Hem Savaş Gazisi Hem de Köpeği Bir Mağaza Tarafından İşe Alındı

Hem Savaş Gazisi Hem de Köpeği Bir Mağaza Tarafından İşe Alındı

Son Güncelleme: 26 Temmuz, 2018

Savaşın ortasında ya da savaştan sonra yaşanan korkunç zamanlarda birbirine yardım eden askerler ve köpekler hakkında çok fazla hikaye vardır. Ki bunların bir kısmını sitemizde de paylaşmıştık. Bu seferki hikaye ise bir mağazanın işe aldığı bir gazi  ile ilgili. Çünkü bu mağaza savaş gazisi ile birlikte onun rehber köpeğini de işe alıyor! Her ikisi için de ne kadar harika bir haber bu!

Bir Savaş Gazisi Köpeği ile Birlikte İşe Alınıyor

asker ve köpeği

Bir savaş gazisi olan Clay Luthy‘nin iş başvurusu birçok şirket tarafından reddedildi; çünkü yanında bir rehber köpeği vardı. Ancak uzun bir arayıştan sonra hırdavat malzemeleri satan bir mağaza Clay’i işe aldı… Ve sadece onu değil, köpeğini de işe aldılar!

Eskiden asker olarak hizmet etmiş birçok insan için, engelleri ya da sakatlıkları sebebi ile, iş bulmak gerçekten çok zor olabiliyor.  Özellikle de eğer onlara rehberlik eden bir köpekleri varsa. Pek çok ülkede, bu gibi bir durumda olan insanlar herhangi bir işe başvurdukları zaman direkt olarak reddediliyorlar. İş verenler, rehber hayvanların insanların dikkatlerini dağıtacağını, işleri engelleyeceğini ya da müşterileri rahatsız edeceğini düşünüyor.

İyi haber ise şu ki, artık engelleri olan insanları işe almaya karar veren şirketlerin sayıları gün be gün artıyor. Bu şirketlerden bir tanesi de, Teksas’ta bulunan Lowe’s Home Improvement (Lowe’un Ev Dekorasyonu) adındaki bir şirket.

Bu mağaza Clay ile birlikte, ona rehberlik eden Charlotte’u da işe aldı. Charlotte, Golden Retriever cinsi bir köpek. Bir müşteri, bu iki çalışanın mağazada nasıl çalıştıkları ile ilgili bir fotoğrafı sosyal medyada paylaştıktan sonra Clay ve Charlotte’un hikayesi ortaya çıkıyor.

Fotoğrafın altındaki paylaşım ise şu şekilde: “Bu adam, bir rehber köpeğe ihtiyacı olduğu için iş bulmak için türlü zorluklar yaşayan engelli bir savaş gazisi! Ve Lowes HER İKİSİNİ DE işe almış!!” Tahmin edebileceğiniz gibi bu paylaşım çok kısa bir sürede oldukça popüler oldu  ve tüm dünyaya yayıldı.

Clay, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri için çok uzun yıllar boyunca çalıştı. Ancak geçirdiği çok sayıda diz ameliyatından sonra tekrar orduya geri dönüş yapamadı. Sonuç olarak, kendisine başka bir iş bulması gerekti. Sorun onun engelliliği değildi; ama rehber köpeğine günün her saati ihtiyacı vardı.

Clay’in Mülakatı

Hırdavat mağazasındaki bir pozisyona başvuran Clay’in mülakatı sırasında, bu savaş gazisi mağazanın müdürüne Charlotte’ın davranışlarının mükemmel olduğunu söyledi. Charlotte, hiçbir problem çıkarmayacak, çok sakin ve sosyal bir köpekti.  Clay’e yardım etmek ise onun göreviydi.

Mağaza müdürü, köpeğin mağaza içerisinde tanınmasını sağlamak için bir şeye ihtiyacı olduğuna karar vermiş.  Bu nedenle de köpeğe,  tıpkı sahibininki gibi üstünde şirket logosu basılmış olan bir yelek yaptılar. Charlotte’un davranışları, ilk iki aylık sürede çok iyi olduğu için, Clay ona yardım etmesi için başka bir köpek daha edinmeye karar verdi. Yeni köpek ise, Charlotte 10 yaşında olduğu için ve yakında emekli olması gerektiği için Charlotte’un yerine geçecek olan, Lola isminde henüz altı aylık bir köpek.

Savaş Gazileri ve Köpekler Hakkında Bir Başka Hikaye

rehber köpek ve çocuk

Bu hikayedeki köpek ise Treo adında siyah bir labrador. Ve hikayemiz de oldukça dokunaklı bir hikaye. Dave Heyhoe, Cheshire Alayı’nda hizmet vermeye 1986 yılında başlamış bir çavuştu. 2005 yılında ise, silah ve patlayıcıları tespit etmeleri için kullanılan madde arama köpekleri için eğitmenlik görevini üstlendi.

Treo ve Dave üç yıl sonra birlikte bir görev için Afganistan’a gittiler ve 36 ay boyunca da birbirlerinden hiç ayrılmadılar. Bu ikili, birbirlerinin en iyi dostu oldu. Dave askeriyeden emekli olduğu zaman Treo’yu da ailenin bir parçası olarak gördüğü için onu da evine götürdü (Dave evliydi ve üç çocuğu vardı).

2010 yılında, İngiliz Ordusu Treo’yu cesaretinden dolayı bir madalya ile ödüllendirdi. Çünkü bu cesur köpek Afganistan’daki Helment Vilayeti’nde pek çok silah ve paylayıcı bularak onlarca askerin ölümüne engel olmuştu.

Bir süre sonra, Treo 14 yaşındayken hayata veda etti. Treo’nun kaybı Dave’i derinden yaraladı ve Treo’ya duyduğu saygıyı bir şekilde göstermek istedi. Bu sebeple Treo’nun patisinin dövmesini yapırdı ve altına da hepimizi derinden yaralayacak olan şu sözleri yazdırdı:

“Hayatımı senin için feda edeceğim ve karşılığında da senden hiçbir şey beklemeyeceğim.
Ben babamı (sahibimi) hayatım pahasına da olsa korurum ve onun yerine kurşun yemeği dahi göze alırım.
Ben silahları ve bombaları bulurum.
Tehlikeli durumlarda ilk gönderilen ve bazen de en son ayrılan ben olurum.
Ben babamın (sahibimin) burnu ve kulakları olurum.
Onu korur ve ona hizmet ederim.
Onun için ve senin için ölebilirim.
Ve sizden yalnızca şefkat ve nazik bir kelime beklerim.”

Görsellerin kaynağı: www.playgroundmag.net


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.