Köpeklerin Gözlerini Temizlemek İçin İpuçları

Köpeğinizin gözlerinde zaman zaman oluşan çapakları mutlaka fark etmişsinizdir. Peki köpeğinizin gözlerini nasıl temizleyebilirsiniz? Bunu yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Hepsi için bu makaleye göz atın!
Köpeklerin Gözlerini Temizlemek İçin İpuçları

Son Güncelleme: 29 Nisan, 2019

Hastalıkları önlemek için köpeğinizin gözlerini temizlemelisiniz. Göz salgılarının rengine ya da gözündeki çapağa bakmak iyi bir fikir olabilir, çünkü bu şekilde gözyaşı kanallarında enfeksiyon veya tıkanıklık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Köpeklerin gözlerini temizlemek için ihtiyacınız olan ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Köpeğiniz, sağlığına zarar verebilecek her türlü kirliliğe sebep olan maddeye maruz kalır. Yabancı cisimler ve mikroplar köpeklerin gözlerine girebilir ve enfeksiyonlara ya da daha ciddi hastalıklara neden olabilir.

Ancak köpeklerin gözlerini temizlemek için uygulayabileceğiniz bu ipuçlarıyla köpeğinizin hem dış görünüşünü hem de yaşamını koruyabilirsiniz. Gelin bu konuda neler yapabileceğinize birlikte göz atalım.

Köpeklerin Gözlerini Temizlemek: Doğal Göz Salgıları Size Neler Söyleyebilir?

Gözlerimiz sürekli, gece ve gündüz doğal nemlerini korumak için tasarlanmış sıvıları salgılar. Gözyaşı ve göz çapağının varlığı sizi alarma geçirmemelidir, çünkü bu tamamen normaldir.

Dikkat etmeniz gereken şey, köpeğinizin göz salgılarının tutarlılığı ve rengindeki ani değişimlerdir. Köpeğinizin göz salgısının rengi beyazdan yeşile ya da sarıya kadar değişkenlik gösterebilir.

  • Örneğin sarı ya da yeşil renkli salgılar, köpeğinizin bir enfeksiyonu olduğu anlamına gelebilir.
  • Yeşilimsi salgılar gözyaşı kanallarına sıkışabilir, onları tıkayabilir ve enfeksiyonlara neden olabilir.
  • Göz salgısı normalde beyazımsı bir renktir ve genellikle gözyaşı kanalından problem çıkarmadan çıkarılır.
gözleri temizlenen köpek

Köpeğinizin sahip olduğu tüy türü de göz sağlığında rol oynar.

  • Pug veya mops olarak bilinen köpekler gibi kısa bir burnu olan bir cinsiniz varsa, salgılar muhtemelen burun derisinin kıvrımlarında birikir ve düzenli olarak temizlenmezse egzamaya yol açar.
  • Yorkshire Terrier gibi özellikle göz ve alnında çok fazla kürk bulunan bir köpeğin, göz neslesi gibi rahatızlıklara yol açabilecek olan yabancı cisimlerin ve mikropların gözlerinin içine girmesini önlemek için düzenli bakıma ihtiyacı olacaktır.
köpeklerin göz altı tüylerini kesmek

Evinizde Köpeğinizin Gözlerini Temizlemek ile İlgili İpuçları

Köpeğinizin gözlerine evinizin rahatlığında bakmanın kolay ve güvenli yolları vardır. Bunlar arasında:

  • Köpeğinizin gözlerini temizlemek için nemli bir bez ya da sünger kullanın. Oda sıcaklığında suyla nemlendirin ve tüylerini kir ya da diğer kirliliğe neden olabilecek şeylerden temizleyin. Bezin tamamen ıslanmadığından emin olun, böylece su gözlerine girmeyecektir.
  • Mendil ve kâğıt havlulardan kaçının, çünkü bu malzemeler ıslandığında parçalanabilir ve evcil hayvanınızın gözyaşı kanallarında parçalar kalmasına neden olabilir.
  • Köpeğin gözleri için özel olarak tasarlanmış özel nemli mendiller vardır. Bu mendiller insanlar için değil, özel olarak köpekler için üretilmişlerdir. Bu mendilleri satın alırken dikkatli olun. İnsanlar için mi yoksa hayvanlar için mi üretildiğini görmek için pakete bakın.
  • Hem köpeklerde hem de kedilerde gözyaşları hava ve bakteri ile temas ettiğinde genellikle beyazımsı bir renk alır. Enfeksiyonu önlemek için gözyaşlarını kuruturken temizlemeye çalışın. Köpeğinizin tüylerinin rengi değişirse, piyasada bunun için size yardımcı olabilecek birkaç ürün vardır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.