Temel Ördek Bakımı

24 Şubat 2019
Ördekler oldukça sosyal varlıklardır, çünkü doğada büyük sürüler halinde ya da çiftler halinde yaşarlar. Aslında, onların samimiyeti ve kolay yaşam tarzı birçok insanı kalbinden vurur. Bu yüzden birçok insan evcil hayvan olarak ördekleri seçer.

Başarıyla ördek yetiştirme bilgi ve özveri ister. Temel ördek bakımı, bir tür olarak ihtiyaç duydukları özel şeyleri içerir. İşte onlara bakma konusunda bazı tavsiyeler.

Ördekler: fiziksel özellikler ve davranış

Ördekler”, Anatidae ailesine ait bir kuş türüdür. Yuvarlak gövdeli, yassı, geniş gagaları ve kısa, perdeli ayakları vardır. Tür ve habitatlara bağlı olarak değişmekle birlikte, genellikle 10-15 yıl yaşarlar.

Ördekler suda yaşama tarzına adapte olmuştur. Doğası gereği harika yüzücülerdir ve genellikle suda çok zarif, güvenli ve sakin olurlar. Karadayken perdeli ayaklarından dolayı sakarca sallanarak yürürler.

ördekler
Ördekler oldukça sosyal varlıklardır, çünkü doğada büyük sürüler halinde ya da çiftler halinde yaşarlar. Aslında, onların samimiyeti ve kolay yaşam tarzı birçok insanı kalbinden vurur. Bu yüzden birçok insan evcil hayvan olarak ördekleri seçer.

Temel Ördek Bakımı: İyi bir diyet

Temel ördek bakımı, türlerin ihtiyaçlarını karşılayan iyi bir diyet uygulamakla olmakla ilgilidir.

Ördekler her şeyi yer ve çok karışık bir diyeti tercih eder. Diyetin % 70’inden fazlası meyveler, sebzeler, tohumlar, baklagiller ve tahıllardan oluşmalıdır. Ayrıca hayvanlardan protein almak için küçük balık ve böcekleri yerler.

Yetişkin bir ördek günde 150-160 gram yemek yiyor, fakat bu miktar tür, cinsiyet ve habitatlara göre değişkenlik gösterebilir. Ördeğinize sağlayacağınız özel diyet, onu ne için yetiştirdiğinize de bağlı olabilir.

Besi diyeti

Birçok ördek yenmek için yetiştirilir. Ördek eti – çoğunlukla karaciğeri – mutfak dünyasında bir incelik olarak kabul edilir. Ayrıca, artan sayıda beslenme uzmanı ve doktor ördek etinin bizlere birçok fayda sağladığını söylüyor. Ulusal ve uluslararası pazarlarda artan talep, daha çok çiftçinin ve iş insanının onları büyütmeye başlamasına neden oldu.

Ördekler kümes hayvanları olarak yetiştirildiğinde, insanlar ördeklerden daha fazla et elde etmek için besi yöntemlerini kullanır. Bu nedenle, büyük miktarda karbonhidrat, yaklaşık % 25 protein ve çok fazla lif içeren ticari gıdalar kullanırlar.

Evcil bir ördek için diyet

Ördekleri evcil hayvan olarak yetiştirmek şu anda moda oldu. Hedefiniz buysa, onları besi yemleri vermek yerine, dengeli bir diyet hazırlamalısınız.

ördek bakımı

Çiftlik ördekleri için hazırlanmış yemleri evcil ördeklere vermemelisiniz. Bu tür yiyecekleri tüketmeleri, obeziteye ve diğer ilgili hastalıklara neden olabilir. Evcil bir ördek aldığınızda, beslenme gereksinimlerine saygı duymalısınız. Onlara taze ve doğal yiyecekler vermek her zaman en iyisidir. Birçok ördek sahibi vitamin takviyesi kullanır. Amaçları, ördeklerinin yiyecek temelli diyetine destek olmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

İyi hidrasyon

Taze ve temiz suya sahip olduklarından emin olmalısınız. Bu ister yenilecek ördekler ister evcil ördek yetiştirin, önemlidir. Yiyecek ve içeceklerini günlük olarak temizlemek de iyidir.

Hijyen: Temel ördek bakımında önemli bir rol oynar

Doğada yaşayan ördekler genellikle her gün toparlanırlar – hem kendilerini hem de yuvalarını temizlerler. Tüylerini ve yuvalarını temizlemek için saatler harcadıklarını görmek yaygındır.

Ördekler doğal olarak temizdir ve kirli bir ortamda yaşıyorlarsa kolayca hastalanabilirler. Temel ördek bakımında hijyen önemli bir rol oynar. Alanlarını haftada en az bir ya da iki kere temizlemelisiniz. Her gün de beslenmeleri ardından temizlemelisiniz.

Ördekler için Güzel Bir Ortam Yaratmak

Ördekler geniş alana ihtiyaç duyar, ayrıca yüzmeleri, kendilerini temizlemeleri ve susadıklarında su içmeleri için yakınlarında temiz bir su kaynağının (gölet, havuz vb.) olması gerekir. Ayrıca formda kalmaları için düzenli olarak yüzmeleri ve dolaşmaları gerekir.

Tavşan kafesleri ya da tavuk kümesleri genellikle ördekler için iyi yerlerdir – kendilerini güvende hissedebilecekleri ve dinlenebilecekleri bir mekan oluştururlar. Kümesin büyüklüğü, sadece kaç ördeğe ve ne kadar boş alana sahip olduğunuza göre değişebilir.

Ördekler iyi beslendikleri ve iyi koşullarda yaşadıkları sürece sağlam olurlar. Koruyucu ilaçlar ve veterinere sık sık ziyaretler, küçük arkadaşlarınızın mutlu ve sağlıklı kalmasını sağlamakla beraber temel ördek bakımının önemli noktalarıdır.

  • Basic Duck Care. https://ahdc.vet.cornell.edu/Sects/duck/basiccare.cfm