Lavanta Yağının Köpeklere Faydaları

Lavanta yağı sakinleştiricidir, şişkinliği azaltır ve doğal bir kovucu görevi görür. Aşağıdaki yazıda, köpekler için lavanta yağının faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin.
Lavanta Yağının Köpeklere Faydaları

Son Güncelleme: 31 Aralık, 2019

Lavanta yağı, Amerika Birleşik Devletleri’nde çok yaygın bir bitki olan aynı adlı bitkinin çiçeklerinden gelir. Bu yağ, rahatlatıcı özellikleri nedeniyle insanlar arasında özellikle popülerdir – ancak köpekler için de harikadır. Köpekler için lavanta yağı doğal bir yatıştırıcı işlevi görür, ancak hepsi bununla kalmaz.

Lavanta yağının özellikleri

Bu yağ en iyi bilinen yağlardan biridir. Bu çok sayıda özelliği sayesinde, insanlar onu eski zamanlardan beri kullanıyor:

 • Yatıştırıcı. İnsanlar lavanta yağını düşündüğünde, akla ilk gelen faydası budur. Uykuya yardımcı olarak iş görür, kasları gevşetir ve endişeli, stresli durumları azaltmaya yardımcı olur.
 • Antiseptik. Lavanta, virüslere ve bakterilere karşı çalışan anti-mikrobik özelliklere sahiptir.
 • Ağrı kesici. Lavanta yağı, özellikle kas ağrısı söz konusu olduğunda etkili bir ağrı kesicidir.
 • Antienflamatuvar. Şişmiş bölgelerde lavanta yağı kullanımı enflamasyonu azaltır.
 • Şifa. Yaralara, yanıklara yardımcı olur ve akne ve dermatit tedavisinde de etkilidir.

Lavanta Yağının Köpeklere Faydaları Nedir?

 • Doğal gevşetici. Aroması rahatlatıcı özelliklere sahiptir ve köpeklerin rahatlamasına ve dinlenmesine yardımcı olur.
 • Sinek kovucu. Bu yağ tek başına veya artemis gibi diğer uçucu yağlarla kombine edildiğinde etkili bir böcek kovucudur. Bu, kimyasal bileşikleri, linalool ve cuminaldehit sayesindedir. Doğal bir bariyer oluşturmak için bu yağın birkaç damlasını halıya veya zemine damlatın.
 • Yatıştırıcı krem. Köpekler için lavanta cilt için bir yatıştırıcıdır ve tahriş olmuş cildi böcek ısırıklarından ve dermatitten rahatlatabilir. Aynı zamanda iyi bir antienflamatuar ve yaralar ve yanıklar için bir şifacıdır.
lavanta yağı ile rahatlayan köpek

Evde köpekler için lavanta yağı hazırlama

Elinizde lavanta çiçekleri varsa, kendi lavanta yağınızı yapabilirsiniz. İşlem çok kolaydır:

 1. Taze çiçekler toplayın ve güneşte kurumaya bırakın.
 2. Çiçekler kuruduktan sonra, onları çok fazla kırmadan bir havanda ezin.
 3. Çiçekleri bir tencerede su veya başka bir yağla kısık ateşte birkaç saat ısıtın.
 4. Yağı süzün ve ışıktan uzakta bir kavanozda saklayın.

Bu ev yapımı yağ ile sabunlar yapılabilir veya ev kokusu olarak kullanabilirsiniz. Tabii ki, kendi yağınızı yapmak yerine, bir eczaneden veya aktardan da satın alabilirsiniz. Yağ ne kadar saf ve ne kadar az katkı maddesi içeriyorsa o kadar kaliteli olur.

Konsantrasyona bağlı olarak yağı belli bir dereceye kadar seyreltmeniz gerekebileceğini unutmayın. Kullanmadan önce üreticinin talimatlarını dikkatle okuyun ve uygulayın.

Yağın uygulanışı

Lavanta yağını doğrudan köpeğinizin cildine uygulamak yerine su veya başka bir yağla seyreltmeniz çok önemlidir. Evcil hayvanınızın alerjik olmadığından emin olmak için köpeğinizin üzerinde az miktarda seyreltilmiş bir miktarı test ederek başlayabilirsiniz.

Yağı uygularken köpeğinizin gözlerinden, burnundan, ağzından, genital bölgesinden ve anal bölgesinden uzak durmayı unutmayın. Ayrıca uygularken köpeğinizin sırtına ve karnına hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Ayrıca bir sprey şişesini suyla doldurabilir ve birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Ardından, karışımı eviniz, mobilyalarınız, köpek yataklarınız vb. için bir sprey olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde, yağ köpeğiniz için aromaterapi görevi görecektir.

köpek masajı

Ayrıca, bileşenleri arasında bu yağı içeren şampuanlar ve saç kremleri vardır. Onları, özellikle köpekler için yapıldığı sürece köpeğinizi yıkamak için kullanabilirsiniz. Bu ürünleri genellikle özel mağazalarda ve evcil hayvan dükkanlarında bulabilirsiniz.

Lavanta yağı, köpeğiniz için kullanabileceğiniz tek yağ değildir. Aslında, faydalı olan diğer çeşitli yağlar da vardır. Bunlar papatya, biberiye, mercanköşk, niaouli, nane vb. yağlardır. Sadece uçucu yağların tıbbi tedavinin veya veteriner teşhisinin yerini almayacağını unutmayın. Yağları sadece gerektiğinde uyguladığınızdan emin olun.

İlginizi çekebilir ...
Kedi ve Köpeklerin Ruh Sağlığı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedi ve Köpeklerin Ruh Sağlığı

Hayvanların karakter ve davranışlarını değiştirebilecek bazı psikolojik bozukluklar vardır. Mutlu ve sağlıklı bir yaşam için bunlara dikkat etmeliy...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Cheryl Lans & Nancy Turner & Tonya Khan. Medicinal plant treatments for fleas and ear problems of cats and dogs in British Columbia, Canada, 2008.
 • Gabriela Barrera, Adriana Jakovcevic y Mariana Bentosela. Calidad de vida en perros alojados en refugios: Intervenciones para mejorar su bienestar, 2008.
 • The Bark, the dog culture magazine. Essential Oils And Dogs.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.