Mutlu Kediler İçin 5 İpucu

Mutlu Kediler İçin 5 İpucu

Son Güncelleme: 31 Temmuz, 2018

Bir hayvanın ailenizin bir parçası olacağına karar verdiğinizde hiç kuşkusuz onun için en iyisini istersiniz. Sorumlu sahipleri, her evcil hayvanın ihtiyaç duyduğu özel bakım ve ihtiyaçların farkındadır. Bu yüzden mutlu kediler için size bazı ipuçları vereceğiz .

Bir Kedi Nasıl Mutlu Edilir?

kedi bakımı

Mırıldayan arkadaşınız yeni evine geldiği zaman ilk başlarda ihtiyatlı olacak. Çok yakında, evdeki farklı alanları ele geçirecek ve birçok kez, gerçek sahibin kim olduğunu merak ettirecek.

Ancak, bu sevimli yaratıklar yakında kalbinizi fethedecekler. Ve bu nedenle, kendinizi evcil hayvanınızın rahat ve mutlu hissetmesine yardımcı olacak pek çok yol bulmak için heyecan verici bir göreve başlayacaksınız. Bunun için, listemizdeki kedileri mutlu eden bazı şeyleri not almaktan çekinmeyin.

1. Evinizi Kedinin İhtiyaçlarına Göre Düzenleyin

Başka şeylerin yanı sıra, bir kedinin mutlu olması için, aşağıdakileri yerine getirdiğinizden emin olmalısınız: 

  • Kedinizin tırnaklarına şekil veren tırnak şekilllendiriciler (aynı zamanda mobilyalarınızın zarar görmesini engelleyecek)
  • Kedinizin rahatça uyuyabileceği ve kendini güvende hissedebileceği farklı alanlar yaratın.
  • Kedinizin saklanabileceği yerler yapın. (Neredeyse hiçbir şey, bir kediyi kutunun içine saklanmasından daha mutlu edemez.)
  • Kedinizin tırmanabileceği ve farklı yüksekliklerden dünyayı dikkatle seyredebileceği yüzeyler hazırlayın.
  • Kedinin avcılık oynayabileceği oyuncaklar edinin.
  • İhtiyacını giderebileceği sakin bir yer belirleyin.

Bir kediyi nasıl mutlu edeceğinizi biliyor musunuz? Kedinizi mutlu etmek için bazı ipuçlarını paylaşacağız. Bu şekilde, siz ve ailenin geri kalanı da mutlu bir zaman geçireceksiniz.

2. Kedinizin Dış Mekanlara Erişimini Sağlayın

Her ne kadar evcil ve kısırlaştırılmış kediler bir evin içinde huzur içinde yaşayabilseler de, gerçek şu ki, bu hayvanlar açık havada keşif yapmaktan çok fazla keyif alırlar. Bu yüzden,  kedinizi bir bahçeye, terasa veya balkona çıkmasından mahrum etmemelisiniz. Eğer bu mümkün değilse, dışarıya bakan bir pencere de iyi bir alternatiftir. Tabii ki, çit ve dikenli tel gibi gerekli önlemleri almalısınız; böylece hayvan kaçamayacak ve kaybolma ya da sakatlanma riski de olmayacaktır.

3. Oyun ve Sarılma

Bu güzel kedigiller oyun oynamayı ve okşanmayı çok severler. Ama bu aktiviteler için doğru zamanı belirleyen kedidir.  Bu aktiviteler sona erdiğinde de bunu net bir şekilde ortaya koyarlar. Buna ek olarak, kediler bedenlerinin sadece istedikleri bölümünü sevmenize izin verirler ve bu hayvandan hayvana farklılık gösterebilir. Biraz gözlem ve sabır ve çok fazla deneme ve yanılma ile birlikte, oyun oynama ve sarılma zamanı geldiğinde kedinizi nasıl mutlu edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

4. Bir başka kedi arkadaşlığı

Her ne kadar yetişkin olsalar da kimi durumlarda kedigillerde kıskançlık ya da adaptasyon ile ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz,  ideal olarak, evde birden fazla kedinizin olması daha iyidir. Kediler birbirlerine eşlik edip, birbirlerini düzeltmekle kalmayacak, aynı zamanda birlikte çok eğleneceklerdir. Ve bunun yanı sıra, sahiplerini de eğlendirecekler! Birlikte oynayan bir çift tüylü top hayattaki güzel şeylerden keyif almasını bilen herhangi bir ruh için inanılmaz eğlencelidir.

5. Yeterli Beslenme ve Ödül Mamaları

kedi beslenmesi

Kedinin özelliklerine göre ve veterinerinizin talimatları doğrultusunda dengeli bir beslenme, kedinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Muhtemelen bildiğiniz gibi, sağlıklı bir kedi mutlu bir kedidir. Bununla birlikte, eğer kedinizi gerçekten mutlu etmek istiyorsanız, onu özellikle hoşlandığı bir yemek ile ödüllendirin.  Uygun miktarda yiyecek kullanarak ve kedinizin beslenmesini riske atmadan, evcil hayvanınızı zaman zaman değişik lezzetlerle şımartmayı unutmayın. Kedinizin yiyecek seçimleri veya beslenmesi ile ilgili şüpheleriniz varsa, lütfen güvenilir bir uzmana danışın.

Kedinizin Bakımı İçn Diğer İpuçları

Kedinizi mutlu edecek ve yaşam kalitesini artıracak olan tüm bu detayların ötesinde, iyi bir yaşam sürmesi için yardımcı olan diğer sorumlulukları da unutmayınız:

  • Güvenilir bir veterinere yapılan düzenli ziyaretler
  • Kedinizin aşılarını ve aşı kayıtlarını güncel tutmak
  • İç ve dış parazit aşısı

Son olarak, kedinize iyi bakın ve ona mümkün olduğunca çok sevgi verin. Çok geçmeden, mutlu bir evcil hayvana sahip olmanın yanı sıra, daha mutlu bir insan olacağınızı da göreceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.