Mobil Veteriner Bakımının Avantajları

İspanya'da, birkaç bölgede bir Vet-Mobil (mobil veterinerlik birimi) uygulanmaya başlamıştır. Veterinerlerin çalışmasını kolaylaştırır ve evcil hayvanlara büyük yarar sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek ister misiniz?
Mobil Veteriner Bakımının Avantajları

Son Güncelleme: 31 Mayıs, 2020

Bu fikir ABD’de, bazı insanlar evcil hayvanların evden çıkarılmadan veterinerlik bakımına ihtiyaç duyduğunu fark ettikten sonra doğdu. Tıpkı eve gelen veterinerlerde olduğu gibi, bu tür mobil veteriner birimi evcil hayvanlara daha hızlı ve daha rahat bir şekilde yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Eve gelen veterinerler

pet ambulansı

Eve gelen veteriner konsepti, veteriner hekimler gittikçe daha az çalıştıklarından ve ipotek ödemenin ve masrafları karşılamanın yeni yollarını bulmak zorunda olduklarından ötürü bir zorunluluk nedeniyle ortaya çıktı.

Evinize mümkün olduğunca çabuk gelecekler ve bakım, bir hastane binası dışında izin verilmeyen müdahale türünü gerektirmediği sürece, orada hayvanınıza bakacaklardır. Evet, ücretleri biraz daha yüksek olacak, çünkü iş programları diğer veterinerlere oranla yoğun olmayacaktır. Ortalama ücret ziyaret başına yaklaşık 15 Euro’dur.

Eve gelen veteriner ve mobil veteriner hekim arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor olmalısınız. Öyleyse, okumaya devam edin, size anlatalım!

Bir veteriner hekim birimi nasıl çalışır?

Eve gelen veteriner hekimler ve mobil veteriner birimleri aynı gibi görünse de, aslında farklıdırlar. Örneğin;

  • Mobil veteriner birim benzin için ücret almaz. Hayvanı taşımak ve hayvanın hastaneye yatırılması gerekiyorsa, bunu ekstra bir ücret talep etmeksizin yaparlar.
  • Tedavi için steril bir alan sağlarlar.
  • Evde gerçekleştirilemeyen en son tedavi teknolojisine sahiptirler.
  • Acil durumlar, eve gelen veterinerlerin ücretlerinin aksine, acil olmayanlarla aynı maliyete sahiptir.

Bunlar farklardan sadece birkaçı. Peki, bir mobil veteriner hizmetinden ne gibi avantajlar elde edersiniz?

Mobil veteriner biriminin faydaları

Birçok köpek, hareket ettirilmemeleri gereken şekillerde kaza geçirir. Onları bir kliniğe nakletmek yaralı hayvana zarar verebilir.

Ayrıca evcil hayvanlarını bir kliniğe götürmek için araçları olmayan insanlar da vardır. Eğer gerçekten hasta ise, otobüs veya metro ile taşınamaz.

Buna ek olarak, günde uzun saatler çalışan insanlar eve döndüklerinde açık olan bir klinik bulmakta zorluk çekebilirler.

acil durumlarda mobil veteriner

Eve gelen veterinerler genellikle 24 saat hizmet sunmazlar. Ancak mobil veteriner birimleri yılın 365 günü, günün 24 saati hizmet vermektedir.

Ayrıca, acil bir durumda, mobil veterinerlik birimi, bir ambulans gibi, hayvanı herhangi bir yere taşıyabilir. Buna ek olarak, diğer sürücüler de onlara yol vermek zorundadır. Bu, kliniğe daha hızlı ulaşmalarına yardımcı olur ve hayvanınızın hayatta kalma şansını artırır.

Birçok köpek seyahat etmeyi veya veterinere gitmeyi sevmez, bu yüzden kendi evlerinin rahatlığında bakılmak onlar için gerçek bir avantajdır. Hayvan korkmuyorsa veya endişelenmezse tedavi daha kolay olacaktır.

Bir mobil veteriner birimi, özellikle zaman kaybının evcil hayvanınız için ölümcül olabileceği acil durumlarda, veteriner bakımını kolaylaştırır.

ABD, İspanya ve diğer birçok ülkede çok sayıda mobil veteriner birimi bulunmaktadır. Bu tür veteriner bakımı, evcil hayvanımızın sağlığıyla ilgilenme şeklimizi yavaş yavaş değiştirmektedir. Umarız yakında çok daha fazla ülkeye yayılabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.