Köpeğin Beslenme Öncesi Ve Sonrası Yapılacaklar

Köpeğin Beslenme Öncesi Ve Sonrası Yapılacaklar

Son Güncelleme: 10 Kasım, 2018

Konu evcil hayvanlarımızın beslenmesi olunca, aklımıza çok fazla soru gelir. Beslenme için günün hangi saati en iyisidir? Onların kasesine ne kadar yiyecek koymalıyım? Sebzeleri yiyebilirler mi? gibi. Ayrıca, evcil hayvan sahipleri olarak, köpeğimizin beslenme öncesinde ve sonrasında, neler yapmamız gerektiğini tam olarak bilemiyoruz. Bugün size bu konuda bazı ipuçları vereceğiz.

Köpeğinizi beslemeden önce ne yapmalısınız

Hayvanlar sahiplerinin sadık birer yansımasıdır. Evcil hayvanlarımıza nasıl davrandığımız ve onları nasıl eğittiğimiz, onların tüm yaşamları boyunca nasıl birer varlık olacaklarını belirler. Köpeğinizi beslemeden önce edinmeniz gereken bazı iyi alışkanlıklar şunlardır:

Bir kap su koyun

beslenme sonrası

Köpekler gün boyunca susayabilir ve hali hazırda tam dolu bir su kabına ihtiyaçları olur. Ama dikkatli olun, onların çok da fazla su içmesini istemeyiz çünkü bu onların sağlığı için iyi değil. Bütün gün boyunca evde olmayacaksanız  ona daha büyük bir kapta su vermelisiniz.

Köpeğinizin yiyeceğini yumuşatın

Bu ipucu, yavru köpek sahipleri içindir. Kuru mamayı yumuşatmak için ılık su ekleyin (yavru köpekler için üretilen kuru mama olsa bilse).

Porsiyonlara dikkat edin

Paketin üzerindeki bilgi formu, köpeğinizin yaşına ve büyüklüğüne göre günlük ne kadar beslenmesi gerektiğini size söyleyecektir. Aynı zamanda, v eterinerinizin bu konuda söylediklerine de dikkat edin.

Evcil hayvanınızın mamasını uygun bir şekilde muhafaza edin

Köpek mamasını buzdolabında veya nemli bir yerde muhafaza etmeyin. Onu evcil hayvanınızın ulaşabileceği bir yere bırakmayın, çünkü paketi eşeleyeceğinden ve yiyebildiği kadar yemeye devam edeceğinden hiç şüphe yok. Ona ev yapımı yiyecek verirseniz, iyi durumda olduğundan, iyi soğutulduğundan ve artık gıda olmadığından emin olun.

Mama kabını iyice temizleyin

Her ne kadar bu işlem, köpeğinizi beslemeden önce veya sonrasında da yapılabilse, size tavsiyemiz, içine yiyecek koymadan önce kaseyi yıkamanız olacaktır.

Köpeklerinizi ayırın

Evinizde birden fazla köpeğiniz varsa, yemek zamanı geldiğinde birbirlerini görmediklerinden emin olun. Onları farklı odalara veya bahçenin farklı bölümlerine koyun. Bu onların, diğerinin yiyeceğini alacağı endişesinden dolayı, çok hızlı bir şekilde yemek yemesini ve yemek için münakaşa etmesini önleyecektir.

Köpeğinizi besledikten sonra ne yapmalısınız?

Artık köpeğinizi beslemeden önce ne yapmanız gerektiğini öğrendiniz, beslenme sonrası yapmanız gereken bazı iyi alışkanlıklar da şöyledir:

Hemen yürüyüşe çıkmayın

Yemeyi bitirir bitirmez, onu bir yürüyüşe ya da egzersiz yapamaya götürmek iyi bir fikir değildir. Bunun için sindirim sürecini tamamlaması gerekir. Yemekten önce de bunu yapmamanız tavsiye edilir çünkü hareket etmek, onun daha çok acıkmasınına yol açacaktır. Bundan dolayı da muhtemelen çok fazla ve çok çabuk yiyecektir.

Artan yiyecekleri saklamayın

Eğer köpeğiniz kabındaki tüm yiyeceği bitiremezse (karnı doymuş olabileceği için ya da beğenmediği için olabilir), kalanı derhal atın ve başka bir öğün için saklamayın.

Onu hava koşullarından koruyun

Eğer son derece sıcak veya soğuk ise, yağmurlu veya çok güneşli ise, köpeğinizin yediklerini sindirmesi için ona biraz zaman verin. Evin içinde kalmasını ve ihtiyaç duyduğu kadar uyumasını sağlayın.

Onunla hemen oyun oynamayın

köpeklerle oyun oynamak

Onun yerinde olduğunuzu düşünün. Yemeğinizi bititr bitirmez dışarı çıkıp koşmak ve bisiklete binmek ister misiniz? Tabii ki istemezsiniz. Aynı şey köpekler için de geçerlidir. Onu rahatsız etmeyin ve tut getir oyunu oynamak için ısrar etmeyin. Ona topu atıp oyun oynamaya zorlamayın.

Çok fazla su içmesine izin vermeyin

Kuru köpek mamasının mideye ulaştıktan sonra “şişirilmeden” parçalara ayrılması gerekir. Eğer köpeğiniz yemek yedikten sonra çok fazla su içerse parçalara ayrılma işlemi gerçekleşmez. Yemek sonrası içmesi için ona bir miktar su verin ve birkaç dakika sonra su kabını kaldırın. Yeniden su vermek için iki saat kadar bekleyin.

Köpeğinizin beslenmesi ile ilgili verdiğimiz  bu ipuçlarını uygulamak son derece kolaydır. Köpeğinizin sağlığını koruyun!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.