Köpeğinize Masaj Yapmanın Faydaları Nelerdir

Köpeğinize Masaj Yapmanın Faydaları Nelerdir

Son Güncelleme: 19 Kasım, 2018

Kim iyi bir masajdan hoşlanmaz ki? Pek çok fiziksel faydasına ek olarak masaj, bizi rahatlatmaya ve genel olarak daha iyi hissetmemize yardımcı olur. Pekala, masajın köpekler için de harika olduğunu duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Hiç köpeğinize masaj yaptınız mı? Bugün size köpek masajının faydaları ve nasıl yapılacağı hakkindaki her şeyi anlatacağız.

Köpek masajının faydaları

Köpeklerimiz de tıpkı bizler gibi masaja bayılırlar. Aynı zamanda hem fiziksel, hem de ruhsal olarak bundan aşırı derecede fayda görür. Ruhsal açıdan rahatlarlar ve sevildiklerini hissederler.

köpek masajı
Yazar: Rubí Flórez

Köpek masajının fiziksel olarak sağladığı yararlar ise şunlardır:

 • Kan dolaşımını arttırır.  Bu türden bir dış uyarım, kan damarlarını genişletir ve bu da dolaşımının artmasını sağlar. Köpeğinizin kan dolaşımını arttırmak yalnızca yaşam süresini uzatmakla kalmaz, aynı zamanda kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine de yardımcı olabilir.
 • Stres ve kaygıyı azaltır. Masajın etkisi insanlarınkine çok benzer, çünkü rahatlamak stres ve kaygının azalmasına yardımcı olur. Köpeklerin de stresli olabileceğini biliyor muydunuz? Bunun pek çok olası nedeni var, egzersiz eksikliği bunlardan sadece bir tanesi.
 • Hastalıkları tespit eder. Köpeğinize masaj yapmak, topaklar veya parazitler gibi diğer anormallikleri tespit etmenin bir başka yoludur.
 • Oksitosin salınımı olur. “Sevgi hormonu” olarak da bilinen bu hormon, fiziksel temas ile serbest bırakılır.
 • Köpeğiniz ile aranızdaki bağı güçlendirir. Köpeğiniz ile daha da yakınlaşacaksınız, bu mümkün çünkü, birlikte kaliteli bir zaman geçireceksiniz ve köpeğiniz bundan çok büyük keyif alacak.

Ancak, köpeğinizin tüm bunlardan faydalanabilmesi için, masajı doğru bir şekilde yapmalısınız. Peki nasıl?

Köpek masajı nerede ve nasıl yapılmalı

Köpeğinize masaj yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli faktörler vardır.

 • Köpeğinizin rahatlamasına yardımcı olun. Şunu göz önünde bulunduralım: Köpeğiniz her ne kadar masajı çok sevse de, onun yere uzanmasını ve rahatlamasını sağlamak kolay değildir. Bu yüzden onun en sevdiği yerlerde, onu okşayarak başlayın. Köpeğiniz rahatlayacak ve böylelikle ona harika bir masaj yapacaksınız.
 • Parmak uçlarınız ile köpeğinizin boynunu çok yavaşça ovun ve dairesel hareketler yapın. Küçük köpekler için küçük daireler ve daha büyük köpekler için büyük daireler yapın.
 • Daha sonra ellerinizi aşağıya doğru kaydırın ve köpeğinizin omuzlarına doğru inin. Sıkmayın; nazik ve dairesel hareketlerle yapmalısınız.
 • Patiler ve göğüs bölgesi. Köpeğinizin bacaklarını yukarıya kaldırmayın, aksine onlara yukarıdan aşağıya doğru masaj yapın ve göğsünden aşağı doğru hareket ederken aynı şekilde devam edin.
 • Ön ve arka bacaklar. Parmaklarınızı, köpeğinizin arka bacaklarına ulaşıncaya kadar birkaç kez yukarı ve aşağı doğru kaydırın.
köpek masajı
 • Doğru zamanı seçin. Stres ve koşuşturmanın olmadığı, her ikinizin de dingin olduğu bir zaman dilimini seçin. Örneğin, bir kanepede TV seyrederken veya yalnızca dinlenme anınız olan bir akşamı tercih edebilirsiniz.
 • Masajın süresini yavaş yavaş uzatın. Başlangıçta, köpeğinizin bundan rahatsız olması olasıdır, bu nedenle ilk başlarda masajlar birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir. Zorlamayın. Köpeğinize istediği kadar masaj yapın, eğer hoşuna gidiyor gibi görünüyorsa 10 dakika boyunca masaj yapın.
 • Profesyonel bir masaj terapisti olmaya çalışmayın. Profesyonel bir terapist olmadığınızı unutmayın. Bu yüzden derin doku masajları yapmaya kalkışmayın; bunu bir uzmana bırakın. Masajlarınız, yalnızca rahatlatıcı türden ve olası sağlık sorunlarını tespit etmek yönünde olmalıdır.

Köpek masajı konusunda uzman bir profesyonel arıyorsanız, tavsiye için veterinerinize danışmayı unutmayın. Kendi başınıza daha derin bir masaj yapmaya çalışırsanız köpeğinizi incitebilirsin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.