Sağır Köpekler Nasıl Eğitilir?

Eğer sağır bir köpeğiniz varsa endişelenmeyin, onu eğitmeniz imkansız değil. Sadece bu iş biraz daha fazla sabır gerektirecek, ancak köpeğiniz zamanla öğrenecektir.
Sağır Köpekler Nasıl Eğitilir?

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2019

Eğer sağır bir köpeğiniz yoksa, muhtemelen daha önce bu konu hakkında düşünmeniz gerekmedi. Duyma problemi olmayan bir köpeği eğitmek kendi başına zor bir iştir, ancak duymayan bir köpeği eğitmeniz gerekiyorsa işler iyice karmaşık bir hale gelebilir. Ancak merak etmeyin, bunu başarmanız imkansız değil. Sağır köpekler de tıpkı diğer köpekler gibi eğitilebilir.

Köpeğiniz sağır olabilir, ancak bu onu eğitmenize engel değil

Sağır bir köpekle yaşamak kolay değildir, özellikle onu eğitmeniz gerekiyorsa işiniz iyice zorlaşır. Duymayan canlıların yaşadıkları zorluklar hakkında daha önce hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Bu zorlukları öğrendikçe duyabildiğiniz için şükredeceksiniz.

Eğer köpeğiniz sağırsa, boş yere endişelenmiyorsunuz. Ancak biraz sabırla ve doğru tavsiyelerle, köpeğinizi eğitmeniz mümkün. Aslında genel olarak uygulayacağınız metotlar aynıdır: Tekrarlama ve ödül (olumlu pekiştirme). Ancak duyma problemi olmayan köpekler eğitilirken kelimeler tekrarlanırken, sağır köpekler için belli işaretlerin (sinyaller) tekrarlanması gerekir.

duymayan sarı köpek sahibini dinliyor

Bir işaret seçin

Köpeğiniz sağırsa ve onu eğitmek istiyorsanız, ilk yapacağınız şey bir işaret şekli seçmek ve doğru bir şey yaptığında bu işareti ona göstermek olmalıdır. Elinizi kullanarak veya el feneri (asla lazer kullanmayın) ile bunu yapabilirsiniz. Seçtiğiniz el hareketi veya kullandığınız ışık her zaman aynı olmalıdır. Bu şekilde köpeğinizin kafasını karıştırmamış olacaksınız.

İşareti gösterin

Şimdi ise önemli bir aşamadan bahsedeceğiz. Doğru veya olumlu bir şey yaptığını köpeğinize gösteren sinyali (işareti) ona tanıtma kısmı oldukça önemlidir. Bu tanıtma işini yaparken basit bir sinyal seçin, mesela bir parmağınızı kaldırın. 

İşareti belirleyin ve köpeğiniz olumlu bir şey yaptığında bu işareti ona gösterdiğinizden emin olun. Bu, iki farklı eylem arasında bağlantı kurmasına yardımcı olacak. Komutlarınıza uyduğu zaman köpeğinizi mutlaka ödüllendirin.

Eğer size bakmıyorsa dikkatini çekin

Köpeğinizin dikkati çok kolay bir şekilde dağılabilir. Sizi duyamadığı için, dikkatini çekecek başka yöntemler bulmalısınız. Ancak bu şekilde eğitime devam edebilirsiniz. Gözlerine yakın bir noktaya dokunabilirsiniz, bu şekilde size bakmasını istediğinizi anlamasına yardımcı olacaksınız.

Aynı zamanda köpeğinizin en sevdiği yiyeceği kullanarak da dikkatini çekebilirsiniz. Ancak istediğiniz şeyi yerine getirmeden bu yiyeceği ona vermenizi tavsiye etmiyoruz. 

Ne öğreteceğinizi planlayın

Ciddi bir eğitime başlamadan önce köpeğinizin belirlediğiniz işaretleri anladığından emin olun. Buna ek olarak, ona ne öğreteceğinizi önceden planlamanız gerekir; örneğin otur, getir, bırak veya gel gibi. Bu kısmı hallettiğiniz zaman köpeğinizi eğitmeye başlayabilirsiniz.

Kadın beyaz köpeği eğitiyor ve sağır köpekler

Olumsuz bir işaret belirleyin

Köpeğiniz iyi bir şey yaptığında elbette ona olumlu bir tepki vereceksiniz, ancak köpeğiniz yanlış bir şey yaptığı zaman bir şekilde bunu anlamak zorunda. Bu yüzden istediğiniz şeyi yapmadığını anlamasını sağlayacak bir işaret belirlemeniz gerekiyor.

Örneğin başparmağınızı yukarı kaldırdığınızda, bu olumlu bir anlam taşıyorsa, başparmağınızı aşağı indirdiğinizde bunun olumsuz bir durum olduğunu köpeğinize öğretmelisiniz.

İşaret ve ödül

Evcil hayvanınıza bir şey öğretirken veya bir komuta uymasını sağlamaya çalışırken, olumlu işaret ve ödül arasında geçen sürenin uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. Köpeğiniz istediğiniz şeyi yaptığı zaman onu anında ödüllendirin. Bu şekilde bir sonraki sefer aynı şeyi yaptığı zaman yine ödüllendirileceğini bilecek.

Sarılmak, sevmek ve güzel şeyler söylemek ödül kavramının içinde değerlendirilebilir, köpeğiniz bu tür davranışlardan memnun olacaktır. Eğer köpeğiniz sağırsa, bu onu eğitmenize engel değil. Daha önce de belirttiğimiz gibi sağır köpekler de eğitilebilir.

Ancak bu süreçte sabırlı ve azimli olmanız gerekebilir. Eğer bu yazıda geçen tavsiyeleri uygularsanız, bu süreç hem köpeğiniz hem de sizin için çok daha kolay bir hale gelecek. Öğrendiklerinizi denemeye hazır mısınız?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.