İki Yıl Boyunca Zincire Vurulan Köpeğin Özgürlüğüne Kavuşma Hikayesi

Violet, hak ettiği iyiliği bulmadan önce nefret ve kötü muamaleye maruz kalmış bir köpek.
İki Yıl Boyunca Zincire Vurulan Köpeğin Özgürlüğüne Kavuşma Hikayesi

Son Güncelleme: 04 Aralık, 2018

Violet’in oyuncak bir hayvanla oynadığı veya doğal bir ortamda mutlu bir şekilde yürüyüş yaptığı son zamanlarda çekilmiş bir fotoğrafını görseniz, bu köpeğin hayatının zincire vurulduğu iki yıllık kısmı bitene kadar  insanlardan hiç iyi bir davranış görmemiş olduğuna inanmayabilirsiniz. Şimdi bu sevgili köpek Amerika’nın New Mexico eyaletinde bir barınakta, birinin onu evlat edinmesi için bekliyor.   

İki Yılını Zincire Vurulmuş Bir Şekilde Geçiren Violet ile Tanışın

kulübesinde mahsur kalan köpek

Violet, geçen yılın sonlarında, kendisi gibi terk edilmiş ve kötü muameleye uğramış olan beş diğer köpekle birlikte kurtarıldı. Hayvanlar, Amerika’nın Colorado eyaletine bağlı bir ilçesi olan San Miguel County’de bir özel mülkte, dışarıya bağlanmış bir şekilde bulundular.

NMDOG (New Mexico Dog) isimli kuruluşta görevli olan gönüllüler, bir kadının köpekleri fark edip bir şikayette bulunmasının ardından olay yerine ulaştı. Bu NMDOG isimli kuruluş, bu şekilde zincire vurulmuş ve terk edilmiş bir şekilde bırakılan köpeklere yardım etmekte uzmanlaşmış bir kuruluştur.

Ancak bu köpeklerin yaşadığı durum çok daha kötü bir durumdu. Onlara bakmakla yükümlü olan kişi hapse girmişti. Yani köpekler, yiyecek bir şeyleri bile olmadan, bağlı bir şekilde bırakılmışlardı.

Bu ilçede, eğer köpek sahipleri orada bulunmuyorsa köpekleri bağlı bir şekilde bırakmak yasalara aykırı olduğu için, gönüllüler, yerel polis şefi ve o bölgedeki terk edilmiş evcil hayvanlara yardım eden diğer bir kuruluşun da yardımlarıyla köpekleri göz altına almayı başardı.

Size Violet’i, iki yıl boyunca New Mexico’nun bir yerinde dışarıda zincire vurulmuş bir şekilde yaşamış bir köpeği anlatacağız.  Bu köpek, insanlığın ne demek olduğunu ilk kez kar amacı gütmeyen bir kuruluşun gönüllüleri tarafından kurtarıldığında anlıyor. NMDOG üyeleri onun bir veteriner bakımının yapılmasını sağlıyor ve onu tekrar sosyaleştirmeye çalışıyorlar.

Bu Sevgili Köpek, Onu Kurtaran İnsanlar Sayesinde, Nihayet İnsan Doğasındaki İyiliği Görmüş Oldu

NMDOG üyelerinin belirlediğine göre Violet yaklaşık 2 yaşında. Yani şunu söyleyebiliriz ki, bu köpek kurtarılana kadar hayatının çok büyük bir bölümünü boynuna ağır bir zincir kilitlenmiş bir şekilde geçirmiş.

Violet ve onunla beraber mahsur kalmış diğer beş köpeğin acilen bir veteriner bakımına ihtiyacı vardı. Violet’in vücudunun büyük bir bölümünde ciddi güneş yanıkları vardı. Buna ek olarak, cildinde ciddi bir larva istilası vardı. Kurtçuklar vücudunun çeşitli yerlerini yemişti.

Fakat fiziksel durumunun kötülüğünün ötesinde, b u köpeğin insanlığın ne demek olduğunu, iyi insanlar da olabileceğini kurtarıldığı ana kadar hiç yaşamadığını da unutmayalım. Bu yüzden Violet’in öncelikle korkularından kurtulması ve insanlara tekrar güvenmeye başlaması gerekiyordu.

Örneğin, yanında birisi elleriyle ani bir hareket yaptığında korkup kaçıyordu; çünkü insanların ona vuracaklarını düşünüyordu. Fakat az evvel bahsettiğimiz kuruluşta (NMDOG) çalışan gönüllü insanlar onu tekrar sosyalleştirmeye çalıştılar. Ve neyse ki Violet, onların bu çabalarına karşılık verdi.

Violet Sahiplenilmeyi Bekliyor 

 Bu günlerde Violet, yeni hayatında oldukça mutlu ve sağlıklı görünüyor. NMDOG kuruluşunun bakıcıları, bir ailenin Violet’i evlat edinmek isteyecekleri günü bekliyor.

Ve Violet, kendisi için yepyeni bir şans olan bu yeni aileyi beklerken, bir yandan da barınaktaki tedavisine devam ederek güven problemlerini çözmeye çalışıyor.  Aynı zamanda, oyuncak hayvanıyla oyunlar oynuyor ve parkta yürüyüş yapmaktan keyif alıyor.

Violet’i evine alacak olan ailenin bilmesi gereken bir şey var. Onu günün çoğunluğunda güneş ışınlarından korumaları gerekiyor.  Çünkü zincire vurulup terk edildiği zaman boyunca vücudu güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmış ve çeşitli yanıklar sebebiyle çok acı çekmiştir.

Ve elbette ki köpekler için gereken bakımı sağlayabilmek adına onlara iyi davranmak ve sorumluluk sahibi olmak, köpek sahibi olmak isteyen herkesten beklenen şeylerdir. Bunu söylememize bile gerek yok.

Zincirler ve İstismar Olmayan Bir Dünya Kurmak Adına!

köpek istismarı

NMDOG kuruluşunun yöneticisi olan Angela Stell, Violet’in kötü muamele ve zincirlerle dolu geçmişini geride bırakabileceğinden ve onu seven, koruyan bir aile ile birlikte yaşayarak, her evcil hayvanın hak ettiği hayatın tadını çıkarabileceğinden oldukça emin.

Bu kuruluş zincirlenmiş ve bu şekilde mahsur bırakılmış hayvanları kurtarmak, bedenlerini ve ruhlarını iyileştirmek ve onlara iyi bir aile bulmak amacıyla 2011’den bu yana çalışmalarına devam ediyor.  NMDOG, New Mexico eyaletinin Albuquerque şehrinde bulunuyor.

Umuyoruz ki dünyanın başka bir yerinde, Violet’ın başından geçenler gibi korkunç şeyler yaşayan birçok köpeğin de özgürlüğüne kavuşarak ikinci bir şans elde etme ihtimali olur.

Kaynak fotoğraflar : NMDOG Facebook sayfası


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.