Köpeğiniz İçin En Sağlıklı Et Hangisidir?

Her et türünün içinde değişen miktarlarda yağ ve protein bulunduğu için alabileceğiniz en sağlıklı eti köpeğinizin boyutu ve cinsine göre belirlemelisiniz.
Köpeğiniz İçin En Sağlıklı Et Hangisidir?

Son Güncelleme: 17 Şubat, 2019

Bir hayvan sahibi olarak dengeli beslenmenin köpeğinizin sağlığı için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Yazımızda, köpeğinize sağlıklı bir beslenme düzeni hazırlarken faydalanabileceğiniz ipuçları var. Köpeğinizin ne yiyeceğini belirlerken sağlıklı et seçimine özellikle dikkat etmelisiniz.

Bu seçim için üstünde durmanız gereken birkaç unsur var; köpeğinizin cinsi, boyutu ve etin türü. Öncelikle, etin köpeğinize faydalarının üstünde duracağız.

Doğal beslenme

Köpeklerin aslında et yememesi gerektiği çünkü et yiyen köpeğin kan arzusuyla dolup vahşileşeceği gibi bir söylenti duymuş olabilirsiniz. Bu inanışta hiçbir doğruluk payı yok. Köpekler doğaları gereği etçil hayvanlardır. Bu nedenle de vücutlarının et yemeye ihtiyacı vardır.

Köpekler de kurtlar gibi çiğ eti sindirebilirler. Hatta bazen bozulmuş eti bile yiyip sindirmede bir sorun yaşamazlar. Aslında pişmiş et yemek onlar için daha zor olabilir çünkü pişmiş et, çiğ etin köpeklere sağladığı doğal faydaların birçoğuna sahip değildir.

Köpeklerin sindirim sistemi insanlardan oldukça farklıdır. Bu nedenle insanların sindirebildiği her şeyi sindiremezler. Mesela pişmiş et, sindirmekte güçlük çektikleri besinlerden biridir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için BARF diyetini araştırabilirsiniz.

Köpeğiniz için en sağlıklı et seçimi

Bildiğiniz gibi içinde birçok farklı et barındıran mamalar var. Köpeğiniz için piyasada dana, kuzu, tavşan, domuz veya tavuk eti bulmanız mümkün. Peki, bunların arasından köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayan en sağlıklı et hangisidir?

sağlıklı et seçimi

Öncelikle, bir konuyu netleştirmemiz gerek. Köpeklere verilecek en iyi et, yağsız ettir. Bu demek değil ki köpekler yağ ve iç organ yiyemez. Vahşi doğada hayvanlar, buldukları her şeyden bir şekilde faydalanmak zorundadır. Ancak yağsız et, köpeğiniz için daha sağlıklıdır.

Yağsız etin köpeklere daha uygun olduğunu öğrendikten sonra sağlıklı et seçimini daha iyi yapabilirsiniz. Köpeğiniz bazı etlerden bolca balık yağı ve omega-3 gibi sağlıklı yağları alabilir. Bazı etlerdense daha çok protein ve yağ vücuduna girebilir.

En sağlıklı et hangisi?

Bu sorunun tek bir cevabı yok. Yukarıda dediğimiz gibi her etin içeriği bir diğerinden farklı. Bu demek oluyor ki her etin sağladığı farklı farklı faydalar var.

Mesela, köpeğinizi bol proteinle beslemek istiyorsanız, kırmızı etin iyi bir seçenek olduğuna yaygın olarak inanılır. Ancak bu inanışın tam da aksine, kırmızı etin içinde düşünüldüğü kadar protein yoktur ve yağ oranı da yüksektir. Fazla yağ, bazı köpek cinsleri için zararlı olabilir.

Köpeğiniz daha fazla protein alsın istiyorsanız, balık yedirmeniz daha yerinde olacaktır. Balık, doğal bir omega-3 kaynağıdır ve köpeğinizin tüylerine de iyi gelir. Ayrıca yağ oranı da oldukça düşük olduğu için köpeğiniz sindirim problemleri yaşamaz.

Memeli hayvanlardan alınan et için böyle bir şey gerekli olmasa da balık etinin yenmeden önce temizlenmesi gerekir. Balığın içindeki zararlı maddeleri atmak için birkaç dakikalığına sıcak suda tutmanızı öneriyoruz.

köpeklerde çiğ et tüketimi

Köpeğin cinsine göre sağlıklı et seçimi

Köpeğinize et vermeden önce üstünde durmanız gereken birkaç unsur var. Mesela, köpeğinizin boyutu önemli bir faktördür. Büyük köpeklerin, vücut yapılarını korumak için daha fazla yağa ihtiyaçları vardır. Küçük köpekler, o kadar yağa gereksinim duymadıkları için balık ve tavuk eti yeterli olacaktır.

Bazı etler köpeğiniz için diğerlerinden daha iyi olsa da köpeğinizin yemeğine çeşitlilik katmanız da önemlidir. Böylece sürekli aynı şeyi yemekten sıkılmazlar.

Köpeğinizin sağlıklı beslenmesi için yapabileceğiniz birçok şey var. Ancak en doğrusu veterinerinize danışıp sağlıklı et türleri hakkında bilgi almak olacaktır. Köpeğinizle ilgili tüm detayları göz önünde bulundurarak sizin için en doğru seçimi yapabilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.