağın ve ensenin iç bölgeleri. Onları bu bölgeler dışında görmeniz çok düşük ihtimal.

Keneyi çıkartmadan önce köpeğinizi yıkayın

Kene çıkartma işlemine başlamadan önce, köpeğinizi yıkamanız iyi olur. İçerikleri ağır kimyasallardan oluşsa da, pireleri ve keneleri çıkartmada yararlanabileceğiniz bazı özel şampuanlar ve tozlar vardır.

Bu ürünlerin bazıları, yavru köpekler için tavsiye edilmemektedir. Bu ürünlerin yan etkilerine dair herhangi bir sorunuz varsa, veterinerinize başvurun.

Piyasada aynı zamanda, kenelerin derideki tutuşunu gevşetmek ve çıkartılmasını kolay hale getirmek için kene spreyleri de bulunmaktadır. Ancak, talimatları okumalı ve sorunuz olduğunda bir uzmana başvurmalısınız.

Başlarından kavrayarak keneleri nasıl çıkartırsınız?

Keneyi fark ettiğiniz zaman, köpeğinizin tüylerinin o bölgeyi kapatmadığından emin olun. Tarakla tüyleri ters yöne doğru tarayın ve keneyi gözden kaybetmeyin. Keneyi çıkartmak için cımbızı alın ve deriye olabildiğince yakın bir şekilde kenenin kafasından kavrayın. Dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta var:

  • Köpeğinizin derisini kıstırmayın.
  • Kenenin başını derinin altına iyice gömmeyin.

Kenenin vücudunu kopartmadan keneyi deriden çıkartın. Zor olan bu değil, bu işlem sırasında dostunuzun sizinle işbirliği yapması ve sakin kalabilmesidir.

Keneden kurtulma ve ısırığın temizliği

köpeklerde kene

Kene çıktıktan sonra, öldüğünden emin olmak için keneyi  alkol içerisinde 24 saat boyunca bekletin. Daha sonra, köpeğinizin derisindeki ısırık izini temizleyip dezenfekte edin. Bir pamuk veya kulak çubuğu işinizi görür.

Keneden kurtulmak için doğal yollar

Bazı doğal ürünler keneleri çıkartmanızı kolaylaştırabilir. Örneğin, bu parazitler limon ve diğer asitli meyvelerin kokusunu sevmezler. Zeytinyağı, vazelin, papatya çayı ve elma sirkesi gibi ürünler de, kenenin köpeğinizin derisindeki tutuşunu gevşetmesini sağlayabilir.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.