Köpekler İçin Acil Müdahale ve İlk Yardım

Köpeğinizin başına bir şey gelmesi durumunda yapmanız gereken ilk şey sakin kalmak ve panik yapmamaktır. Evcil hayvanınızı bir battaniyeye sarın ve nabzını ölçün, sonra onu veterinere götürün.
Köpekler İçin Acil Müdahale ve İlk Yardım
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kazalar, yaralar, yaralanmalar ve kırıklar! Dışarıda yapılan rutin bir yürüyüş bile bu aksiliklerden herhangi biriyle sonuçlanabilir. Köpekler için acil müdahale ve ilk yardım gerektiği zaman neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için, bu makalemizi mutlaka okuyun!

Acil bir durumda, köpeğinizin hayatını kurtarmak için nasıl davranacağınızı bilmek önemlidir. Kazadan hemen sonra, köpeği sol tarafına yatırmanız ve derhal bir battaniyeyle sarmanız gerekir. Köpeğiniz a ğır bir darbe aldıysa acil tıbbi yardıma ihtiyacı olacaktır.

köpek zehirlenmeleri

Köpeğinizin bilinçsiz olması durumunda, oksijenin solunum sistemine kolayca girebilmesi için boynunun düz olduğundan emin olun. Göğsünün gözle görülür bir şekilde yükselip yükselmediğini kontrol edin.

Hayvanın nefes alması düzenliyse, nabzını arka patilerinin içinden ölçün. 13 kilonun altındaki bir köpek için normal kalp atış hızının dakikada 100 ile 160 atış arasında olduğunu unutmayın.

Köpeğinizin kalp atışı sayısını 15 saniye boyunca sayın ve nabzını bulmak için bu sayıyı 4 ile çarpın. Doğru sayıyı bulduğunuzdan emin olmak için hesaplamaları bir kez daha yapın.

köpek yaralanmaları

En hassas kısım, köpeğinizi veterinere ya da acil servise götürmektir. Çünkü bu onun için rahatsız edici ve acı verici olabilir. Onu taşırken battaniyeye sarılı tutun. Araba kullanıyorsanız, onu arabanın zemininde bırakmayın. Çünkü, eğer fren yapmak zorunda kalırsanız, bu onun yaralanmasını çok daha kötü hale getirebilir.

Yaralanmalar, kanamalar, kırıklar… Kazadan sonra köpeğiniz

Köpeğinizde kanama varsa

Köpeğinizin kanaması olması durumunda, derhal kan akışını durdurmanız gerekir. Bunu yapmak için, suya batırılmış bir bezi (kumaştan üretilmiş – pamuk iplik bırakır) yaraya bastırmanız gerekir.

Ancak böyle bir durumda kumaştan üretilmiş bir bez kullanılması gerekir. Çünkü pamuk yarada iplik bırakabilir. Kanamayı durdurduktan sonra, kanayan yaranın etrafındaki tüyleri kesin. Böylece köpeğiniz temizlenebilir ve bu da yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlar. Sonra hemen veterinere götürün.

Köpeğinizi başka bir köpek ısırdıysa

Yara bir ısırık sebebiyle oluştuysa, tüyleri kesmenin yanı sıra; etkilenen bölgeyi de temizleyin. Bunu yapmak için hassas ciltler için ılık su ve dezenfektan kullanın. Daha sonra antiseptik krem uygulayın. Yara derinse derhal onu veterinere götürün.

Köpeğinizin vücudunda kırık varsa

Köpeğinizin vücudunda kırık varsa, köpeğinizi tutarken çok dikkatli olun ve ani hareketler yapmaktan kaçının. İlk yardım deneyiminiz varsa kırık kemiği sabitlemek için kravat, dergi, ip parçası vs. kullanabilirsiniz.

Daha sonra ne yapacağınızı bilmiyorsanız, köpeğinize daha fazla zarar vermemek için etkilenen vücut kısmını hareket ettirmemek en iyisi olacaktır.

Köpeğiniz boğulduysa

Köpeğiniz suya düştükten sonra nefessiz kaldıysa ya da boğulma semptomları varsa, köpeğinizi çıkarmanın en iyi yolu, onu arka patilerinden çekerek yukarı kaldırmaktır; böylece, akciğerindeki sıvı da ağzından çıkabilir.

Eğer köpeğiniz nefes almıyor gibi görünüyorsa, göğüs kafesinin her iki tarafına ritmik olarak baskı uygulayarak kalp masajı yapmaya çalışın. Bir elinizle ağzını kapatıp, diğer elinizle burun deliklerine bir tüp tutarak oradan hava üflemek yardımcı olabilir.

Zehirlenme ihtimali

Zehirlenme bir köpeğin günlük aktiviteleri sırasında yaşayabileceği bir diğer ciddi risktir. Zehirlenme belirtileri oldukça açıktır: Kusma, baş dönmesi, kasılmalar, vb. Hatta evcil hayvanınız  ağzından köpükler çıkarmaya bile başlayabilir.

köpek kazaları

Bu gibi durumlarda, ilk adım zehirli maddeyi tanımlamak ve veterinere götürmek için bir kavanoza koymaktır. Bu arada, zehri seyreltmek için köpeğinize su ya da süt vermeye devam etmeniz gerekir.

Eğet toksin köpeğin derisiyle temas etmişse, köpeğinizi bol suyla yıkayın; böylece kendini yalarsa daha fazla zehir almamış olur. Daha önce de belirtildiği gibi, eğer gerekirse etkilenen bölgedeki tüyleri kesebilirsiniz.

Gözle ilgili acil durumlar

Yürüyüş sırasında, köpeğinizin karşılaşabileceği birçok tehlike vardır. Kum tanecikleri, ağaç dallarının parçaları ve bunlara benzer şeyler köpeğinizin gözlerine kaçabilir. Eğer göz küresinde bir yaralanma varsa ve göz kapağı şişmişse, köpeğinizin gözlerini açmaya zorlamayın.

İlk yardım çantası

Evcil hayvanınızın bakımını yapabilmek için her zaman ilk yardım çantası bulundurun. Bu ilk yardım çantasının içinde eldiven, makas, tentürdiyot, bandaj, termometre, pamuk, oksijenli su, alkol, gazlı bez, cerrahi bant vb. gibi şeylere ihtiyacınız olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.