Kediler Karton Kutuları Neden Sever?

Kedilerin karton kutular için duydukları bu sevgi nereden geliyor? Bu konu ile ilgili her şeyi ve kedilerin neden karton kutu sevdiğini size bu makalede açıklayacağız!
Kediler Karton Kutuları Neden Sever?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedinize ne kadar oyuncak verirseniz verin, her zaman karton kutuları tercih edecek gibi görünürler. Peki ama kediler karton kutuları neden bu kadar çok sever? Bu sorunun cevabının, avcılardan saklanmak için zaman içinde geliştirdikleri içgüdüsel bir davranışla bir ilgilisi olmalıdır.

Kediler karton kutuları neden çok sever?

En pahalı oyuncakları alsanız da, kediniz basit bir karton kutuyla daha mı çok mutlu oluyor? Ancak siz bu davranışa anlam veremiyor musunuz? İşte kedilerin karton kutuları  neden sevdiğini açıklamaya yardımcı olan bazı şeyler:

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Kedileri Mutlu Etmek İçin Yapabileceğiniz 7 Şey

İçgüdü

Yukarıda söylediğimiz gibi, kedilerin karton kutuları sevmesinin nedeni kısmen zaman içinde geliştirdikleri içgüdüsel bir davranıştır. Küçük yerlerde saklanma içgüdüsü, kedilerin çevrelerindeki avcılardan kaçmalarına yardımcı oldu.

Karton kutular ve diğer küçük yerler kedilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Kutuya saklandıkları zaman, hiçbir şeyin kendilerine saldıramayacağını ya da zarar veremeyeğini hissederler.

Böylece, bu küçük alanlar küçük dostlarımız için çok huzurlu bir yer haline gelir. Ayrıca, kedilere, diğer hayvanlara dikkat etmelerini sağlayan daha geniş bir görüş alanı sağlar.

kediler ve karton kutular

Kediler kartonları neden sever: Merak

Merak, ne tür olursa olsun, çoğu kedinin belirleyici özelliklerinden biridir. Doğal meraklarının saklanma içgüdüsüyle birleşmesi, karton kutuları kendileri için çok çekici kılmaktadır.

Tabii ki, bu sadece karton kutular için geçerli değildir. Bunun yanı sıra, ilk defa evlerine gelen herhangi bir nesneyi, kişiyi ya da hayvanı da çok merak ederler.

Bu nedenle, kediniz yeni olan şeye veya kimseye gizlice yanaşıp burnuyla koklayarak, ne veya kim olduğunu anlamaya çalışabilir. Eğer bu bir kutu ise, kediniz muhtemelen içine girecektir.

Soğuk

Soğuk, kedilerin karton kutuları sevmesinin bir başka büyük nedenidir. Bir kedi için ideal oda sıcaklığı 30 ila 35 derece arasındadır. Havanın sıcaklığı bundan daha düşükse, genellikle daha sıcak bir yer bulmaya çalışırlar. Karton kutular bunun için harika bir adaydır, çünkü karton, ısı yalıtımı için en iyi malzemelerden biridir.

Atlama

Tüm bunların yanı sıra, karton kutular da üzerinden atlamak için harika bir yerdir. Kediler, karton kutuların içinde saklanırken etraflarındaki her şeyi gözlemleyebilir.

Bir şey bir kedinin merakına yol açarsa, hayvan o şeyin üstüne zıplayacaktır. Doğada, kediler avlarını yakalamak için dışarı fırlarlar, ancak evdeyken bunu sadece oyun olsun diye ve sizi şaşırtmak için yaparlar.

Kediler karton kutuları neden sever: Mükemmel bir saklanma yeridir

Kediler yalnız olmayı sever, bu onların doğasında vardır. Bu nedenle, karton kutular kendilerini diğer insanlardan ve hayvanlardan izole etmek için mükemmel bir yerdir.

Aynı zamanda, bir kedi kendisini içinde bulunduğu herhangi bir durumdan uzaklaştırmak istediği zaman, karton kutular çok kullanışlı olacaktır. Bunu yapmak için en sevdiği kartondan saklanma noktasından, yani kontrolün kendisinde olduğunu en çok hissettiği yerden daha iyi bir yer olabilir mi?

Daha az stres

Son yıllarda, araştırmalar kedilerin karton kutuları sevmesinin bir diğer büyük nedeninin stres ile alakalı olduğunu göstermiştir. Araştırmalara göre, karton kutulara erişimi olan kediler, erişimi olmayan kedilerden çok daha düşük stres seviyelerine sahiptir.

Ayrıca, kutular yalnızca kedilerin kendilerini daha güvende hissetmesini sağlamaz, aynı zamanda çevrelerine olan bağlarını da güçlendirir. Bu, insanlarla ve diğer hayvanlarla daha olumlu ilişkiler kurmalarına yardımcı olur.

Kedilerin nasıl iletişim kurduğunu bilmek ister misiniz? O halde göz atın: Kedilerin Beden Dili Hakkında İlginç Bilgiler

kediler karton kutuları neden sever

Kediler karton kutuları neden sever: Oyun malzemesi

Karton kutular için başka birçok kullanım alanı da vardır. Örneğin, karton kutuları; oynaması, tırmalaması ve çiğnemesi için kedinize verilebilecek bir şey olarak kullanabilirsiniz.

Kediler bu tür şeyleri tekrar tekrar yapmayı kesinlikle çok severler. Karton kutular, bir kedinin tırnaklarını keskinleştirmesi ve kaslarını germesi için harika bir yüzey oluşturur.

Bu yüzden, kedilerin basit bir karton kutuyu en güzel oyuncaklara bile tercih etmelerinin birçok nedeni vardır. İçgüdü ve davranış sıcaklık, güvenlik ve kedilerin doğal merakı ile birleştiğinde, karton kutuları onlar için mükemmel bir saklanma yeri haline gelir.

Normalde tüm eski kutularınızı geri dönüştürüyorsanız, bir ya da iki tanesini saklayın ve tüylü arkadaşınıza, kendini dış dünyaya karşı güvende hissedebileceği bir yer verin!

İlginizi çekebilir ...
Kedinizle Oyun Oynamak İçin İpuçları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedinizle Oyun Oynamak İçin İpuçları

Kedinizle oyun oynamak, neleri sevdiğini ve onu nasıl mutlu edeceğinizi bildiğiniz sürece yapabileceğiniz en eğlenceli aktivite olabilir.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.