Köpeğim Kaza Geçirdi: Yapmanız Gerekenler

Köpeğiniz kaza geçirdiği zaman ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazıda size bazı hayati bilgiler vereceğiz.
Köpeğim Kaza Geçirdi: Yapmanız Gerekenler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizin bir trafik kazasına karışması, bazı kemiklerinin hasar görmesi, yaralanması ve hatta kemiklerinin kırılması istenmeyen durumlar olsa da son derece muhtemeldir. Köpeğinizle günlük yürüyüşlerinizi yaparken bile kazalar meydana gelebilir. Bu nedenle köpeğiniz bir kaza geçirdiğinde nasıl davranmanız gerektiğini bilmeniz gerekir; onu kucaklayıp veterinerlere götürmeden önce evcil hayvanınızın hayatını kurtarmak için almanız gereken bazı önlemler olabilir. Köpeğim kaza geçirdi ne yapmayalım demeden önce, elinizden neler gelebileceğini öğrenin.

Herhangi bir kazadan sonra köpeğinizi sağ tarafına doğru yatırmalısınız ve hemen bir battaniye ile üstünü örtmelisiniz. Güçlü bir darbe, bir hayvanın hayatı için önemli bir risk oluşturabilir. Evcil hayvanınız bilinçsiz hale gelirse, nefes almaya devam edebilmesi için öncelikle boynunu düzeltin. Ardından ağzını açın ve hava geçişini önleyebilecek herhangi bir nesneyi ortadan kaldırmak için dilini dikkatlice dışarı çıkarmaya çalışın.

minik köpek kucakta duruyor

Köpeğinizin nefes alıp almadığını nasıl anlarsınız? Öncelikle göğüs kafesinin şişip şişmediğine bakabilirsiniz. Eğer nabzını ölçmek istiyorsanız, bunu arka bacaklarından doğru yapın. Bu işlemi yaparken aklınızda bulundurmanız gereken şey, normal bir köpeğin dakikada nabzının 100-160 arasında attığıdır (13 kilonun altındaki köpeklerden bahsediyoruz).

Dakikada toplam kaç kez kalbinin attığını ölçmek için kalp atışlarını 15 saniyelik periyodlarla ölçün ve bulduğunuz sayıyı 4 ile çarpın. Doğru saydığınızdan emin olmak için bu işlemi mutlaka tekrarlayın.

Yaralı köpeğinizi veterinere veya acil bakım servisine transfer ederken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü bu yer değiştirme işlemi köpeğiniz için rahatsız edici veya acı verici olabilir. Evcil hayvanınızı hareket ettirirken bir battaniye ile sarmanız mantıklı olabilir. Eğer araba ile götürmeyi planlıyorsanız, köpeğinizi ayaklarınızı koyduğunuz kısma yerleştirmemeye dikkat edin. Ani frenler sonucunda daha çok hasar görebilir ve dolayısıyla daha çok acı çekebilir.

