Endişeli Bir Köpeği Sakinleştirmenin Yolları

Sadık dostlarımız köpekler, tıpkı bizler gibi endişe ve benzeri duygular yaşarlar. Tabii ki onların bu duruma gelmesi ne hoş ne de zordur.
Endişeli Bir Köpeği Sakinleştirmenin Yolları

Son Güncelleme: 18 Haziran, 2019

Köpekler ve insanlar benzer duyguları tecrübe eder. Geçmişteki olumsuz tecrübeler ve stresli durumlar, hem bizlerde hem köpeklerde endişe nöbetlerini tetikleyebilir. Köpeklerde endişenin yani anksiyetenin semptomlarını tanımlamak ve nasıl önlenebileceğini bilmek, onların sağlıklı ve mutlu olmasını istiyorsanız çok önemlidir.

Köpeklerde Korku, Fobi ve Endişe

Korku otonom sinir sisteminin bir reaksiyonudur. Bu, sinir sisteminin bir parçasıdır ve somatik sinir sisteminin aksine istemsiz eylemleri kontrol eder. Otonom sistem tarafından oluşturulan bu istemsiz reaksiyonlar “savaş ya da kaç” gibi bir tepkiye yol açabilir. Aynı zamanda, bir saldırıya veya yakın tehdite karşı fizyolojik bir tepki olan felci de tetikleyebilir.

Köpeğinizin vücudu, tehlikeli durumlarda onları hayatta tutmak için tetiklenen bu tür bir davranış sergiler. Korktuklarında, vücutları savaş ya da kaç durumunu hazırlamak için mümkün olduğunca çabuk şekilde tepki verir.

Korku devam ediyor veya sadece belirli bir uyarı ile tetikleniyorsa, fobi dünyasına giriş yapıyoruz demektir. Bazen sadece mekanlar ve fobi ile bağlantılı şeyler köpekte bir reaksiyon tetikleyecektir.

küçük çocuk ve köpek

Anksiyeteyi tetikleyen şeyler gelecekteki bilinmedik veya hayali tehlikelerin beklentisidir. Fiziksel ve psikolojik tepkilerle ilişkili korkuyu serbest bırakır. Köpeklerde endişe genellikle sahiplerinden uzun süre boyunca ayrı kaldıklarında oluşur.

Endişe İle Bağlantılı Sebep ve Belirtiler

Her köpeğin korkuları ve fobileri, onları sınıflandırmayı zorlaştıran öznel karakterlere sahiptir. Bununla birlikte, en yaygın sebeplerden bazıları şunlardır:

 • Bir hastalık veya sancılı bir sakatlık yüzünden acı çekmek bir hayvanın endişe seviyesini yükseltebilir ve korku, fobi veya ansksiyete oluşumuna katkıda bulunabilir.
 • Merkezi sinir sisteminde yaştan dolayı veya bulaşıcı hastalıklar yüzünden oluşan bir dengesizlik korku, fobi ve anksiyete gibi davranışlarla ilgili sorunlara neden olabilir.
 • Özellikle travmatik bir deneyim hayvanın ruhunda bir iz bırakabilir. Ondan sonra endişe nöbetleri benzer durum, mekan veya benzer insanlar çevresinde gerçekleşebilir.
 • 14 haftanın altındaki yaştaki yavru köpeklerin izolasyonu veya kötü davranılması kişiliklerine etki edebilir. Gergin hayvanlar haline gelirler, panik atak veya anksiyeteye yatkın olurlar.
 • Bir hayvanın sürekli olarak terk edilmesi sıklıkla ayrılık endişesi ile sonuçlanır. Bu sorun sürekli barınaklara girip çıkan hayvanlarda sıklıkla görülür.
endişe sahibi köpek

Eğer köpeğinizin geçmişinde yukarıdakilerin herhangi birisi varsa, korkak ve başkasına muhtaç bir kişilik geliştirmeleri muhtemeldir. Endişe nöbetleri hayatlarının bir noktasında ortaya çıkabilir. Meydana geldiği zaman bir an önce tanımlamak köpeğinizin hayatını kurtarabilir.

 • Korku ve şok titreme, eneji kaybı ve kaçmaya eğilim olarak kendini gösterebilir.
 • Eğer köpeğiniz paniğe kapıldıysa, güvenli bir yere kaçacak ve muhtemelen kendi kendine zarar veren davranışlar geliştirecektir.
 • Aşırı durumlarda, otonom sinir sisteminin bir parçası olan sempatik sinir sisteminde bir reaksiyon olabilir. İshal ve idrar kaçırma en tipik harici işaretlerdir.

Köpeklerde Endişenin Tedavisi ve Önlenmesi

Çok az insan veterinerlerin köpeklerdeki anksiyete teşhisini koyabileceğini ve semptomları tedavi etmek için ilaç tedavisi olduğunu biliyor. Eğer problem gitmezse köpeğinizin hayatını tehlikeye atarsınız, bu yüzden veterinere gidin.

En basit önleme metodu köpeğinizi daha önce endişe durumunu tetikleyen durum  veye şeylere maruz bırakmamaktır. Eğer maruz kalması kaçınılmazsa, köpeğinizi okşayarak ve stresin kaynağından mümkün olduğunda çabuk çıkararak sakinleştirmeye çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mentzel, R. E. (2006). Fisiopatología, diagnóstico y tratamiento de la ansiedad por separación en el perro. Clínica veterinaria de pequeños animales, 26(4), 0329-334.
 • Pérez Rossi, A. L. (2017). Ansiedad por separación de caninos. (Tesis de Grado, Universidad de la República Uruguay)
 • Talegón, M. I., & Delgado, B. A. (2009). Síndrome de Ansiedad por Separación. Canis et felis, (100), 76-81.
 • Mentzel, R., & Snitcofsky, M. (2018). Eto-neuro-inmuno-endocrinología de los trastornos de ansiedad en caninos y felinos. Anuario de Investigación USAL, (4).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.