French Bulldog: Sevecen ve Akıllı Köpekler

French Bulldog: Sevecen ve Akıllı Köpekler

Son Güncelleme: 02 Ocak, 2019

French Bulldog, İngiliz kökenli küçük bir köpek cinsidir. Karakteri ve boyutları nedeniyle küçük apartman dairelerinde yaşam için idealdir. Kulağa ilginç gelse de French Bulldog’lar aslında İngiltere çıkışlıdır. Kökenleri Mastiff benzeri türlere dayanır ve English Bulldog’la akrabadır.

19.yüzyılda hayvan yaşamına gösterilen duyarlılık günümüzdeki seviyelerinde olmadığı için birçok köpek türü dövüştürülmek üzere özel olarak üretilirdi. English Bulldog seven ama köpek dövüşlerine ilgisi olmayan insanlar daha küçük bulldog’lar üretmeye başladılar.

evde bulldog

Sanayi devrimi sırasında İngiltere’den Avrupa’nın diğer ülkelerine yoğun göç yaşandı. Bu göç sırasında insanlar küçük bulldog’larını da beraberlerinde götürdüler. Bu köpekler özellikle Fransa’da çok sevildi.

Küçük bulldog’lar İngiltere genelinde yavaş yavaş azalıp kaybolurken Fransa’da popülerlik kazandılar. İlerleyen yıllarda bu köpekler dünyanın geri kalanına Fransa’dan yayıldığı isimlerini de bu ülkeden aldılar.

Fiziksel Özellikleri

Küçük boyutu, sakin ve sessiz yapısı, kolay eğitilebilir oluşu ve çok fazla harekete gerek duymamasıyla French Bulldog küçük dairelerde yaşayanlar için çok uygun bir köpektir. Bu köpeklerin büyük başları, hep havada duran kulakları ve kısa bir burunları vardır. Brakisefal köpeklerdendir.

Erkek French Bulldog’lar 27 – 35 cm arasında bir boya ulaşırken dişiler 24 – 32 cm arasında olurlar. Ortalama ağırlıklarıysa erkekler için 12 kg, dişiler için 11 kg’dır. Tüyleri kısa, parlak ve düzdür. Genelde boz kahverengi olurlar ve başları, patileri ve vücutlarında yer yer beyazlıklar görülür.

Karakteri

İngiliz The Kennel Club’a göre French Bulldog’lar hareketli, sevecen ve akıllı; aynı kulübün Amerikan versiyonuna göreyse uslu, kolay uyum sağlayabilen, şefkatli ve duygusal olarak dengelidir.

French Bulldog Bakımı

Bulldog’ların en avantajlı yanlarından biri tüy bakımının son derece kolay olmasıdır. Tüylerini haftada bir taramak temiz ve parlak kalmaları için yeterli olacaktır. Tırnaklarını ayda bir kesmelisiniz. Nasıl keseceğinizi bilmiyorsanız, veterinerinizden göstermesini ya da sizin için kesmesini isteyebilirsiniz.

dili dışarda köpek

Sağlık

French Bulldog’ların en çok yaşadığı sağlık problemleri kısa burunları ve solunum sistemlerinden kaynaklanır. Genelde çok horlarlar ve çabuk yorulurlar. Bu nedenle onları koşturmadan uzun yürüyüşlere çıkararak kardiyovasküler kapasitelerini arttırmalarına yardımcı olmalısınız.

İlginizi çekebilir: Köpeğim Neden Horluyor?

Bu köpek türünün yaşadığı bir başka sağlık sorunu da disk aşınmasıdır. Hastalığın semptomları arasında boyun tutulması, topallama ve büzgen kaslarda kontrol kaybı yer alır. Birçok hastalıkta olduğu gibi disk aşınmasında da erken teşhis hastalığın ilerleyişine ket vurulmasında büyük önem taşıyor.

Son olarak, French Bulldog’ların cüsselerine göre büyük başları olmasından dolayı doğum da biraz zorlu ve karmaşık olabilir. Bütün bu problemlerden ötürü French Bulldog sahibiyseniz ya da sahiplenmeyi düşünüyorsanız, köpeğinizin düzenli veteriner kontrollerini aksatmamanızı tavsiye ediyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ladlow, J., Liu, N. C., Kalmar, L., & Sargan, D. (2018). Brachycephalic obstructive airway syndrome. Veterinary Record. https://doi.org/10.1136/vr.k1403
  • Sabino, C. V., Holowaychuk, M., & Bateman, S. (2013). Management of acute respiratory distress syndrome in a French Bulldog using airway pressure release ventilation. Journal of Veterinary Emergency and Critical Care. https://doi.org/10.1111/vec.12071
  • O’Neill, D. G., Jackson, C., Guy, J. H., Church, D. B., McGreevy, P. D., Thomson, P. C., & Brodbelt, D. C. (2015). Epidemiological associations between brachycephaly and upper respiratory tract disorders in dogs attending veterinary practices in England. Canine Genetics and Epidemiology. https://doi.org/10.1186/s40575-015-0023-8

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.