Köpeklerin Astımlı Çocuklara Faydaları

Derin bir nefes alın. Köpeğiniz size yardımcı olabilir!
Köpeklerin Astımlı Çocuklara Faydaları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evde hayvan beslemek bazen kaşıntı ve alerji benzeri sorunlara yol açsa da aynı zamanda oldukça faydalı olabileceği de kanıtlandı.

Amerika Mikrobiyoloji Topluluğu’nun yaptığı araştırmalar, evinde köpek besleyen ailelerde astım riskinin daha az olduğunu ortaya koydu. Ayrıca astım hastası olanların durumunda da iyileşme saptandı.

Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları oluşmasının nedenlerinden biri solunum sinsityal virüsüdür (RSV). Amerika’da bir yaşından küçük çocukların yarısı bu virüse maruz kalıyor. Astım da virüsün yol açtığı hastalıklardan biri. Evinizde köpek beslemek bu sorunun önüne geçmenizi sağlayabilir.

Çocuklarda astım ve köpekler arasındaki ilişki

köpeği seven çocuk

Araştırmacılar çeşitli testler yapmak için üç farklı grup üstünde çalıştılar. İlk grup, RSV virüsüne maruz bırakıldı. İkinci gruptan önce köpekli bir evden alınan bir çeşit tozu yemeleri istendi, ardından RSV virüsü enjekte edildi. Son olarak da herhangi bir şekilde virüse maruz bırakılmayan kontrol grubu vardı.

Önceden tozu alan grup iltihap, burun akıntısı ve sindirim sistemi problemleri dahil virüsün hiçbir yan etkisini göstermedi.

Bu araştırmanın sonucu oldukça net. Köpekli evden alınan tozda bulunan mikroplar, bağırsak yolu üstünde hakimiyet kurmayı başarabiliyorlar. Böylece astıma yol açan patojene karşı bağışıklık sisteminin cevap vermesini kolaylaştırıyorlar. Bu testlerle solunum sistemi patojenlerine karşı koruyan mikrop türünü tespit etme yolunda ilk adımlar atılmış oldu.

Kedi beslenen evlerde yapılan araştırmalarda aynı sonuçlar elde edilemedi.

Köpek tüyü astımlı çocuklara iyi geliyor

Yaygın inanışın aksine aile üyelerinizin alerjik reaksiyon göstermesinin baş suçlusu hayvan tüyü değil. Alerjileri tetikleyen asıl nedenler, salya ve hayvanların üstünde olabilecek idrar kalıntıları ve kepektir. Tüy, sorunun kendisi olmasa da toz, küf ve benzeri alerjiye neden olabilecek maddelerin birikimini arttırabilir.

Çocuğunuzun astımına çözümler

Hava temizleme cihazları kullanarak alerji semptomlarını azaltabilirsiniz. Bu cihazlar havadaki kepek gibi parçacıkları temizler. Yatak odasında hava temizleme cihazları kullanımı üstüne yapılan bir araştırmaya göre hava temizleyicilerinin kedi ve köpek kaynaklı alerji tetikleyicilerini azalttıkları gözlemlendi.

Astımlı çocuğu olanlar, çocuklarının hastalığını kötü etkileyeceğine inandıkları için çoğunlukla evlerine köpek almayı düşünmüyorlar. Köpeklerin kepek ürettikleri ve polenlerin yayılmasına neden oldukları doğru olsa da bazı köpek ırkları bu konuda daha az tehlike oluşturuyor. Hatta astımla mücadeleye yardımcı oluyorlar. Araştırmalara göre bu ırklar arasında Yorkshire Terrier, Irish Terrier, American Terrier, Maltese ve Chihuahua bulunuyor. Ancak çocuğunuzun astım semptomları ileri seviyedeyse bir veterinere danışmadan evinize köpek almayın.

Chihuahua

küçük köpek

Bu ufak köpeklerin astımı tedavi edebileceğine inananlar var. Bazı faydaları olduğu kanıtlanmış olsa da henüz tam olarak tedavi edebileceğinden emin değiliz.

İnternette astım hastalarının chihuahua köpekleri sayesinde sağlıklarına kavuştuklarına dair birçok hikâye bulabilirsiniz. Hatta astımlı çocukları olan ailelere evde chihuahua beslemeleri bile öneriliyor. Bu önerilerin ne kadar doğru olduğunu zaman gösterecek.

Chihuahua’lar 15 ile 23 cm arasında ve yaklaşık 1-3 kilo ağırlığında oluyorlar. En belirgin fiziksel özellikleri arasında elmaya benzer yuvarlak kafaları ve sivri kulaklarıyla ya tepede topladıkları ya da yarım daire şeklinde tuttukları uzun kuyrukları var.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.