Köpeğim kaza geçirdi: Yaralanma, kanama, kırık ve çatlaklar

  • Eğer kanama varsa, en kısa sürede bu kanamayı durdurmanız gerekiyor. Bunu yaparken suya batırılmış bir kumaş parçasını (tercihen pamuklu) kullanabilirsiniz. Kanama durduğu zaman, kanamanın etrafındaki tüylü kısmı tıraş edin. Bu şekilde bölge temiz kalabilecek ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacak. Sonrasında ise derhal veterinerinize gidin.
  • Eğer başka bir köpeğin ısırması sonucu köpeğiniz yaralandıysa, bir önceki maddedeki gibi yaralanan bölgenin etrafındaki tüyleri kesin ve yaralanan bölgeyi temizleyin. Bu işlemi uygularken ılık su kullanın ve sert olmayan bir dezenfektan tercih edin. Sonrasında ise etkilenen bölgeye antiseptik krem sürün. Eğer yara derinse, acilen veterinere gitmeniz gerekiyor. 
  • Eğer kırık veya çatlak varsa, ani hareketler yapmamaya dikkat etmeniz gerekiyor; çok dikkatli olmalısınız. Bir kemer, dergi veya bir parça bez yardımıyla yaralanan bölgeyi sabitlemeye çalışmanız gerekiyor (eğer ilk yardım eğitiminiz varsa). Eğer ne yapmanız gerektiği hakkında herhangi bir bilginiz yoksa, yaralanan bölgeyi asla hareket ettirmemeniz gerekiyor. Aksi takdirde yara daha da kötü bir hale gelebilir.
  • Boğulma. Evcil hayvanınız boğulma tehlikesi geçirdikten sonra hala acı çekiyorsa, yapabileceğiniz en mantıklı şey arka ayaklarından doğru havaya kaldırmak. Bu şekilde tüm sıvıyı ciğerlerinden çıkarabilirsiniz. Eğer nefes almadığını fark ederseniz, göğüs kafesinin her iki tarafına ritmik olarak bastırarak yeniden canlandırmaya çalışın. Bu bahsettiğimiz pratik bir işlemdir; hayvanın ağzını bir elinizle sıkıca kapatın ve diğer elinizle burun deliklerinden üfleyebileceğiniz bir kanal oluşturun.

Zehirlenme durumunda ne yapacaksınız?

hasta köpek acilde yatıyor ve köpeğim kaza geçirdi

Köpekler dış mekanlarda vakit geçirdiklerinde zehirlenme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Zehirlenmenin belirtileri çok açık bir şekilde kendini gösterir: kusma, baş dönmesi ve nöbet geçirme gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Köpeğinizin ağzında köpükler olduğunu bile gözlemleyebilirsiniz. Öncelikle zehirlenme durumunu teşhis etmeniz gerekiyor ve eğer yediği bir şeyden şüphe ediyorsanız bu maddeyi de yanınızda veterinerinize götürmeniz lazım. Ancak en önemlisi, zehirlenme durumunda asla ama asla köpeğinize süt veya su vermemelisiniz.

Eğer zehirli madde köpeğinizin teniyle temas etmişse, bol su ile bu bölgeyi yıkayın. Böylece kendini yaladıkça daha fazla zehirli maddeyi vücuduna almamış olur. Eğer gerekirse, köpeğinizin tüylerini kırpabilirsiniz.

Gözle ilgili acil durumlar

Köpeğinizi dışarıda gezdirdiğiniz zaman aslında birçok potansiyel tehlike sizi bekler. Kum tanelerinden sivri ağaç dallarına kadar birçok şey evcil hayvanınızın yaralanmasına neden olabilir. Eğer köpeğinizin gözü veya göz kapağı yaralanırsa, açmak için asla zorlamayın.

Köpeğiniz için ilk yardım çantası bulundurun

Acil durumlarda kullanacağınız ilk yardım çantasında eldiven, makas, iyot çözeltisi, bandaj, bant, klinik termometre, pamuklu bez toplar, oksijenli su, alkol ve gazlı bez olduğundan emin olun. Köpeğim kaza geçirdi ne yapacağım diye düşünmek yerine, hayati bilgiler ışığında ona yardımcı olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Caloni, F., Cortinovis, C., Rivolta, M., & Davanzo, F. (2012). Animal poisoning in Italy: 10 years of epidemiological data from the Poison Control Centre of Milan. Veterinary Record. http://doi.org/10.1136/vr.100210

  • Cortinovis, C., Pizzo, F., & Caloni, F. (2015). Poisoning of dogs and cats by drugs intended for human use. Veterinary Journal. http://doi.org/10.1016/j.tvjl.2014.11.004

  • Shuler, C. M., DeBess, E. E., Lapidus, J. A., & Hedberg, K. (2008). Canine and human factors related to dog bite injuries. Journal of the American Veterinary Medical Association. http://doi.org/10.2460/javma.232.4.542

  • Stafford, J. R., & Bartges, J. W. (2013). A clinical review of pathophysiology, diagnosis, and treatment of uroabdomen in the dog and cat. Journal of Veterinary Emergency and Critical Care. http://doi.org/10.1111/vec.12033


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.