Köpek Eğitiminde Sakinleştirici İşaretler

Bir köpek size kafasını eğerek yavaşça yaklaşırken sakinleştirici bu işareti siz de fark edebilirsiniz.
Köpek Eğitiminde Sakinleştirici İşaretler

Son Güncelleme: 13 Ağustos, 2019

Eğer gerginseniz köpeğiniz komutlarınıza uymayabilir. Ayrıca, onu sakinleştirmeniz de zorlaşır. Bu sebeplerden dolayı köpek eğitiminde sakinleştirici işaretler önemli rol oynar. Makalemizi okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Köpek eğitiminde sakinleştirici işaretler: dili öğrenin

Muhtemelen yaramazlık yaptığı için azarlandıktan sonra köpeğinizin başı aşağıda ve kuyruğu bacaklarının arasında yavaşça size doğru yaklaştığını görmüşsünüzdür. Bu işaret hem teslimiyet anlamına gelir hem de kendilerini sakinleştirmek için yavaş yürürler.

Evet, doğru okudunuz. Tıpkı insanların meditasyon yapması, klasik müzik dinlemesi ya da banyo yapması gibi, hayvanların da kendilerini sakinleştirme yöntemleri vardır. Bir şey köpeğinizi strese soktuğunda ya da endişelendirdiğinde esneyecek, koklayacak, başını eğecek ya da yavaş yürüyecektir.

Köpeklerdeki sakinleştirici işaretler, vücutlarındaki gerginlikten kurtulmak için yaptıkları hareketler ya da mimiklerdir. Bu yüzden, bunları bilmek ve köpeğinize bir şey öğretmek istediğinizde bunları kullanmak önemlidir.

Köpekler, gerginliği azaltan bu işaretleri sürüde birlikte yaşamak, kavgadan kaçınmak ve stresli durumları engellemek için kullanan kurt atalarından almışlardır.

köpeğe otur komutu veren kadın

Bir köpeği eğitirken sakinleştirici bu işaretleri nasıl kullanacağız?

Bu işaretlerin bir sahip olarak nasıl yürüdüğünü anladıktan sonra, köpeğinize aynı güven ve huzur hissini yaşatmalısınız. Köpeğinizin sizi sürünün beta dişisi ya da alfa erkeği olarak gördüğünü unutmayın. Sizin de onlar gibi davranmanızı beklerler.

Hayvanlar beden dilini anlarlar çünkü bu şekilde iletişim kurarlar. Bu yüzden eğitimde sakinleştirici işaretlerin, köpeğinizin anlayacağı şekilde olmalısı gerekir. 

Köpeğiniz her şeyi özellikle koku, işitsel ve görsel duyuları ile algılar. Buna ek olarak, küçük detayları, önemsiz işaretleri ve davranışınızda ya da ses tonunuzdaki ufak bir değişikliği bile ayırt edebilir.

Hatırlamanız gereken şeylerden bir tanesi, köpeğinize bir şey yaptırmak için bağırmak zorunda olmadığınızdır. Ne gergin olmalı ne de çok konuşmalısınız. Eğitim sırasında sakinleştirici işaretler göstermek en iyi ve en etkili stratejilerden bir tanesidir.

Irkına veya eğitildiği yaşa bağlı olarak bir köpek hayatında 30’dan fazla sakinleştirici işareti anlayabilir. Bu “bedensel kelime bilgisi”; güvensizlik, korku, sakinlik, barış, çatışma, arkadaşlık, oyunculuk, mutluluk, anlaşma vb. birçok duyguyu ifade etmesine olanak sağlar.

köpeğini okşayan adam

Köpekler hem birlikte yaşadıkları hem de daha önce hiç görmedikleri hayvanlarla çok iyi şekilde anlaşabilir. Fakat asıl sorun bu dili insanlara karşı da kullanıyor olmaları… çünkü biz anlamıyoruz!

Bu işaretleri yanlış yorumlamak, köpeğimizi doğru eğitememeye ve iyi sonuç alma şansımızı azaltmaya neden olmaktadır. Bu işaretler çoğu köpek için aynı olsa da, kendi köpeğinizin bu uyaranlara karşı nasıl tepki verdiğine dikkat etmelisiniz.

Köpeğinizle agresif bir tonla konuştuğunuzda esneyebilir, burnunu yalayabilir, bakışlarını kaçırabilir ya da ön patileriyle yüzünü örtebilir. Bu işaretlerle sizin sakinleşmeniz gerektiğini ifade eder. Aynı şekilde, sizi ikna etmek ve barışmak için her şeyi yapar.

Tabii ki bu, köpeğinizin hatalı davranışını düzeltmemeniz ya da ona komut vermemeniz gerektiği anlamına gelmez. Ancak, köpeğinizin dilini anlayabilmek çok önemlidir. Eğitim sırasında sakinleştirici sinyaller ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bu yüzden bu işaretleri öğrenmek için elinizden geleni yapın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.