Sigara Dumanı Evcil Hayvanları Ne Kadar Etkiler?

Sigara dumanı, evcil hayvanları da insanlarda olduğu gibi etkiler, ancak hastalık riski türe ve cinse bağlıdır. Yere düşen sigara izmaritleri bile hayvanlar üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.
Sigara Dumanı Evcil Hayvanları Ne Kadar Etkiler?

Son Güncelleme: 19 Şubat, 2019

Sigaraların insan vücudu üzerindeki etkileri, evcil hayvanları da etkileyen sıkça tartışılan bir konudur. Hayvanlar da, tıpkı insanlar gibi, sigara dumanı ve ikinci el dumanın neden olduğu farklı hastalıklara yakalanabilir.

Bununla birlikte, hayvanlar için dumanın ne kadar zararlı olabileceği konusunda şaşırtıcı derecede az bilgi yayınlanmıştır. Bu nedenle, bu makale sigara dumanının evcil hayvanınızın sağlığı üzerindeki etkileri hakkında sizi bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Sigara ve Nikotin

Bu konuyla ilgili ne zaman konuşulsa, bu iki kelime çok yakın ilişki içerisindedir. Nikotin, tütünün temellerinden biridir. Tüketildiğinde, vücuda akciğerlerden girer ve vücudun geri kalanı onu emer.

Nikotin küçük dozlarda zararsızdır, ancak yüksek miktarlarda tüketildiğinde negatif etkileri çoğalır. İnsanlarda, genellikle endişe, panik atak, baş ağrısı ve farklı kanser türleri gibi kronik hastalıklara neden olur.

Peki ya hayvanlar? Sigara içmemelerine rağmen, tütün dumanı onları insanları etkilediği gibi etkileyebilir. Cinslerine ve türlerine bağlı olarak hayvanlar, sahiplerinin kötü alışkanlıkları nedeniyle çok acı çekebilir.

Hastalıkların çoğu hem insanlarda hem de evcil hayvanlarda ortaya çıkar, çünkü vücutları birbirlerinden farklı değildir. Belli hastalıkların ortaya çıkma riskidir değişkenlik gösterir, çünkü bunların hepsi hayvanın vücudu üzerindeki etkisine bağlıdır.

Örneğin, brakisefali köpek denilen kısa burunlu köpeklerin sinüzit ve akciğer kanseri geliştirme olasılığı daha yüksektir. Duman burunlarında daha yüksek bir hacimde yoğunlaşır ve hayvanın burnunda büyük sorunlara neden olur.

Sigara Dumanı Evcil Hayvanları Nasıl Etkiler?

Maalesef, yukarıdaki hastalıklar evcil hayvanları etkileyen tek hastalıklar değildir, dahası da vardır. Hastalıklar köpekler ve kediler arasında değişiklik gösterir ve farklı şiddet düzeylerinde görülürler. Örneğin, bir cins, belirli bir hastalığa diğerlerinden daha yatkın olabilir.

Köpekler ve İkinci El Duman

Bir köpeğin koku alma duyusu muhtemelen sahip olduğu en gelişmiş duyudur, bu da onu sigara dumanına bağlı solunum yolu hastalıklarına karşı oldukça savunmasız hale getirir.

sigara dumanının köpekler üzerindeki etkisi

Bazı araştırmalar, sahipleri aktif sigara içen köpeklerin, herhangi bir tür kanser geliştirmek için %40 daha fazla eğilime sahip olduğunu göstermiştir. Tütün, hayvanın vücudunda, özellikle de beyninde, her türlü alerjiyi oluşturabilir. Burun ve gözler alerjilere en yatkın olanlardır.

Köpekler, çevrelerini koklayamadıklarında iştahsızlık bile yaşayabilirler.

Boğulma ve bayılma ikinci el sigara dumanından ortaya çıkan diğer sağlık sorunlarıdır. Evinizde ağır sigara içen biriyseniz ve temiz havanın içeri girmesine izin vermiyorsanız, evcil hayvanınızın boğulma olasılığı çok yüksektir.

Kediler ve İkinci El Duman

Kediler sigara dumanına karşı çok hassastır, çünkü kendilerini sürekli temizlerler. Duman parçacıkları kürklerine yapışır ve kedi kendisini yalarken bu parçacıkları sindirir. Kediler, diğer hastalıklar arasında ağız ve solunum kanseri geliştirme riski altındadır.

izmaritli su içen kedi

Bazı durumlarda, kediler gözlerine gelen sigara dumanından ötürü bir tür alerjik reaksiyon yaşayabilir. Parçacıklar, gözün mukoza zarlarıyla reaksiyona girerek, hayvanın uzun süre bölgeyi patilemesine neden olur ve gözlerini yaşartır.

Sigara izmaritleri de hastalığa neden olabilir, çünkü çevreyi kirleten kalıntılar içerirler. Sigara izmaritlerini derhal atın, hatta daha iyisi kendinizin ve evcil hayvanınızın iyiliği için sigarayı bırakın.

Tütünle ilgili meseleler için hiçbir doğal çözüm yoktur. Bu nedenle, evcil hayvanınızın bir sorun geliştirdiğini düşünüyorsanız, en kısa sürede veterinerden randevu almanızı öneririz. Unutmayın, sigara içerek yalnızca kendi bedeninize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda etrafınızdakileri de tehlikeye atabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.