Beslenme Şekli Köpeğinizin Cildini Nasıl Etkiler?

Konu köpeğinizin cildi ise, en önemli bileşen proteinlerdir.
Beslenme Şekli Köpeğinizin Cildini Nasıl Etkiler?

Son Güncelleme: 30 Mart, 2019

Beslenme şekli köpeğinizin sağlığını nasıl etkiliyor? Köpeğinizin cildi ve tüyleri, köpeğinizin sağlığının iyi birer göstergesidir. Parlak gür tüylere sahip bir köpek sağlıklıdır. Bu makalede, beslenme şekli köpeğinizin cildi ve tüyleri bakımından sağlığını nasıl etkilemektedir, ondan bahsedeceğiz.

Köpeğinizin sağlığını dışarıdan bakarak anlayabilirsiniz. Gözlerinin, kulaklarının ve ağzının durumu beslenme şekli ve ne kadar iyi bakıldığı hakkında çok şey söyler. Ayrıca, sağlıklı derileri ve tüyleri de ne kadar güçlü olduklarına işaret eder. 

Köpeğinizin tüyleri cansız ya da keçe gibi değil, parlak olmalıdır. Köpeklerin sağlıklı tüyleri olduğu zaman genelde derileri de mükemmel durumda olur. Aynı zamanda, sağlıklı derileri esnek, temiz ve kepeksiz ya da lekesiz bir görünüme sahip olur.

Beslenme Şekli Köpeğinizin Cildini Nasıl Etkiler?

Köpeğinizin beslenme şeklinin, tüylerinin parlaklığı ve dokusu üzerindeki etkisini küçümsememelisiniz. Organların hepsi içeride yer almaz; deri, vücudun en geniş organıdır. 

İç organların hücrelerini yenilemesi gibi, deri de değişir ve doğru şekilde işlevini devam ettirmesi için hücrelerini yeniler. Bütün memelilerin derileri aynı şekilde işler. Ancak, insan ve köpeklerin derilerinde bazı farklılıklar bulunur. İnsan derisi dış etkenlere maruz kalırken köpeklerin derileri baştan aşağı kaplıdır. 

Köpeklerin tüyleri ırk ya da boyut fark etmeksizin sürekli uzar ve dökülür. Bir köpeğin tüylerini sağlıklı ve gür tutmak için, köpek sahiplerinin köpeklerine yedirdikleri şeyler konusunda dikkatli olmaları gerekir. Dengeli bir diyet, köpeğin tüylerini ve cildini iyileştirmek için nihai etken niteliğindedir.

köpek burnu

Dengeli bir diyetin önemi

Dengeli bir diyet; protein, karbonhidrat, yağlar, mineraller ve vitaminlerden oluşur. Buna ek olarak, köpeğinizin günlük harcadığı enerjiye bağlı olarak doğru oranda kalori de alması gerekir.  Yeterli besin değeri sağlayan yiyecekleri yemelerinin yanı sıra, ayrıca bu besinleri iyice sindirebilmeleri için de yardımcı gıdalar almaları gerekir. Hindistan cevizi yağı buna iyi bir örnektir.

Bir köpeğin diyeti dengeli ve sindirilebilir olmalıdır. Sindirmesi zor yiyecekler köpeğinizin metabolizmasını yavaşlatacaktır. Ağır ya da dengesiz bir diyet, ayrıca köpeğinizin karaciğerini ve böbreklerini de etkileyecektir. Bu yüzden köpeğinizin diyeti yaşamı boyunca hep aynı şekilde kalmamalıdır. Köpeğinizin mutlu olması için, hayatlarındaki aşamalara göre ihtiyaçları olan besin değerlerini içeren bir beslenme şekli oluşturmak gerekir.

Eğer köpeğinizin diyeti eksik olursa, olumsuz etkilerini cildinde ve tüylerinde görürsünüz. Tüyleri canlılığını kaybeder ve keçe gibi sertleşir. Kötü diyetin bir başka belirtisi ise, özellikle kuyruk bölgesindeki tüylerin dökülmeye başlamasıdır.

Köpeğinizin cildinizi sağlıklı tutmada en önemli besinler

Hiçbir köpek diğerine benzemez, bu yüzden beslenme şekilleri de aynı olmayacaktır. Ancak bazı yiyecekler ve beslenme uygulamaları özellikle tüylerinin sağlığı için iyi gelecektir.

tezgahtan salam çalan köpek

Cilt sağlığı için çok önemli olduğu için mutlaka diyetleri protein içermelidir. %35’inden fazla protein içermesi gerekir. Yağ asitleri ve orta zincirli trigliseritler (MCT), kıl köklerini tamamıyla beslediği için dengeli bir diyette mutlaka yer alması gerekir. Ayrıca, cildin de hava almasını sağlarlar. Ek olarak, biyotin ve omega 3 yağı da cildin parlamasını ve esneklik kazanmasını sağlar.

İşlenmiş gıdalar

Köpeklerin şurup ya da tablet gibi gıda takviyeleri almaya ihtiyaçları yoktur. Besin değeri yüksek bir beslenme şekli, köpeğinize ihtiyacı olan besinleri sağlayacaktır. Bu yüzden, köpek maması seçerken her zaman özen göstermelisiniz.

Köpek mamaları, meşgul köpek sahipleri için çok pratiktir. Köpeğiniz için yemek yapmak zaman ve çaba gerektirse de, iyi bir köpek maması seçmek için vaktinizi ayırmalı ve iyice araştırmalısınız. Seçtiğiniz köpek maması köpeğinizin beslenme ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Son kararınızı vermeden önce besleyici içeriğe ve malzemelerin kalitesine bakın çünkü köpeğinizin sağlığı için önemli olan faktörler bunlardır.

Köpeğinizin temel olarak köpek maması ile beslenmesi durumunda, köpeğinizin yeterli su içtiğinden de emin olmalısınız. Genel olarak kuru mama ile beslenen köpeklerin susuz kalma ihtimalleri daha yüksektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.