Kükürt ve Köpekler: Çare Mi, Zarar Verme İhtimali Mi Var?

Kükürt ve Köpekler: Çare Mi, Zarar Verme İhtimali Mi Var?

Son Güncelleme: 01 Ekim, 2018

Belki de bir gün dışarda yürürken, bir sokağın köşesinde sarı bir toz görmüşsünüzdür. İşte bu gördüğünüz şey kükürttür. İnsanlar kükürdü, köpekleri istemedikleri yerlere çiş yaptığı zaman, bunu engellemek için “ev yapımı” bir çözüm olarak kullanırlar. Ancak son aylarda bu konu ile ilgili şüpheler arttı.  Kükürt ve köpekler, bu gerçekten işe arayan bir yöntem mi? Gelin birlikte öğrenelim.

Köpeğinin evin her köşesine işemesini hiç kimsenin istemeyeceğini biliyoruz. Bunun bir sonucu olarak, bazı insanlar köpeklerin bu davranışını engellemek için bazı şeyler denemeye başladı. Başarısız olan bazı denemelerin arasında şişelerce suyu ve diğer şeyleri dışarıda bırakmak bile vardı. Bu durum insanların daha da güçlü ürünler kullanmasına yol açtı. Ancak kükürt ve köpeklerin arasının pek de iyi olmadığını bilmek önemlidir.

Kükürt ve Köpekler, Bu Gerçekten İşe Yarar mı?

Pek çok insan, kükürdün köpeklerin evlerimizin köşesine işemesini engellemek için işe yarama ihtimalinin olduğuna inanıyor. Ancak yapılan son çalışmalar, insanların bu amaçlarına ulaşmalarından çok uzak olduğunu gösteriyor. Hatta, kükürt aslında her şeyi daha da kötü bir hale sokuyor ve hayvanlara zarar veriyor.

Kükürdün zehirli bir madde olduğunu kesinlikle unutmamamız gerekir. Köpeğiniz, kükürdü sadece koklayarak bile kendini zehirleyebilir. Hatta, bu konu İspanya Ulusal Polis Teşkilatı’nın, kükürdün bu amaçla kullanılmasının durdurulmasını talep eden bir uyarı yayınlaması ile son derece ciddileşmiştir.

yürüyüş yapan iki köpek

Polis sadece bununla da kalmayıp, soruşturma yapabilmek adına, sokaklarda bu maddeyi gören herkesin polise müracaat etmesini istedi.  Polisler gerçekten de hayvanların güvenliğini sağlamaya çalışıyorlar.

Bizim İçin de Zararlı

  Polis , bu maddenin hayvanlara verdiği zarar kadar, sokakları da kirlettiği konusunda herkesi uyarıyor. Dahası, insanlar da bu maddeyi koklayacak ve göz neslesi (konjunktivit) olma riski altına girmiş olacaklardır. Üstelik sadece bu da değil, kükürt nefes almada zorluğa ve astım hastalığına yol açabilir.

Tüm bunların üstüne bir de yangın başlatabilecek derecede yanıcı bir maddedir. Kükürdün havaya karışabileceğini ya da oksitlenebilir maddelerle tepkimeye girebileceğini kesinlikle unutmamamız gerekir. Sonuç olarak varmak istediğimiz nokta, kükürdün hem evcil hayvanlar hem de insanlar için bir tehlike olduğudur. Hatta polis, köpekleri uzaklaştırmak için kükürt kullanmanın işe yaradığına dair gerçek bir kanıt bile olmadığını iddia etmektedir. Bu sadece popüler olmuş bir efsanedir.

Bu kükürt problemi Valencia, Oviedo, Barcelona, Madrid ve Malaga gibi bazı şehirlerde o kadar ciddi bir hal aldı ki, bu şehirlerde kükürt kullanımı çok katı bir şekilde yasaklandı. Kükürt kullandığı tespit edilen bir kişi 750 euroya kadar çıkan cezalar ödemek zorunda bırakılacak.

Alternatif Ev Yapımı Çözümler

Kükürdün bu bakımdan işe yaramadığı ve bir çözüm olması gerekirken resmen bir tehlikeye dönüştüğü düşünülürse, köpeklerin bazı yerlere işemelerini durdurabilecek alternatif çözümler aramaya devam etmemiz gerekiyor demektir.

kükürt ve köpekler

İşte köpekleri uzaklaştırmak için yapabileceğiniz bazı ev yapımı çözümlerin bir listesi. Ve bu çözümler ne size, ne evcil hayvanınıza ne de herhangi başka bir hayvana hiçbir zarar vermeyecektir.

  • Limon. Limonun sahip olduğu asidite, köpekler için caydırıcı bir maddedir. Her ne kadar limonun kokusu biz insanlar için çok hoş olsa da, köpekler için çok kuvvetli bir kokudur ve bu kokuyu aldıklarında muhtemelen orayı terk ederler. Bu çözümü uygulamak için tek yapmanız gereken şey ise, iki ya da üç limonun suyunu sıkıp, bir sprey şişesine koyarak, köpeğinizin çişini yapmasını istemediğiniz bölgelere sıkmaktır.
  • Beyaz İspirto.Alkolün, köpeklerin sevmediği güçlü bir kokusu vardır. Ancak, köpeklerin burunları için çok sert olmasını önlemek için su ile karıştırın. Bir ölçü alkole iki ölçü su olacak şekilde bir karışım hazırlayın ve bunu köpeğinizin çişini yapmasını istemediğiniz bölgeye sıkın. Bu arada, sirke ve amonyak da aynı etkiye sahiptir.
  • Kırmızı Biber. Kırmızı biberin güçlü kokusu ve baharatlı etkisi, hangi hayvan olursa olsun biberin olduğu yerin tam tersi istikametine doğru hareket etmesini sağlayacaktır. Tek yapmanız gereken, toz biberi kapıların çevresine ya da köpeklerin çişini yapmasını istemediğiniz bölgelere koyun.

Sizin de gördüğünüz gibi, bu gibi doğal çözümlerle çok şey başarmak aslında çok kolay bir hal alır. Bu çözümler yalnızca işe yaramakla kalmıyor, aynı zamanda hayvanlara, size ve ailenize de hiç zarar da vermiyor. Yani sonuç olarak, kükürt ve köpekler çok iyi bir karışım değil.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.