Köpeklerin Beslenmesinde Tavsiye Edilen Meyveler

İnsanlar sıklıkla köpeklerin kurtlarla uzaktan akraba olduğunu unutuyor. Eğer köpekler kendi kendilerini beslemek zorunda olsaydı avcılığa döner ve temelde etobur bir beslenme şekli uygularlardı.
Köpeklerin Beslenmesinde Tavsiye Edilen Meyveler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Şaşırtıcı ama uzmanlar köpeklerin beslenmesinin meyve ve sebzelerle dengelenmesini öneriyorlar. Sonuçta, meyveler et ürünlerinde olmayan besin ve mineraller içeriyor.

Meyveler ve köpek besinleri

Meyvelerin evcil hayvan beslenmesindeki yerinden bahsetmeye başlamadan önce, köpeklerin vücutlarının insanlardan çok farklı olduğuna dikkat çekelim. Bu farklılık sayesinde besinleri de farklı bir şekilde sindirirler. İşte bu yüzden, onlara verilen meyvelerin miktarını kontrol altında tutmak önemlidir. Meyveler köpeklerin sindirim sisteminin sindirebileceğinden çok fazla şeker içerir.

köpeklerde beslenme

Veterinerlerin önerisi köpeklere yedikleri mamanın %15 veya 20’sinden fazla meyve yedirmemek yönünde. Bu oran köpeğin tükettiği tüm mama miktarına göre hesaplanmalı. Ve bir köpeğin beslenmesinde çok fazla meyve yer alması onun sindirim sisteminin çökmesine ve sonuçta ölümüne sebep olabilir.

Zehirli ve sağlıklı meyveler

Bizim tükettiğimiz bazı meyveler de köpekler için son derece zehirli olabilir. Bu sebeple, köpeğinize meyve vermeden önce hangi meyvelerin tavsiye edildiğini öğrenmelisiniz. Onlar için zehirli olan bu meyvelerden az miktarda bile yemeleri sağlıklarına ciddi zararlar verebilir.

Sağlıklı meyveler ise onlar için faydalıdır. En baştan itibaren, arada bir meyve yedirmek köpeğin sürekli aynı şeyleri yemekten sıkılmamasını sağlar. Bu meyveler aynı zamanda köpeğe lif, antioksidan ve hastalıklardan koruyucu ve kabızlık önleyici başka besinler de sağlar.

Uygun meyveler

Eğer köpeğiniz için en iyi meyveleri nasıl seçeceğinizi biliyorsanız, onun istenmeyen davranışlarını da engelleyebilirsiniz. Örneğin; ananas meyvesi kaprofaji hastalığına iyi gelir. Köpeğin mamasına birkaç dilim ananas veya ananas suyu ekleyin, kendi dışkısını koklayıp ona dokunmaktan vazgeçecektir.

Yalnız meyveleri köpeğinize vermeden önce kabuklarını soyup, çekirdeklerini çıkarmalısınız. Çünkü bu kısımlarda köpekler için zararlı olan siyanür bulunabilir.

Bir başka önemli ipucu da, köpeğinize bir meyveyi ilk defa verdiğinizde semptomları gözlemlemeniz, alerjik veya sıradışı bir tepki fark ederseniz, acilen o meyveyi vermeyi durdurun ve köpeğinizi veterinere götürün.

Köpekler için önerilen meyveler

1. Elma

Elma yüksek miktarda C vitamini ve kalsiyum içerir. Bu besinler ise köpeğinizin yaşayabileceği mide ve bağırsak problemlerini önlemeye yardımcı olur.

2. Kızılcık

Kızılcık meyvesi C vitamini, lifler ve kalp hastalıklarından koruyan antioksidanlar içerir. Hayvanlara zararlı olduğu için çekirdekleri çıkarılmalıdır.

3. Trabzon hurması

Trabzon hurması köpekler için önerilen en önemli meyvelerden biri. İçeriği köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir, dejeneratif hastalıklar ve tümörlerden korur.

4. Muz

Kabızlıktan muzdarip köpekler için muz ideal bir çözüm. Ancak, çok fazla yenildiğinde sindirim sistemi üzerinde yan etkileri olabileceği için dikkatli olmalısınız.

5. Karpuz

Yaz aylarının ideal meyvesi. Yüksek oranda su içerdiği için karpuz köpeğinizin su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Daha da ötesi, doğal bir idrar sökücü olması sebebiyle obezlikten muzdarip hayvanların beslenme programında mutlaka yer almalıdır. Ancak titiz bir şekilde çekirdeklerini çıkarmalısınız.

köpek - köpekler - köpeklerde beslenme

Köpekler için zehirli meyveler

1. Üzüm ve kuru üzüm

Bu meyve köpekler için son derece zararlıdır. Fazla tüketildiğinde, ölümle sonuçlanabilen böbrek sorunlarına sebep olabilirler. Az miktarda tüketildiğinde de ishale sebep olur.

2. Kabuklu yemişler

Kurutulmuş meyveler ve kabuklu yemişler içeriklerindeki sinir sistemine, sindirim sistemine ve kaslara zarar veren maddelerden dolayı köpekler için çok tehlikelidir.

3. Avokado

Bu iştah açıcı meyve, kendisini mantar ve küften koruyan Parisina isimli zehirli bir madde içerir. Her ne kadar insanlara zararı olmasa da uzmanlar avokadonun at, kedi ve köpek gibi hayvanlar için hayati zararı olduğunu söylüyor.

Bir hayvanın yukarıda zehirli diye bahsettiğimiz meyvelerden az miktarda yemesi halinde ölmesi zor, ancak yine de tahliller yapılması için bir veterinere götürülmelidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.