Yazın Evcil Hayvanınız ile Nasıl İlgilenmelisiniz?

Yazın Evcil Hayvanınız ile Nasıl İlgilenmelisiniz?

Son Güncelleme: 23 Temmuz, 2018

Tıpkı insanlar gibi, kediler ve köpekler de sıcak havadan bunalırlar. Bu yüzden, bugün size yazın evcil hayvanınız ile nasıl ilgilenmeniz gerektiğini söyleyeceğiz. Tatile gittiğinizde hayvanınızı da götürürseniz ya da başkasına teslim ederseniz ya da evde bırakırsanız neler yapmanız gerektiğini söyleyeceğiz.

Yazın evcil hayvanınız nasıl bir bakıma ihtiyaç duyar?

Sıcak çarpması sadece insanları etkilemez. Kedi ve köpeklere de sıcak çarpabilir.  Sıcaklık 30°C’yi geçtiğinde, sahipleri gerekli önlemleri almazlarsa evcil hayvanlar rahatsızlanabilirler.

yazın evcil hayvanlar

Kalın tüyleri, pembe derileri ve bazı durumlarda tek başlarına su ya da gölge bulamamaları, bu riski arttırıyor. Uzun süre güneşe maruz kaldığı zamanlarda, evcil hayvanınızın sıcak çarpması geçirme ihtimali yüksektir. Köpeklerini arabanın içinde bırakan sahipler, onları dehidrasyona ve yüksek ihtimalle ölüme terk ediyorlar.

Sıcağa maruz kalan hayvanlarda görülen belirtiler:

  • Bilinç kaybı
  • Hızlı nefes alıp verme
  • Uyuşukluk
  • Kurumuş burun, ağız ve deri
  • Depresyon
  • Halsizlik

Eğer köpeğinize ya da kedinize sıcak çarpmış ise derhal bir veterinere götürün. Götürürken hayvanınızın karnına ve ön bacaklarının kıvrımlarına (insanlardaki koltuk altlarına) su dökün.

Bulldog veya Boxer gibi kısa burunlu (brachycephalic) köpekler de dahil olmak üzere, bazı köpek ırkları sıcak havaya karşı daha savunmasızdır. Aynı şey, Angora kedileri veya Akita köpekleri gibi çok uzun ve yoğun kürklü evcil hayvanlara da olur.

İnsanlarda olduğu gibi, sıcak çarpmasına en müsait iki grup, yavrular ve yaşlı köpeklerdir çünkü metabolizmaları, yetişkin sağlıklı köpeklerin yaptığı gibi ısıyı dengeleyemez.

Yazın evcil hayvanınız ile nasıl ilgilenmeniz gerektiğine dair ipuçları

Köpeğinizin ve kedinizin sağlıklı olması için, yazın köpeğinizle ilgilenmeniz ve elinizden geleni yapmanız çok önemlidir. İşte size birkaç ipuçu:

1. Kötü havalandırmalı yerlerden kaçının

Köpeğinizi bir dakika bile arabada bırakırsanız olabilecekleri söyledik. Aynı zamanda, köpeğinizi temiz hava almayan bir yere kilitlemek de iyi değil. Evcil hayvanlarımız vücut ısılarını düşürmek için bizim kadar terleyemiyor ve gidip kendilerine su koyamıyorlar.

2. Evcil hayvanınızı güneşte bırakmayın

Evcil hayvanınızı ne olursa olsun gölge dışında bir yere bağlamayın; sıcak öğlen saatlerinde sadece su kaybına uğramazlar, aynı zamanda hastalanırlar ve güneş yanığı olurlar. Köpeklerin burunları ve kedilerin kulakları gibi, evcil hayvanlarda bazı bölgelerin oldukça hassas olduğunu unutmayın. Aynı zamanda hem kedilerde hem köpeklerde karın bölgeleri de hassastır.

yazın evcil hayvanınızın bakımı

3.Bol bol su verin

Hayvanınızın koyduğunuz suyu tek seferde içip içmemesi önemli değildir. Hayvanınıza normalde su verdiğiniz kabın yanına fazladan bir tane daha kap ekleyin. Su içmek, sıcaklarla başa çıkmanın en önemli yoludur. Suyun temiz ve soğuk olması önemlidir. Suyun içinde sivrisineklerin üreme ihtimaline karşı önlem olarak suyu her gün değiştirin.

4. Düzenli aralıklarla evcil hayvanınızı yıkayın

Her öğlen (ya da ne zaman beş dakika boş vaktiniz varsa) musluktan gelen serin suyla hayvanınızı ıslatmaya ne dersiniz? Soğuk bir banyo evcil hayvanınızın vücut ısısını dengelemesine yardımcı olur. Parklardaki çeşmelerden bile yararlanabilirsiniz (evcil hayvanlar girebiliyorsa tabii). İşin güzel tarafı, hayvanınız hemen kuruyacaktır, böylece eve gittiğinizde yerler ıslanmayacaktır.

5. Hayvanınızın patilerine dikkat edin

Beton, kum, taş ve diğer yüzeyler yazın çabuk ısınırlar. Biz ayakkabı giydiğimiz için fark etmiyor olabiliriz ancak hayvanların patileri sıcak yüzeyle temas etmektedir. Sıcak asfalt hayvanın ayaklarını yakabilir. Köpeğinizi çok sıcak saatlerde dışarı çıkarmamaya özen gösterin.

6. Hayvanınıza daha az mama verin

Sıcak havalarda, evcil hayvanınız kışın yemek istediği gibi iştahla yemeklere saldırmayacaktır. Yazın hayvanınızın karşılaşabileceği sindirim sistemi problemlerine ve beslenme düzeni değişimlerine dikkat edin. Veterinerinizin onayıyla, hayvanınızın porsiyonunu azaltabilir veya mamasını su ya da süt ile ıslatarak dehidrasyona uğramamasını sağlayabilirsiniz.

Yazın evcil hayvanınızla ilgilenmeyi ihmal etmeyin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.