Kazadan Sonra Arkadaşını Kurtarmaya Çalışan Sadık Köpek

Bu trajik; ama gerçek olay, bize köpeklerin ne kadar da şefkatli ve düşünceli -kesinlikle insanlardan daha çok- olabileceğini gösteriyor.
Kazadan Sonra Arkadaşını Kurtarmaya Çalışan Sadık Köpek

Son Güncelleme: 07 Aralık, 2018

Kısa bir süre önce internette bir video dolaşmaya başlamıştı.  Bu video bir kadının bir araba tarafından ezildiğini ve kimsenin kadına yardım etmek için gelmediğini gösteren bir çekim idi. Olay bununla da kalmamış, kadın yerde yatarken başka bir araba tarafından tekrar ezilmişti. Video birçok kişinin derinden sarsılmasına sebep olmuş ve insan denen varlığın neden meydana geldiğini tekrar düşünmelerini sağlamıştı.  Neyse ki hayvanlar böyle değil. Sadık bir köpeğin arkadaşını kurtarmaya çalıştığı anların gösterildiği bu videoda bunu açıkça görebiliriz.

Hayvanların insanlardan daha iyi canlılar olduğunu söyleyen çok fazla insan var. Gerçek şu ki, bu tür olaylarda da gördüğümüz gibi, her şey bu teoriyi kanıtlar nitelikte.

Bu videoda ise  Çin ‘deki bu kadına olanların tam tersi olmuştur. Bir köpek, arkadaşı olan diğer köpeğin ezildiğini görünce ona katıksız bir bağlılık göstermiştir. Bu hikayeyle ilgili ilginç olan kısım ise, bu olayın da Çin’de gerçekleşmiş olmasıdır.

Arkadaşını Kurtarmaya Çalışan Köpek

Görünen o ki bu köpekler arkadaşlardı; çünkü yolda birlikte yürüyorlardı. Hatta sanki birbirleriyle sohbet ediyor gibi görünüyorlardı.

O günün diğer günlerden hiçbir farkı yoktu. Her zamanki gibi yiyecek bir şeyler bulmak için sokaklarda dolanıyor ve temiz havanın tadını çıkarıyorlardı. Fakat karşıya geçerken her şey bir anda değişti. İkisi için de talihsiz bir andı; ancak birinin canı diğerinden daha çok yanmıştı.

İkisi birlikte karşıya geçerlerken, hayvanlardan biri, maalesef ki bir araba tarafından ezilecek kadar şanssızdı. Bu sırada diğer köpek hiç zarar görmemişti. Yine de arkadaşını bırakmak istemiyordu. Kendi hayatının pahasına kimsenin beklemediği bir şey yaptı.

Arkadaşıyla aynı kaderi paylaşabilecek olmasına rağmen kendi hayatını riske atıp arabalarla dolu yola geri döndü ve arkadaşını kurtarmaya çalıştı. Arkadaşının uyanmasını ümit ederek başıyla onu dürttü ve yanından bir türlü ayrılmadı.

Yaşam İçin Mücadele

Köpek , arkadaşını uyandırabilmek için elinden gelen her şeyi yaptı: onu itti, yaladı, havladı, kokladı ve hatta patileriyle onu ittirmeye çalıştı. Ve başarısız olmuş gibi görünse de çabası ve isteği hiç kaybolmadı. Sonunda, yapabileceği hiçbir şey olmadığını anladığında karnındaki belli belirsiz kasılmalardan da görebileceğimiz gibi, acı içinde ağlamaya başladı.

Bu hikaye üzücü bir hikaye; ancak biz insanların hayvanlardan neler öğrenebileceğimize dair bizlere güzel bir ders veriyor: koşulsuz sadakatleri, ve işin garip yanı, “insanlıkları”. Bu terimin insanlar için kullanıldığını biliyoruz; ancak burada durum tamamen bunun ötesine geçiyor.

İnsanlık kavramı, içinde bulunduğumuz durum bizi tehlikeye soksa da başkalarına yardım etmek için içimizden gelmesi gereken bir dizi duyguyu ifade eder. Arkadaşını kurtarmak istemiş bu sevgili köpeğin de gösterdiği şey bu değil midir?

Videoyu izleyin ve buna kendiniz karar verin:

Gerçek bir arkadaş sizi her koşulda sever ve kardeşlik denen şey acının olduğu yerde başlar.

-Bir atasözü-

Hayvanların sadakatlerini anlatan diğer hikayeler

Sevgili hayvan arkadaşlarımızla ilgili size de daha önce bahsetmiş olduğumuz bir sürü sadakat hikayesi vardır.Hiç kimse bu tür olayların bize hissettirdiği güzel duyguları inkar edemez.

Örneğin daha evvel size, bir şeyler yiyebilecekleri bir yer bulana kadar beraber yürüyen iki yavru köpekten bahsetmiştik. Köpeklerden birinin gözleri görmüyordu, kardeşi ise onu korumak ve tehlikelerden kurtarmak için her dakika onun yanındaydı. Kim demiş hayvanların aile bağları yok diye? Hiç de öyle değil!

Bugünkü hikayede ve bloğumuzu okuduğunuz yıllar boyunca size bahsettiğimiz diğer hikayelerde açıkça görülen bir şey var ki, hayvanlardan çok şey öğrenmemiz gerek.

Kıskançlık veya kırgınlık duymadığımız, nefret etmediğimiz ve empati beslediğimiz, ihtiyacı olanlara da yardım eli uzatabileceğimiz bir kalbe sahip olmayı öğrenmemiz gerek. Hepimiz birazcık hayvanlar gibi olabilsek sizce de dünya daha güzel bir yer olmaz mıydı? 

Kaynak resim: elpais.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.